Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Iga nefropatia (Bergerova choroba)

Iga nefropatiaIga nefropatia (Bergerova choroba) patrí medzi najčastejších zástupcov zápalových ochorení obličkových glomerulov. Glomeruly sú mikroskopické základné filtračné jednotky obličkového tkaniva a ich zápaly odborne označujeme ako glomerulonefritídy. Glomerulonefritídy sú zápaly neinfekčné, sú spôsobené abnormálnymi funkciami nášho imunitného systému.

Iga nefropatia a jej príčiny


Ochorenie je spôsobené ukladaním imunoglobulínu A (IgA) v obličkových glomeruloch, čo spôsobuje ich poškodzovaniu.

Problém sa vyskytuje buď samostatne alebo v rámci iných imunitne podmienených ochorení ako je napríklad Henoch-Schönleinova purpura (patrí medzi vaskulitídy), reumatoidná artritída, Bechterevova choroba a ďalšie.

Prejavy

Sprvu je ochorenie bez prejavov, postupne sa môže pri poškodení glomerulov objaviť krv v moči.

Okrem toho nájdeme aj zvýšené množstvo bielkovín v moči, zvyčajne však nejde o množstvo, ktoré by dosahovalo hodnotu nefrotického syndrómu (tj. strata viac ako 3 gramov bielkovín denne).

Ochorenie býva dlhodobé a asi u tretiny chorých vedie k postupnému zlyhávaniu obličiek. Našťastie len zriedkavo sa IgA nefropatia prejaví ako akútne zlyhanie obličiek.

Diagnostika

Dôležité je vyšetrenie moču s nálezom krvi a bielkovín a celkové vyšetrenie obličiek.

Ostatné bežné vyšetrenia skôr slúžia na vylúčenie iných ochorení obličiek a močových ciest (mikrobiologické vyšetrenie moču, röntgen brucha, ultrazvuk a pod.).

Veľký význam má vyšetrenie krvi a stanovenie hladiny imunoglobulínu A, ktorý je u väčšiny chorých zvýšený.

K definitívnemu preukázaniu IgA nefropatie môže pomôcť biopsia obličky, pri ktorej sa získa vzorka k imunohistologickému vyšetreniu s preukazom hromadenia imunoglobulínu A v glomeruloch.

Liečba a prognóza

Väčšina pacientov je len pravidelne sledovaná nefrológom a preventívne dostávajú ACE-inhibítory, ktoré zjednodušene povedané chránia tkanivo obličky. Asi u tretiny chorých choroba postupne sama vymizne.

Pokiaľ dôjde k postupnému zhoršovaniu funkcie obličiek, môže byť zahájená dialýza. U akútne a ťažko prebiehajúcich foriem IgA nefropatie sa osvedčili niektoré imunosupresíva.

Transplantácia obličiek je síce možná, ale pri trvajúcom ochorení budú aj novo transplantované obličky poškodzované hromadiacim sa imunoglobulínom A.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/iga-nefropatie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button