Úvod / Syndrómy / Goodpastureov syndróm

Goodpastureov syndróm

Goodpastureov syndróm je našťastie veľmi zriedkavé autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa kombinuje postihnutie pľúc a obličiek. Choroba sa objavuje častejšie u mužov ako u žien, čo pre ostatné autoimunitné choroby nie je príliš typické. Čo je to Goodpastureov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako liečiť?

Príčiny Goodpastureovho syndrómu


Podstatou je abnormálna reakcia imunitného organizmu proti tkanivám nášho vlastného tela. Objavia sa tzv. autoprotilátky, ktoré v prípade Goodpastureovho syndrómu napadnú membrány v obličkových glomeruloch (klbka ciev, v ktorých sa filtruje krv) a pľúcne tkanivo.

Dôvod tejto reakcie nie je presne známy, najčastejšie sa špekuluje o chorobnom prenastavení imunity po prekonanej vírusovej infekcii.

Prejavy

Poškodenie pľúc sa väčšinou prejavuje suchým kašľom a dýchavičnosťou, v niektorých prípadoch môže dochádzať aj ku krvácaniu do dýchacích ciest a vykašliavaniu krvi.

Postihnutie obličiek spočíva v zápale glomerulov (tj. glomerulonefritidou), dôjde k narušeniu ich filtračnej schopnosti a pomerne rýchlo k akútnemu zlyhaniu obličiek. Poškodenie obličiek prebieha najčastejšie z dôvodu nefritického syndrómu, kedy sa objavuje vysoký krvný tlak a krv v moči.

Diagnostika

Vyššie spomínané príznaky v kombinácii s vyšetrením obličiek, vyšetrením moču, pľúcnym vyšetrením a biopsiou obličky nám pomôžu určiť diagnózu.

Liečba

Podávajú sa lieky na stlmenie imunity, najmä kortikoidy. Pri akútnom zlyhaní obličiek je niekedy nutná dialýza, ktorá môže byť trvalá.

Goodpastureov syndróm
4.9 (98.89%) 18 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *