Bechterevova choroba

Bechterevova chorobaBechterevova choroba čiže ankylozujúca spondylitída je ďalšia z niekoľkých autoimunitných chorôb. Postihuje najmä mužov a býva často zistená v relatívne mladom veku. Ak nie je liečená, tak môže výrazne zhoršiť kvalitu života chorého a môže z neho urobiť aj invalida.

Bechterevova choroba a jej príčiny

Bechterevova choroba je klasická autoimunitná choroba a jej vznik je v princípe podobný cukrovke 1. typu, roztrúsenej skleróze, myasthenie gravis, lupienke a mnohým ďalším.

Podstatou je problém, že imunitný systém chorého začne útočne reagovať proti niektorým štruktúram jeho vlastného tela.

Tento patologický proces je zrejme zapríčinený genetickým predpokladom, ktorý sa skombinuje s nejakou banálne vírusovou infekciou.

U niektorých jedincov dôjde k tomu, že sa po tejto úspešne zvládnuté infekcii náš imunitný systém „prenastaví“ a napadne naše vlastné telo.

Pri prejavov daného autoimunitného ochorenia potom ide o to, aký konkrétny orgán alebo tkanivo je napadnuté.

U Bechterevovej choroby sú cieľom pre náš imunitný systém väzív pozdĺž stavcov, ktoré zabezpečujú stabilitu a pohyblivosť chrbtice.

Okrem toho bývajú postihnuté kĺby medzi jednotlivými stavcami a potom tiež skĺbenie medzi kosťou krížovou a zvyškom panvy.

Zápal prebieha po mnoho rokov. Dlhotrvajúci zápal postupne vedie k dráždeniu a poškodeniu vyššie uvedených väzov a kĺbov.

Dlhodobé dráždenie vedie postupne k ukladaniu vápnika, väzy zkostnatia a pevne stuhnú. Predstavme si, že jednotlivé stavce sú zrazu spojené nie pohyblivo, ale napevno. Pohyblivosť chrbtice začne klesať.

Prejavy

Choroba väčšinou začína relatívne nenápadne a typická je pre ňu bolesť v chrbte prakticky v ktoromkoľvek mieste, veľmi často býva ako prvá postihnutá bedrová časť chrbtice.

Bolesť má pomerne zvláštny charakter v tom zmysle, že typicky vzniká v kľude a pohybom sa zmierňuje.

Postupom času, ako sú kĺby poškodzované a väzy tuhnú sa začne klasicky objavovať porucha pohyblivosti chrbtice. Nakoniec môže dôjsť k tomu, že jednotlivé stavce v podstate zrastú a chorý človek úplne stratí pohyblivosť. Chrbtica bohužiaľ typicky stuhne v polohe v predklone.

Typický Bechterevik bude teda chodiť v predklone s pokrčenými kolenami. Týmto pokrčením kolien chorý človek predklon čiastočne vyrovnáva a nemusí stále toľko pozerať do zeme.

Platí veta, že Bechterevik musí pokľaknúť, aby videl na kostolné hodiny. V tejto fáze je chorý už plne invalidizovaný.

U menšej časti pacientov s Bechterevovou chorobou sa môžu vyskytnúť aj iné autoimunitné ochorenie ako napríklad Crohnova choroba.

Diagnostika

Na chorobu sa získa podozrenie, pokiaľ nájdeme vyššie uvedené príznaky u mladého muža. Pomôcť môže aj röntgenové vyšetrenie chrbtice, prípadne jej magnetická rezonancia, kedy sa nájdu známky zápalu vyššie uvedených štruktúr.

Diagnózu potvrdzuje nález špecifických autoprotilátok v krvi chorého.

Prevencia

Zabrániť vzniku tejto choroby nemožno. Zásadné u Bechterevovej choroby je na ňu myslieť, včas ju správne rozpoznať a liečiť ju v čo najranejších štádiách.

Liečba

Cieľom liečby je proces postupu choroby zastaviť alebo spomaliť tak, že neovplyvní činnosti chorého a nebude obmedzovať jeho život.

Veľmi dôležitou časťou liečby je rehabilitácia. Spadá do pracovnej náplne skúseného rehabilitačného lekára. Je extrémne nutná spolupráca pacienta.

Pacient musí cvičiť, ako mu to lekár prikáže a odmenou mu môže byť zachovaná pohyblivosť. Bechterevova choroba poctivo liečená pohybom máva väčšinou dobrú prognózu a jej priebeh sa výrazne spomalí alebo dokonca zastaví.

Okrem aktívneho pohybu sú k dispozícii aj klasické nesteroidné protizápalové lieky.

Ako ťažší kaliber možno použiť aj imunosupresíva, ako sú napríklad kortikoidy, tie však nemusia mať až tak dobrý efekt a navyše majú vedľajšie účinky v podobe vzniku Cushingovho syndrómu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bechterevova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button