Streptokokové infekcie

Streptokokové infekcie sú vyvolané streptokokmi, čo sú nám dobre známe baktérie, ktoré vyvolávajú množstvo bežných infekcií. Niektoré sú banálne, iné môžu spôsobovať množstvo komplikácií a niektoré sú dokonca život ohrozujúce. Streptokoky patria spolu so stafylokokmi medzi grampozitívne koky. Grampozitívne znamená, že sú zafarbiteľné tzv. Gramovou metódou, slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. Medzi najčastejšie sa vyskytujúce streptokoky patrí Strep- pneumoniae (obávaný pneumokok), Strep- pyogenes, Strep- agalactiae, Strep- mutans a ďalšie.
Streptokokové infekcie a ich komplikácie
1. Infekcie nosohltana a dýchacích ciest
Streptokokové infekcie sú najčastejšími pôvodcami angíny, šarlachu, spôsobujú zápaly dutín, môžu nadväzovať na akútne vírusové zápaly hltana, zápaly hrtanu a bronchitídy a Strep- pneumoniae vyvoláva klasické zápaly pľúc.
Najmä u starších ľudí musíme tieto zápaly považovať za veľmi závažné.
2. Zápal stredného ucha
Streptokoky často nájdeme ako pôvodcu hnisavých zápalov stredného ucha.
Ide o veľmi nepríjemné a bolestivé stavy, ktoré riešia lekári ORL (ušné, nosné a krčné).
3. Zápal mozgových blán
Strep- pneumoniae (pneumokok) môže vyvolať nebezpečný hnisavý zápal mozgových blán (meningitídu).
Ide o smrteľne nebezpečný stav, ktorý je nutné liečiť silnými antibiotikami.
4. Kožné a podkožné infekcie
Kým stafylokoky spôsobujú ohraničené hnisavé kožné infekcie, streptokoky majú tendenciu vyvolávať neohraničené hnisavé infekcie, ktoré sa šíria do hlbokých tkanív ako je flegmóna a ruža (erysipel).
Infekcie majú tendenciu sa šíriť do krvi a je vysoké riziko vzniku sepsy. Niektoré infekcie prebiehajú tak ťažko, že napadnuté tkaniva prakticky rozpúšťajú, v takom prípade hovoríme o mäsožravých baktériách.
5. Zápal kostí a kĺbov
Streptokokové infekcie môžu vyvolať infekcie kostí (osteomyelitídy), infekcie stavcov a medzistavcových platničiek (spondylodiscitidy) a infekcie kĺbov.
Avšak častejšími vyvolávajúcimi činiteľmi v tomto prípade sú stafylokoky.
6. Infekčná endokarditída
Streptokoky patria medzi baktérie schopné vyvolať infekčnú endokarditídu, čo je infekčný zápal vnútorných dutín srdca a srdcových chlopní.
Opäť však platí, že stafylokoky sú častejšími pôvodcami.
7. Reumatická horúčka
Nejde o infekciu v pravom slova zmysle, ale o priamy dôsledok prebiehajúcej alebo nedávno prebehnutej streptokokovej infekcie.
Ide o autoimunitnú poruchu, ktorá najčastejšie postihuje srdce a kĺby.
8. Poststreptokoková glomerulonefritída
Opäť ide o neinfekčný dôsledok prekonanej streptokokovej infekcie, kedy vzniká autoimunitný zápal vedúci k poškodeniu obličiek za vzniku akútneho zápalu filtračných jednotiek obličky (glomerulonefritída).
Choroba prebieha pod príznakmi nefritického syndrómu a väčšinou po niekoľkých mesiacoch sama ustúpi.
9. Sydenhamova chorea
Jedná sa o menej časté neurologické ochorenie, ktoré sa niekedy vyskytne u neliečených streptokokových infekciách.
Podobne ako pri reumatickej horúčke môže dôjsť k agresívnej autoimunitnej reakcii, ktorá v tomto prípade postihuje centrálny nervový systém za vzniku choreatických príznakov.
Liečba
Všeobecne povedané sú streptokoky pomerne dobre citlivé voči bežným antibiotikám, najmä proti penicilínu a príbuzným zlúčeninám.
Dôležitá je však zodpovedná antibiotická terapia, ktorá bráni vzniku rezistentných kmeňov. Presný typ a spôsob podávania antibiotík záleží na konkrétnej infekcii a stave pacienta.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/streptokokove-infekce
Použité zdroje: základné zdroje textu