Dýchanie ústami

dýchanie ústamiZa normálneho stavu dýchame nosom a nie ústami. Na dýchanie ústami preto môžeme pozerať ako na odchýlku od normy, ktorá nie je výhodná, a navyše môže byť dôsledkom iných ochorení.

Pri dýchaní nosom sa vzduch lepšie čistí a ohrieva než je tomu pri priechode dutinou ústnou. Pri dýchaní ústami býva tiež evidentnejší zápach z úst.

Dýchanie ústami v noci v spánku môže byť tiež súčasťou syndrómu spánkového apnoe.

Príčiny dýchania ústami:


1. Prekážka v nose

Ak je v nose prekážka brániaca prietoku vzduchu, núti to postihnutého dýchať ústami.

Takouto prekážkou môžu byť napríklad nosové polypy, vychýlené nosové septum a vo vzácnejších prípadoch zhubný nádor.

2. Opuch sliznice nosa

K opuchu sliznice dochádza typicky pri zápaloch. Sliznica sa zdurí, tvorí sa v nej hlien a to všetko vedie k upchatiu nosa.

Chorému potom nezostáva nič iné než sa vysmrkať alebo začať dýchať ústami. K najčastejším chorobám patrí klasická infekčná nádcha a alergická nádcha.

3. Zväčšená nosná mandľa

Táto nepárová mandľa sa nachádza v nosohltane a v detskom veku býva pri svojom zväčšení zdrojom chrápania a dýchania ústami. Podrobnosti nájdete v príslušnom článku.

4. Syndróm spánkového apnoe

V tomto prípade sa dýchanie ústami objavuje v spánku spoločne s chrápaním. Je spojené s obezitou, spánkom na chrbte a pitím alkoholu pred zaspaním.

Ide o to, že u spiaceho človeka sa mäkké podnebie prilepí k tvrdému podnebiu a tým sa uzavrú dýchacie cesty.

Človek dýcha ústami a chvíľami dýchať prestáva. Dlhodobo neliečený syndróm vedie k zvýšeniu krvného tlaku a ďalším komplikáciám.

Diagnostika dýchania ústami

Pacient trvalo dýchajúci ústami by mal byť vyšetrený lekárom ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý môže pomocou zrkadiel a ďalších nástrojov vyšetriť horné dýchacie cesty a zhodnotiť prítomnosť eventuálnych prekážok, či iných príčin ich nepriechodnosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dychani-usty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button