Vyliec.sk > Vyšetrenia > Otoskopia

Otoskopia

vyšetrenie otoskopiaČo je to otoskopia, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Aké má táto vyšetrovacia metóda nevýhody?

Otoskopia je vyšetrovacia metóda, ktorú využívajú lekári na ušnom-nosonom-krčnom (ORL). Využíva jednoduchý prístroj známy ako otoskop.

Princíp otoskopie


Otoskop obsahuje zdroj svetla a lupu, je zasunutý do ušného kanála a umožňuje prezrieť si vonkajšie ucho až k bubienku. Niektoré otoskopy sú priame, tj. lekár sa do nich priamo pozerá, modernejšie otoskopy umožňujú prehrávať obraz na obrazovku.

Príprava pred vyšetrením

Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Využitie vyšetrenia

Otoskopia má význam pri diagnostike zápalu vonkajšieho zvukovodu a zápalu stredného ucha. Pri zápale vonkajšieho zvukovodu je kanál upchatý, opuchnutý a môže byť veľmi zúžený.

Pri zápale stredného ucha môže lekár nájsť bubienok vyklenujúci sa von do zvukovodu (kvôli tlaku hnisu v strednom uchu). Okrem toho pomôže otoskopia k nálezu väčšieho množstva ušného mazu, ktorý upcháva zvukovod, a k nálezu cudzích predmetov vo zvukovode (typický problém u detí).

Nevýhody tejto vyšetrovacej metódy

Vyšetrenie je rýchle, bežne dostupné a lacné, nemá žiadne zásadné nevýhod. Pri zápale vonkajšieho zvukovodu môže byť zasunutie otoskopu do ucha ľahko nepríjemné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otoskopie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.