Vyliec.sk > Choroby > Zväčšené nosné mandle (adenoidná vegetácia)

Zväčšené nosné mandle (adenoidná vegetácia)

Zväčšené nosné mandleNosné mandle čiže adenoidná vegetácia je útvar nachádzajúci sa na stene dutiny nosnej. Oproti dvom mandliam v dutine ústnej je tá nosová o niečo menej známa a nie je divu. Párové mandle v dutine ústnej môžeme vidieť voľným okom a bývajú často postihnuté pri angíne – nachádzame na nich v takomto prípade biele povlaky. Nosovú mandľu voľným okom nezazrieme a je zdrojom úplne iných problémov. Zväčšené nosné mandle čo tento stav zapríčiňuje, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Nosné mandle sa, ako sme už písali vyššie, nachádzajú na stene dutiny nosnej a to v blízkosti dvoch malých otvorov, ktorými do dutiny nosnej ústi Eustachova trubica. Tieto trubice spájajú dutinu stredného ucha s nosohltanom. U zväčšenia nosnej mandle majú tieto informácie význam. Funkcia nosnej mandle je rovnaká ako u mandlí ústnychochrana pred infekciami. Mandľa je lymfatické tkanivo, ktoré je plné imunitných buniek. Tie likvidujú mikroorganizmy vstupujúce do nášho tela vo vdychovanom vzduchu. Nosné mandle majú však aj svoje nevýhody a to najmä u detí. Môže totiž dôjsť k jej zväčšeniu, ktoré so sebou nesie početné komplikácie.

Zväčšené nosné mandle a ich príčiny


Zväčšenie nosnej mandle môže mať nejasnú príčinu alebo k nemu dochádza po častých infekciách horných dýchacích ciest. Opakované zápaly totiž spôsobia rast lymfatického tkaniva v mandli a tým jej zväčšenie.

Prejavy

Zväčšená hmota nosnej mandle začne zužovať dutinu nosovú a to sa prejaví najmä v spánkudieťa začne chrápať. Vo dne dieťa dýcha ústami miesto normálneho dýchania nosom. Ústa má stále pootvorené a tým vzniká zdanie prihlúpleho výrazu. Vzhľadom k tomu, že sa mu v noci horšie dýcha, sa mu aj zle spí. Dieťa začne byť mrzuté, večne ospalé a celkovo spomalené. Pri hovorení dieťa huhňá, pretože má stále upchatý nos. Okrem vyššie uvedeného sa môžu zväčšenou mandľou upchať vyústenia Eustachových trubíc a tým zanikne jediné spojenie dutín stredného ucha s okolím. Začnú sa tam hromadiť rôzne nečistoty a tekutina tvorená tamojšou sliznicou. A pamätajme si – ako sa v tele začne niečo hromadiť, je to perfektné miesto pre baktérie. U dieťaťa preto začnú vznikať zápaly stredného ucha. Bývajú značne bolestivé a spojené s hromadením hnisu v dutine stredného ucha. Ak zápaly stredného ucha neliečime, môžu skončiť samovoľným pretrhnutím bubienka a trvalým narušením sluchu. (zväčšené nosné mandle)

Diagnostika

Pri podozrení je vhodné vyšetrenie na ušnom-nosovým-krčnom (ORL). Lekár pomocou zrkadiel zavedených do dutiny ústnej môže nosovú mandľu vidieť a zhodnotiť jej veľkosť.

Zväčšené nosné mandle a ich liečba

Jediným poriadnym riešením je chirurgický zákrok, pri ktorom sa tkanivo mandle odstráni a tak zmizne zdroj všetkých ťažkostí. Tento zákrok je možné vykonávať v celkovej aj v miestnej anestézii.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nosni-mandle-adenoidni-vegetace

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.