Syndróm spánkového apnoe

Syndróm spánkového apnoeSyndróm spánkového apnoe úzko súvisí s chrápaním. Mohlo by sa zdať, že chrápanie vadí len tomu, kto s chrápajúcim spí (lepšie povedané sa snaží spať) v jednej miestnosti. V skutočnosti môže byť chrápanie ako súčasť syndrómu spánkového apnoe vážny príznak, ktorý môže viesť k sérii komplikácií. Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prevencii a liečbe tohto syndrómu sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm spánkového apnoe a jeho príčiny


Chrápanie je nepríjemne znejúci zvuk, ktorý vzniká vibráciami štruktúr v dutine ústnej a nosohltane tvoriacimi prekážku prúdenia vzduchu. Zodpovedné sú najmä mäkké podnebie, čapík (uvula) a niekedy aj koreň jazyka.

Problém je spôsobený hlavne svalovou slabosťou v týchto anatomických štruktúrach, takže pri nádychu začnú zapadávať. Na svalovej slabosti sa spolupodieľa fajčenie a alkohol. U syndrómu spánkového apnoe je okrem chrápania problém v tom, že pri nádychu sú steny nosohltanu oslabené natoľko, že skolabujú a uzavrú tým celkom dýchacie cesty.

Prejavy

Chorý dýcha ústami, silno chrápe a potom zrazu prestane dýchať. To trvá niekedy aj niekoľko desiatok sekúnd. Človek sa začne dusiť, koncentrácia kyslíka v jeho krvi klesá, nakoniec sa prebudí sa (čo si ráno ani nemusí pamätať) a začne dýchať. Za chvíľu zase zaspí a celé sa to opakuje.

chrápanie (apnoe)Takýchto period bez dýchania môže byť veľa za noc a nesú so sebou značné zdravotné komplikácie.

Po prvé sa človek nevyspí, pretože sa niekoľkokrát za noc budí. Je potom cez deň unavený, ospalý a nevýkonný, často ho bolí hlava. Nedostatok kyslíka vedie k zvýšeniu počtu červených krviniek, čo označujeme ako polycytémia.

Pri nedostatku kyslíka sa navyše cez noc opakovane aktivujú obranné mechanizmy, ktoré majú za následok zrýchlenie srdcovej akcie a zvýšenie krvného tlaku. Vznikajú preto častejšie také komplikácie ako je rýchlejší priebeh aterosklerózy a častejší vznik infarktu myokardu a oboch typov mozgovej mŕtvice (ischemická pri vzniku trombu v ateroskleroticky zúženej mozgovej tepne a krvácavá pri krvácaní do mozgu z vysokého tlaku). Chrápanie ako súčasť syndrómu spánkového apnoe je teda veľmi varovné a malo by byť konzultované s lekárom!

Diagnostika

Chrápanie sa zistí veľmi ľahko, pretože partner/ka chorej osoby si na jeho/jej chrápanie bude sťažovať. A ako zistíme, či je zistené chrápanie spojené so syndrómom spánkového apnoe? Ak sa dotyčný často budí a občas prestáva v noci dýchať, je to veľmi pravdepodobné. Tiež sa niekedy robí vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, kedy je človek počas spánku pripojený na rôzne prístroje a je zisťovaná frekvencia jeho dýchania a nasýtenia krvi kyslíkom.

Poznámka: Termínom apnoe označujeme prerušenie ventilácie (dychového objemu) trvajúcej viac ako 10 sekúnd.

Prevencia

Ako prevenciu chrápania možno urobiť niektoré opatrenia. Vhodné je vyvarovať sa alkoholu pred spaním, prestať fajčiť, schudnúť a snažiť sa spať na boku. Pri spaní na boku totiž neblokujú štruktúry v dutine ústnej dýchacie cesty. Pre celkovo lepší spánok sa tiež odporúča spať v dostatočne vyvetranej miestnosti, kde nie je príliš teplo (teplota pod 20 ° C).

Liečba syndrómu spánkového apnoe

Liečba syndrómu spánkového apnoe môže byť chirurgická a nie je žiadnou vzácnosťou jej prevedenie. Chirurgicky sa vykoná tzv. uvulopalatopharyngoplastika. Za týmto zložitým názvom sa skrýva výkon, pri ktorom sa odstráni uvula a ostatné štruktúry v zadnej časti ústnej dutiny, ktoré pôsobia obštrukciu prúdu vzduchu.

Okrem chirurgického riešenia sa robí aj jednoduché laserové výkony, ktoré majú zaistiť mäkké poschodie a zabrániť tak jeho zapadnutiu a vibráciám pri dýchaní. Nie sme s úspešnosťou laserových výkonov bližšie oboznámení, ale ak je vysoká, považovali by som ju za lepšie riešenie ako klasickú chirurgiu.

Niekedy sa syndróm spánkového apnoe lieči pomocou tzv. CPAP [Sipapu] prístroja. To je skratka pre Continuous Positive Airway Pressure a znamená dýchanie s pozitívnym pretlakom. Chorý si na noc nasadí dýchaciu masku napojenú na špeciálny prístroj a vzduch je v maske týmto prístrojom stále udržiavaný pod vyšším tlakom. Tento tlak rozťahuje dýchacie cesty a bráni ich kolapsu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-spankove-apnoe

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.