Dýchanie ústami
Za normálneho stavu dýchame nosom a nie ústami. Na dýchanie ústami preto môžeme pozerať ako na odchýlku od normy, ktorá nie je výhodná, a navyše môže byť dôsledkom iných ochorení.
Pri dýchaní nosom sa vzduch lepšie čistí a ohrieva než je tomu pri priechode dutinou ústnou. Pri dýchaní ústami býva tiež evidentnejší zápach z úst.
Dýchanie ústami v noci v spánku môže byť tiež súčasťou syndrómu spánkového apnoe.
Príčiny dýchania ústami:
1. Prekážka v nose
Ak je v nose prekážka brániaca prietoku vzduchu, núti to postihnutého dýchať ústami.
Takouto prekážkou môžu byť napríklad nosové polypy, vychýlené nosové septum a vo vzácnejších prípadoch zhubný nádor.
2. Opuch sliznice nosa
K opuchu sliznice dochádza typicky pri zápaloch. Sliznica sa zdurí, tvorí sa v nej hlien a to všetko vedie k upchatiu nosa.
Chorému potom nezostáva nič iné než sa vysmrkať alebo začať dýchať ústami. K najčastejším chorobám patrí klasická infekčná nádcha a alergická nádcha.
3. Zväčšená nosná mandľa
Táto nepárová mandľa sa nachádza v nosohltane a v detskom veku býva pri svojom zväčšení zdrojom chrápania a dýchania ústami. Podrobnosti nájdete v príslušnom článku.
4. Syndróm spánkového apnoe
V tomto prípade sa dýchanie ústami objavuje v spánku spoločne s chrápaním. Je spojené s obezitou, spánkom na chrbte a pitím alkoholu pred zaspaním.
Ide o to, že u spiaceho človeka sa mäkké podnebie prilepí k tvrdému podnebiu a tým sa uzavrú dýchacie cesty.
Človek dýcha ústami a chvíľami dýchať prestáva. Dlhodobo neliečený syndróm vedie k zvýšeniu krvného tlaku a ďalším komplikáciám.
Diagnostika dýchania ústami
Pacient trvalo dýchajúci ústami by mal byť vyšetrený lekárom ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý môže pomocou zrkadiel a ďalších nástrojov vyšetriť horné dýchacie cesty a zhodnotiť prítomnosť eventuálnych prekážok, či iných príčin ich nepriechodnosti.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/dychani-usty
Použité zdroje: základné zdroje textu