Iga nefropatia (Bergerova choroba)

Iga nefropatiaIga nefropatia (Bergerova choroba) patrí medzi najčastejších zástupcov zápalových ochorení obličkových glomerulov. Glomeruly sú mikroskopické základné filtračné jednotky obličkového tkaniva a ich zápaly odborne označujeme ako glomerulonefritídy. Glomerulonefritídy sú zápaly neinfekčné, sú spôsobené abnormálnymi funkciami nášho imunitného systému.

Iga nefropatia a jej príčiny


Ochorenie je spôsobené ukladaním imunoglobulínu A (IgA) v obličkových glomeruloch, čo spôsobuje ich poškodzovaniu.

Problém sa vyskytuje buď samostatne alebo v rámci iných imunitne podmienených ochorení ako je napríklad Henoch-Schönleinova purpura (patrí medzi vaskulitídy), reumatoidná artritída, Bechterevova choroba a ďalšie.

Prejavy

Sprvu je ochorenie bez prejavov, postupne sa môže pri poškodení glomerulov objaviť krv v moči.

Okrem toho nájdeme aj zvýšené množstvo bielkovín v moči, zvyčajne však nejde o množstvo, ktoré by dosahovalo hodnotu nefrotického syndrómu (tj. strata viac ako 3 gramov bielkovín denne).

Ochorenie býva dlhodobé a asi u tretiny chorých vedie k postupnému zlyhávaniu obličiek. Našťastie len zriedkavo sa IgA nefropatia prejaví ako akútne zlyhanie obličiek.

Diagnostika

Dôležité je vyšetrenie moču s nálezom krvi a bielkovín a celkové vyšetrenie obličiek.

Ostatné bežné vyšetrenia skôr slúžia na vylúčenie iných ochorení obličiek a močových ciest (mikrobiologické vyšetrenie moču, röntgen brucha, ultrazvuk a pod.).

Veľký význam má vyšetrenie krvi a stanovenie hladiny imunoglobulínu A, ktorý je u väčšiny chorých zvýšený.

K definitívnemu preukázaniu IgA nefropatie môže pomôcť biopsia obličky, pri ktorej sa získa vzorka k imunohistologickému vyšetreniu s preukazom hromadenia imunoglobulínu A v glomeruloch.

Liečba a prognóza

Väčšina pacientov je len pravidelne sledovaná nefrológom a preventívne dostávajú ACE-inhibítory, ktoré zjednodušene povedané chránia tkanivo obličky. Asi u tretiny chorých choroba postupne sama vymizne.

Pokiaľ dôjde k postupnému zhoršovaniu funkcie obličiek, môže byť zahájená dialýza. U akútne a ťažko prebiehajúcich foriem IgA nefropatie sa osvedčili niektoré imunosupresíva.

Transplantácia obličiek je síce možná, ale pri trvajúcom ochorení budú aj novo transplantované obličky poškodzované hromadiacim sa imunoglobulínom A.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/iga-nefropatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button