Vyliec.sk > Choroby > Zápal stredného ucha (otitis media)

Zápal stredného ucha (otitis media)

Zápal stredného uchaZápal stredného ucha (latinsky otitis media) je ochorenie, ktoré zažilo veľa ľudí, obzvlášť v detskom veku.

Najprv si povedzme niečo o mieste tohto zápalu, tj. o strednom uchu. Stredoušné dutiny máme dve, nachádza sa na oboch stranách našej lebky. Každá z nich susedí s vnútorným uchom, ktoré obsahuje náš sluchový orgán - slimák. Bubienkom je stredné ucho oddelené od vonkajšieho zvukovodu a Eustachova trubica spája stredoušné dutinu s dutinou nosovou. Vzhľadom na to, že bubienok je nepriepustná blana, jediná cesta, kadiaľ môžu zo stredného ucha odchádzať nečistoty je práve Eustachova trubica. Stredné ucho obsahuje tri drobné kostičky - kladivko, nákovku a strmienok, ktoré spájajú bubienok s slimákom a umožňujú prenos vibrácií na slimák. Stredné ucho je teda dôležité pre prenos zvuku do vnútorného ucha, kde je spracovaný. Tak to by sme mali na úvod a teraz sa už presunieme k samotnému zápalu stredného ucha.

Zápal stredného ucha a jeho príčiny


Najčastejšou príčinou klasického hnisavého zápalu stredného ucha je bakteriálna infekcia, často streptokokového pôvodu (zvyčajne pneumokok), ktorá sa do oblasti stredného ucha zvyčajne dostane z nosohltana cez Eustachovu trubicu. Infekciu môže spôsobiť aj baktéria známa ako hemofilus. A prečo k bakteriálnej infekcii dôjde?

Niekedy predchádza zápalu stredného ucha nádcha, pri ktorej môže dôjsť k zdureniu sliznice dutiny nosovej a k zúženiu vyústenia Eustachovej trubice do nosohltana. Tým stráca dutina stredného ucha svoj jediný kontakt s okolím, ľahšie sa v nej môžu hromadiť nečistoty a baktérie a ľahšie môže vzniknúť infekcia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Existujú však stavy, ktoré riziko vzniku zápalu stredného ucha zvyšujú. Patrí medzi ne napríklad zväčšená nosná mandľa. Ak sa táto mandľa príliš zväčší, čo sa v detskom veku stáva, môže to mať opäť za následok upchanie Eustachovej trubice hmotou mandle. Príčinou môžu byť aj najrôznejšie poruchy imunitného systému v zmysle jeho zníženej aktivity. Horšie imunita znamená častejšie infekcie.

Veľmi vzácnou príčinou častých zápalov stredného ucha môže byť aj Kartagenerov syndróm. U tohto syndrómu býva narušená funkcia riasiniek, ktoré sa v dýchacom trakte vyskytujú hojne a umožňujú svojim pohybom odstraňovanie nečistôt. Preto majú pacienti s týmto syndrómom okrem iného aj častejšie zápaly stredného ucha.

Prejavy

Klasická infekcia stredného ucha začína náhle z plného zdravia alebo jej predchádzajú neurčité príznaky infekcie dýchacích ciest (horúčka, kašeľ, nádcha, bolesť hrdla a pod.).

Hlavným prejavom akútneho zápalu stredného ucha je veľmi nepríjemná bolesť v uchu. Malé deti plačú, väčšie sú už schopné bolesť ucha popísať.

Okrem toho býva prítomná horúčka s celkovou vysilenosťou. Niekedy môže byť prítomné určité zhoršenie sluchu na postihnuté ucho a pískanie v uchu. Zápal predsa len trochu zhorší schopnosť stredného ucha prevádzať zvuky do vnútorného ucha. Dutina stredného ucha sa plní hnisom a bubienok je preto vyklenutý smerom von. To sa však nezistí voľným okom, ale až pri vyšetrení na ušnom-nosovom-krčnom.

Komplikácie

Zápal stredného ucha má veľmi komplikované komplikácie. Prvá je pretrhnutie bubienka. Bubienok totiž nevydrží tlak hnisu a pretrhne sa. Hnis a krv vytečie z ucha von a nepríjemná bolesť ucha ustáva. Pretrhnutý bubienok už však nemusí tak dobre zachytávať a prenášať zvukové vibrácie a môže sa preto zhoršiť sluch.

Ďalšou veľmi nepríjemnou komplikáciou je prestup infekcie do dutiniek v lebečnej kosti. Akonáhle infekcia napadne kosť, je to zlé, pretože antibiotiká sa do kosti dostávajú veľmi obmedzene a je ťažké infekciu z kosti vypudiť.

Opakované zápaly stredného ucha môžu viesť k vzniku cholesteatomu, čo je nepravý nádor rastúci v stredouší zložený z tukového tkaniva a agresívnych enzýmov. Cholesteatom môže poškodzovať štruktúry ucha a narušiť sluch.

Diagnostika

U malého dieťaťa musí pojať podozrenie detský lekár. Nebude to asi nič jednoduché, pretože malé deti len kričia a plačú. Väčšie deti a dospelí lekárovi o prudkej bolesti v uchu jednoducho povedia. Možno urobiť vyšetrenie krvi, ktoré ukáže známky infekcie (vzostup bielych krviniek, zvýšenie CRP a tak podobne).

Najdôležitejšie je ale vyšetrenie na ušnom-nosovým-krčným. ORL-lekár sa môže otoskopom pozrieť do vonkajšieho zvukovodu a uvidieť bubienok. Ak je bubienok vyklenutý tlakom hnisu, je diagnóza prakticky istá.

Zápal stredného ucha a jeho liečba

U začínajúceho zápalu sa podávajú len antibiotiká, ale inak je vcelku bežné "pichanie uší". Ide o to, že sa bubienok opatrne prepichne tenkou ihlou a hnis sa zo stredoušnej dutiny odsaje. Zatiaľ čo u samovoľného prasknutia bubienka je otvor nepravidelný a rôzne veľký, tu je to len malý otvor, ktorý sa potom dobre hojí. A aj keď je chvíľková bolesť pri pichnutí nepríjemná, nasleduje po vytečeniu hnisu rýchla a príjemná úľava. O konkrétnej metóde liečby už rozhoduje skúsený lekár.

Zápal stredného ucha (otitis media)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.