Biopsia obličky

vyšetrenie biopsia obličkyBiopsia obličky je diagnostická metóda, ktorá sa vykonáva skôr na vyšších nefrologických pracoviskách. Jej podstatou je získanie malej vzorky tkaniva obličky, ktoré je potrebné k histologickému vyšetreniu. Čo je to biopsia obličky, aký je princíp a výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Princíp biopsie obličky


Pacient pri zákroku väčšinou leží v polohe na bruchu. Zákrok sa vykonáva pod ultrazvukovou alebo CT kontrolou, pričom ultrazvuk má veľkú výhodu v neprítomnosti škodlivého žiarenia.

Po preskúmaní anatomických detailov ultrazvukom sa v mieste budúceho vpichu vydezinfikuje koža, podá sa umŕtvujúca injekcia a pod kontrolou ultrazvukovej sondy sa do cieľovej obličky vbodne tenká ihla.

Táto ihla je konštruovaná tak, že po jej vytiahnutí v nej zostane malá vzorka tkaniva obličky. V prípade nutnosti je možné vpich zopakovať.

Po výkone má pacient väčšinou nariadený pokoj na lôžku, v prípade bolestí sa podávajú lieky proti bolesti.

Pravidelne sa meria krvný tlak a pulz, pred prepustením sa vykonáva základné vyšetrenie moču a krvného obrazu.

Príprava pred vyšetrením

Samotné vyšetrenie sa robí v lokálnej anestézii, pacient je teda pri vedomí.

Príprava pred vyšetrením nie je potrebná, pacient by však mal s predstihom niekoľko dní vysadiť po dohovore s ošetrujúcim lekárom lieky na riedenie krvi, ak ich užíva.

Pred samotným vyšetrením sa zvyčajne kontroluje krvný tlak a vhodné je u pacienta vyšetriť zrážanlivosť krvi.

Význam

Biopsia je relatívne invazívne vyšetrenie, má svoje riziká, a aj preto sa nevykonáva bežne. Je veľmi výhodná v prípade, keď potrebujeme vzorku obličkového tkaniva.

Zvyčajne sa jedná o prípady akútneho alebo chronického zlyhania obličiek u mladých ľudí, kedy nemôžeme bežnými spôsobmi určiť vyvolávajúcu príčinu.

Pri ochoreniach obličiek je biopsia a následná histológia ideálnou diagnostikou glomerulonefritíd.

Pomocou špeciálnych imunohistochemických metód možno nielen preukázať prítomnosť glomerulonefritídy, ale často aj rozoznať jej presný typ.

Nevýhody biopsie obličky

Zákrok môže byť niekedy bolestivý. Pomerne často sa vyskytuje krvácanie, ktoré sa prejaví nálezom krvi v moči.

Krvácanie však väčšinou samovoľne ustáva. Hoci sa výkon vykonáva prísne asepticky, nemožno pri vpichu celkom vylúčiť ani prienik infekcie do hlbokých tkanív tela vrátane samotnej obličky.

Výhody

Biopsia obličky je relatívne rýchla vyšetrovacia metóda, ktorá nám ako jediná dáva možnosť vyšetriť tkanivo obličky z histologického hľadiska.

Ide o veľmi častou používanú vyšetrovaciu metódu u pacientov s podozrením na glomerulonefritídu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/biopsie-ledviny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button