Zápal stredného ucha (otitis media)

Zápal stredného uchaZápal stredného ucha (latinsky otitis media) je ochorenie, ktoré zažilo veľa ľudí, obzvlášť v detskom veku.

Najprv si povedzme niečo o mieste tohto zápalu, tj. o strednom uchu. Stredoušné dutiny máme dve, nachádza sa na oboch stranách našej lebky. Každá z nich susedí s vnútorným uchom, ktoré obsahuje náš sluchový orgán – slimák.

Bubienkom je stredné ucho oddelené od vonkajšieho zvukovodu a Eustachova trubica spája stredoušné dutinu s dutinou nosovou.

Vzhľadom na to, že bubienok je nepriepustná blana, jediná cesta, kadiaľ môžu zo stredného ucha odchádzať nečistoty je práve Eustachova trubica.

Stredné ucho obsahuje tri drobné kostičky – kladivko, nákovku a strmienok, ktoré spájajú bubienok s slimákom a umožňujú prenos vibrácií na slimák.

Stredné ucho je teda dôležité pre prenos zvuku do vnútorného ucha, kde je spracovaný. Tak to by sme mali na úvod a teraz sa už presunieme k samotnému zápalu stredného ucha.

Zápal stredného ucha a jeho príčiny


Najčastejšou príčinou klasického hnisavého zápalu stredného ucha je bakteriálna infekcia, často streptokokového pôvodu (zvyčajne pneumokok), ktorá sa do oblasti stredného ucha zvyčajne dostane z nosohltana cez Eustachovu trubicu.

Infekciu môže spôsobiť aj baktéria známa ako hemofilus. A prečo k bakteriálnej infekcii dôjde?

Niekedy predchádza zápalu stredného ucha nádcha, pri ktorej môže dôjsť k zdureniu sliznice dutiny nosovej a k zúženiu vyústenia Eustachovej trubice do nosohltana.

Tým stráca dutina stredného ucha svoj jediný kontakt s okolím, ľahšie sa v nej môžu hromadiť nečistoty a baktérie a ľahšie môže vzniknúť infekcia.

Existujú však stavy, ktoré riziko vzniku zápalu stredného ucha zvyšujú. Patrí medzi ne napríklad zväčšená nosná mandľa.

Ak sa táto mandľa príliš zväčší, čo sa v detskom veku stáva, môže to mať opäť za následok upchanie Eustachovej trubice hmotou mandle.

Príčinou môžu byť aj najrôznejšie poruchy imunitného systému v zmysle jeho zníženej aktivity. Horšie imunita znamená častejšie infekcie.

Veľmi vzácnou príčinou častých zápalov stredného ucha môže byť aj Kartagenerov syndróm.

U tohto syndrómu býva narušená funkcia riasiniek, ktoré sa v dýchacom trakte vyskytujú hojne a umožňujú svojim pohybom odstraňovanie nečistôt. Preto majú pacienti s týmto syndrómom okrem iného aj častejšie zápaly stredného ucha.

Prejavy

Klasická infekcia stredného ucha začína náhle z plného zdravia alebo jej predchádzajú neurčité príznaky infekcie dýchacích ciest (horúčka, kašeľ, nádcha, bolesť hrdla a pod.).

Hlavným prejavom akútneho zápalu stredného ucha je veľmi nepríjemná bolesť v uchu. Malé deti plačú, väčšie sú už schopné bolesť ucha popísať.

Okrem toho býva prítomná horúčka s celkovou vysilenosťou. Niekedy môže byť prítomné určité zhoršenie sluchu na postihnuté ucho a pískanie v uchu.

Zápal predsa len trochu zhorší schopnosť stredného ucha prevádzať zvuky do vnútorného ucha.

Dutina stredného ucha sa plní hnisom a bubienok je preto vyklenutý smerom von. To sa však nezistí voľným okom, ale až pri vyšetrení na ušnom-nosovom-krčnom.

Komplikácie

Zápal stredného ucha má veľmi komplikované komplikácie. Prvá je pretrhnutie bubienka. Bubienok totiž nevydrží tlak hnisu a pretrhne sa.

Hnis a krv vytečie z ucha von a nepríjemná bolesť ucha ustáva.

Pretrhnutý bubienok už však nemusí tak dobre zachytávať a prenášať zvukové vibrácie a môže sa preto zhoršiť sluch.

Ďalšou veľmi nepríjemnou komplikáciou je prestup infekcie do dutiniek v lebečnej kosti.

Akonáhle infekcia napadne kosť, je to zlé, pretože antibiotiká sa do kosti dostávajú veľmi obmedzene a je ťažké infekciu z kosti vypudiť.

Opakované zápaly stredného ucha môžu viesť k vzniku cholesteatomu, čo je nepravý nádor rastúci v stredouší zložený z tukového tkaniva a agresívnych enzýmov.

Cholesteatom môže poškodzovať štruktúry ucha a narušiť sluch.

Diagnostika

U malého dieťaťa musí pojať podozrenie detský lekár. Nebude to asi nič jednoduché, pretože malé deti len kričia a plačú.

Väčšie deti a dospelí lekárovi o prudkej bolesti v uchu jednoducho povedia. Možno urobiť vyšetrenie krvi, ktoré ukáže známky infekcie (vzostup bielych krviniek, zvýšenie CRP a tak podobne).

Najdôležitejšie je ale vyšetrenie na ušnom-nosovým-krčným. ORL-lekár sa môže otoskopom pozrieť do vonkajšieho zvukovodu a uvidieť bubienok.

Ak je bubienok vyklenutý tlakom hnisu, je diagnóza prakticky istá.

Zápal stredného ucha a jeho liečba

U začínajúceho zápalu sa podávajú len antibiotiká, ale inak je vcelku bežné „pichanie uší„. Ide o to, že sa bubienok opatrne prepichne tenkou ihlou a hnis sa zo stredoušnej dutiny odsaje.

Zatiaľ čo u samovoľného prasknutia bubienka je otvor nepravidelný a rôzne veľký, tu je to len malý otvor, ktorý sa potom dobre hojí.

A aj keď je chvíľková bolesť pri pichnutí nepríjemná, nasleduje po vytečeniu hnisu rýchla a príjemná úľava. O konkrétnej metóde liečby už rozhoduje skúsený lekár.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-stredniho-ucha

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button