Nefritický syndróm

Nefritický syndróm je označenie pre príznaky, ktoré sprevádzajú niektoré ochorenia obličiek. Ide o príznaky varovné, pretože nerozpoznané postihnutie obličiek môže viesť k ich zlyhaniu, či už akútnemu alebo chronickému. Je dôležité nepliesť si tento pojem s nefrotickým syndrómom. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu.
Nefritický syndróm a jeho príčiny
Príčinou sú rôzne ochorenia obličkového tkaniva, najmä niektoré glomerulonefritídy (patrí medzi ne napríklad akútna poststreptokoková glomerulonefritída, IgA nefropatia alebo Goodpastureov syndróm), tj. autoimunitné zápaly základných filtračných jednotiek obličiek.
Prejavy
Hlavným prejavom poškodenia glomerulov je krv v moči.
Okrem toho sa u nefritikého syndrómu objavuje v moči aj bielkovina, ale to nie v takom množstve ako u nefrotického syndrómu.
Narušená funkcia obličiek sa u nefritického syndrómu premietne aj do zvýšenia krvného tlaku (obličky sú totiž orgán, ktorý sa úplne nezastupiteľne podieľa na riadení hodnôt krvného tlaku, majú endokrinnú funkciu, produkujú hormón renín, ktorý práve ovplyvňuje krvný tlak a hormón erytropoetín, ktorý ovplyvňuje tvorbu krvi).
Diagnostika
Dôležité je vyšetrenie pacienta, zistenie vysokého tlaku a vyšetrenie moču, kde nájdeme krv a bielkovinu.
Ďalej sa vykonáva dôkladné vyšetrenie obličiek.
Tkanivo obličiek si zobrazíme pomocou ultrazvuku, pri podozrení na niektorú z glomerulonefritíd môže byť potrebná biopsia obličky so získaním vzorky tkaniva k ďalšiemu vyšetrovaniu.
Liečba nefritického syndrómu
Liečba syndrómu závisí na jeho vyvolávajúcej príčine. Z toho dôvodu je nutné sa najprv dopátrať k správnej diagnóze (Ide o glomerulonefritídu? A ak áno, tak akú?)
A potom začať zodpovedajúcu terapiu. V prípade vážneho narušenia funkcie obličiek je niekedy nutné bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu začať dialýzu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nefriticky-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu