Vyliec.sk > Choroby > Hnisavé kožné infekcie

Hnisavé kožné infekcie

hnisavé kožné infekcieHnisavé kožné infekcie (odborne pyodermia) sú skupinou chorôb, ktoré sú spôsobené baktériami. Sú veľmi časté, môžu postihnúť jedinca každého veku a niekedy môžu mať veľmi závažné komplikácie.

Príčiny hnisavých kožných infekcií


Najčastejšími pôvodcami nepríjemného stavu s názvom hnisavé kožné infekcie sú baktérie zo skupiny stafylokokov a streptokokov, ktoré preniknú do kože cez rôzne trhlinky alebo v mieste vlasových vačkov.

Riziko ochorenia s názvom hnisavé kožné infekcie zvyšujú rôzne poranenia, popáleniny, vredy predkolenia a iné narušenia kožného krytu. Náchylnejší ku hnisavým infekciám sú potom ľudia so zníženou imunitou.

Choroby:

1. Impetigo

Je spôsobené baktériami zo skupiny stafylokokov a vyskytuje sa bežne aj v detskom veku. Vytvára sa začervenaná vyrážka s pľuzgiermi, v ktorých sa vytvára žltkastý obsah. Po prasknutí pľuzgierikov sa usadzuje vo forme žltkastých chrást. Vyskytovať sa môže kdekoľvek na tele, tvár a vlasová časť hlavy nebývajú výnimkou. Ak vznikne impetigo tak, že do kože narušenej niektorým neinfekčným zápalom preniknú stafylokoky, potom hovoríme o impetiginizácii.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. Folikulitída

Folikulitída znamená zápal vlasového vačku. Bakteriálna folikulitída je zvyčajne vyvolaná stafylokokmi. Okolie vlasového vačku je začervenané, môže sa vytvoriť aj hnisajúci vriedok.

3. Furunkul

Ide sa o komplikáciu folikulitídy, ide o začervenané, bolestivé a opuchnuté tkanivo okolo zanieteného vlasového vačku, v hĺbke je hnis. Furunkuly sa hoja jazvami.

4. Karbunkul

Ako karbunkul označujeme viac furunklov blízko seba. Ide už o pomerne rozsiahly zápalový proces, v koži sa môžu tvoriť aj pomerne veľké abscesy a bez liečby môžu baktérie preniknúť do krvného obehu za vzniku sepsy.

5. Ruža

Odborne sa nazýva erysipel. Znamená infekciu kože a podkožia baktériami zo skupiny streptokokov. Typicky sú postihnuté dolné končatiny, ohrození sú najviac chorí žilovou nedostatočnosťou a bércovými vredmi. Končatina sčervenie, bolí a býva prítomná zvýšená horúčka. Baktérie pri infekcii často nezvratne poškodia miestne lymfatické žily, a preto sa ruža má tendenciu opakovať.

6. Flegmóna

Flegmóna znamená šírenie infekcie kožou aj podkožím a to až k svalovej vrstve, vyvolávajúcim pôvodcom sú skôr streptokoky. Oproti ruži je proces menej ohraničený. Postihnutá časť tela je začervenaná, veľmi výrazne bolestivá a bez neodkladnej liečby je človek s flegmónou ohrozený na živote.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou urobí lekár už pohľadom, ideálne je vyšetrenie skúseným kožným alebo infekčným lekárom.

Liečba

Závisí od typu ochorenia s názvom hnisavé kožné infekcie. U menej závažných sa odporúčajú hygienické opatrenia a predpisujú sa rôzne antimikrobiálne a hojivé masti. Základom liečby vážnejších foriem infekcií sú antibiotiká, ktoré môžeme podávať vo forme tabliet alebo v injekčnej forme.

Ak sa vytvoria väčšie abscesy, je veľakrát nutné ich chirurgicky rozrezať a vypustiť hnis. U inak neriešiteľných závažných stavov (typicky u flegmóny) môže byť potrebná amputácia postihnutej časti tela.

Hnisavé kožné infekcie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.