Vyliec.sk > Príznaky > Bolesť ucha

Bolesť ucha

bolesť uchaBolesť ucha je pomerne častým problémom, najmä v detskom veku. Príčinou je najčastejšie infekčný zápal vonkajšieho zvukovodu alebo stredného ucha.

Čo všetko môže bolesť ucha spôsobiť a ako ju diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny bolesti ucha:


1. Zápal stredného ucha

Toto je veľmi bolestivé ochorenie, ktoré sa vyskytuje najčastejšie v detskom veku. Infekcia vzniká v dutine stredného ucha za bubienkom a obvyklým vyvolávajúcim činiteľom sú baktérie. Okrem bolestí ucha býva zvýšená teplota a celkové príznaky infekčného ochorenia. Je nutné vyšetrenie lekárom ORL (ušné, nosné krčné) a ako liečba sa predpisujú antibiotiká.

Hnis v dutine stredného ucha je vhodné odstrániť prepichnutím bubienka tenkou ihlou (tzv. paracentéza). Zákrok je to síce veľmi bolestivý, ale vedie k okamžitej úľave a zlepšeniu stavu.

2. Zápal vonkajšieho zvukovodu

Zvukovod je trubica spájajúca boltec s bubienkom. K jej zápalu dochádza typicky u jedincov, ktorým sa dostane do ucha voda kontaminovaná mikroorganizmami a môže k nemu dôjsť aj pri nahromadení ušného mazu, ktorý zvukovod upchá.

Opäť je nutné vyšetrenie lekárom ORL, upchatý zvukovod sa preplachuje (môže to byť veľmi nepríjemné, ale je to zákrok spojený s úľavou) a pri podozrení na bakteriálnu infekciu sa podávajú antibiotiká.

3. Iné príčiny

Bolesť ucha sa objavuje aj pri úrazoch hlavy a u citlivejších jedincov pri pobyte na studenom vetre bez dostatočnej pokrývky hlavy. Relatívne vzácne môže byť príčinou aj nádorové ochorenia v oblasti krku, kedy nádorový proces dráždi miestne nervy nesúce informácie o citlivosti.

Diagnostika bolesti ucha

Väčšinou postačuje vyšetrenie lekárom ORL, ktorý sa pomocou špeciálnych nástrojov do ucha dokáže pozrieť, prezrie si vonkajší zvukovod a zhodnotí stav bubienka.

Ak nenájde vo výnimočných prípadoch nič, je možné pri trvajúcich ťažkostiach a prítomnosti ďalších symptómov (poruchy rovnováhy, motanie hlavy a pod.) zvážiť vyšetrenie neurológom a eventuálne vykonať CT mozgu. Ak nenájdeme žiadnym z predchádzajúcich postupov jasnú príčinu, treba zvážiť CT vyšetrenie krku k vylúčenie nádorovej príčiny ťažkostí.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-ucha

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.