Goodpastureov syndróm

Goodpastureov syndróm je našťastie veľmi zriedkavé autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa kombinuje postihnutie pľúc a obličiek. Choroba sa objavuje častejšie u mužov ako u žien, čo pre ostatné autoimunitné choroby nie je príliš typické. Čo je to Goodpastureov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho nejako liečiť?

Príčiny Goodpastureovho syndrómu


Podstatou je abnormálna reakcia imunitného organizmu proti tkanivám nášho vlastného tela.

Objavia sa tzv. autoprotilátky, ktoré v prípade Goodpastureovho syndrómu napadnú membrány v obličkových glomeruloch (klbka ciev, v ktorých sa filtruje krv) a pľúcne tkanivo.

Dôvod tejto reakcie nie je presne známy, najčastejšie sa špekuluje o chorobnom prenastavení imunity po prekonanej vírusovej infekcii.

Prejavy

Poškodenie pľúc sa väčšinou prejavuje suchým kašľom a dýchavičnosťou, v niektorých prípadoch môže dochádzať aj ku krvácaniu do dýchacích ciest a vykašliavaniu krvi.

Postihnutie obličiek spočíva v zápale glomerulov (tj. glomerulonefritidou), dôjde k narušeniu ich filtračnej schopnosti a pomerne rýchlo k akútnemu zlyhaniu obličiek.

Poškodenie obličiek prebieha najčastejšie z dôvodu nefritického syndrómu, kedy sa objavuje vysoký krvný tlak a krv v moči.

Diagnostika

Vyššie spomínané príznaky v kombinácii s vyšetrením obličiek, vyšetrením moču, pľúcnym vyšetrením a biopsiou obličky nám pomôžu určiť diagnózu.

Liečba

Podávajú sa lieky na stlmenie imunity, najmä kortikoidy. Pri akútnom zlyhaní obličiek je niekedy nutná dialýza, ktorá môže byť trvalá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/goodpastureuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button