Infekcia mäsožravými baktériami

Infekcia mäsožravými baktériamiInfekcia mäsožravými baktériami je medzi laikmi známy pojem, ktorý je v skutočnosti trochu nepresný. Ide však o značne nebezpečné infekcie, ktoré môžu postihnutého ohroziť na živote.

Príčiny infekcie mäsožravými baktériami


Infekcia mäsožravými baktériami je odborne nazývaná ako nekrotizujúca fasciitída a ide o ťažké poškodenie tkanív pôsobením bakteriálnej infekcie.

Najčastejšími vyvolávajúcimi činiteľmi sú baktérie zo skupiny streptokokov. K poškodeniu pritom nedochádza tak, že by baktérie tkaniva konzumovali, „len“ ich poškodia svojimi toxínmi.

Zvýšené riziko majú ľudia s oslabenou imunitou, u ktorých je vyššia pravdepodobnosť nekontrolovaného rozšírenia inak menej nebezpečných infekcií.

Prejavy

Baktérie napadnú pomerne agresívne kožu a podkožné tkanivo za vzniku rozsiahleho flegmonózneho zápalu.

Infekcia prebieha za dramatických okolností s rýchlym zhoršením stavu. Je väčšinou prítomná horúčka a celkové príznaky infekcie, postihnuté tkanivá začnú odumierať – mení sa farba tkanív do fialova, koža a podkožie sú výrazne bolestivé a pohmatom môžeme cítiť praskot plynu. Stav môže ľahko prejsť do sepsy a šokového stavu.

Diagnostika

Okrem príznakov a nálezu na postihnutých tkanivách sú prítomné klasické známky infekcie v krvných odberoch (vysoké CRP, zvýšený počet bielych krviniek, apod.).

Hĺbku a rozsah poškodenia tkanív v mieste infekcie možno zhodnotiť pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie).

Liečba infekcie mäsožravými baktériami

Infekcia mäsožravými baktériami sa musí začať liečiť čo najskôr a musí byť agresívna.

Základom sú pochopiteľne silné vnútrožilovo podávané antibiotiká vo vysokých dávkach, antibiotická terapia je doplnená symptomatickou liečbou so snahou udržať dostatočné okysličenie tkanív a fungujúci krvný obeh.

Ak je tkanivové poškodenie príliš vážne, musia nastúpiť chirurgovia, odstrániť odumreté tkanivo a vyčistiť vzniknuté rany.

V mnohých prípadoch je nutné vykonať amputáciu postihnutých končatín a tak chorému zachrániť život.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/masozrave-bakterie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button