Hnisavé kožné infekcie

hnisavé kožné infekcieHnisavé kožné infekcie (odborne pyodermia) sú skupinou chorôb, ktoré sú spôsobené baktériami. Sú veľmi časté, môžu postihnúť jedinca každého veku a niekedy môžu mať veľmi závažné komplikácie.

Príčiny hnisavých kožných infekcií


Najčastejšími pôvodcami nepríjemného stavu s názvom hnisavé kožné infekcie sú baktérie zo skupiny stafylokokov a streptokokov, ktoré preniknú do kože cez rôzne trhlinky alebo v mieste vlasových vačkov. Riziko ochorenia s názvom hnisavé kožné infekcie zvyšujú rôzne poranenia, popáleniny, vredy predkolenia a iné narušenia kožného krytu. Náchylnejší ku hnisavým infekciám sú potom ľudia so zníženou imunitou.

Choroby:

1. Impetigo

Je spôsobené baktériami zo skupiny stafylokokov a vyskytuje sa bežne aj v detskom veku. Vytvára sa začervenaná vyrážka s pľuzgiermi, v ktorých sa vytvára žltkastý obsah. Po prasknutí pľuzgierikov sa usadzuje vo forme žltkastých chrást. Vyskytovať sa môže kdekoľvek na tele, tvár a vlasová časť hlavy nebývajú výnimkou. Ak vznikne impetigo tak, že do kože narušenej niektorým neinfekčným zápalom preniknú stafylokoky, potom hovoríme o impetiginizácii.

2. Folikulitída

Folikulitída znamená zápal vlasového vačku. Bakteriálna folikulitída je zvyčajne vyvolaná stafylokokmi. Okolie vlasového vačku je začervenané, môže sa vytvoriť aj hnisajúci vriedok.

3. Furunkul

Ide sa o komplikáciu folikulitídy, ide o začervenané, bolestivé a opuchnuté tkanivo okolo zanieteného vlasového vačku, v hĺbke je hnis. Furunkuly sa hoja jazvami.

4. Karbunkul

Ako karbunkul označujeme viac furunklov blízko seba. Ide už o pomerne rozsiahly zápalový proces, v koži sa môžu tvoriť aj pomerne veľké abscesy a bez liečby môžu baktérie preniknúť do krvného obehu za vzniku sepsy.

5. Ruža

Odborne sa nazýva erysipel. Znamená infekciu kože a podkožia baktériami zo skupiny streptokokov. Typicky sú postihnuté dolné končatiny, ohrození sú najviac chorí žilovou nedostatočnosťou a bércovými vredmi. Končatina sčervenie, bolí a býva prítomná zvýšená horúčka. Baktérie pri infekcii často nezvratne poškodia miestne lymfatické žily, a preto sa ruža má tendenciu opakovať.

Bio a Raw potraviny

6. Flegmóna

Flegmóna znamená šírenie infekcie kožou aj podkožím a to až k svalovej vrstve, vyvolávajúcim pôvodcom sú skôr streptokoky. Oproti ruži je proces menej ohraničený. Postihnutá časť tela je začervenaná, veľmi výrazne bolestivá a bez neodkladnej liečby je človek s flegmónou ohrozený na živote.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou urobí lekár už pohľadom, ideálne je vyšetrenie skúseným kožným alebo infekčným lekárom.

Liečba

Závisí od typu ochorenia s názvom hnisavé kožné infekcie. U menej závažných sa odporúčajú hygienické opatrenia a predpisujú sa rôzne antimikrobiálne a hojivé masti. Základom liečby vážnejších foriem infekcií sú antibiotiká, ktoré môžeme podávať vo forme tabliet alebo v injekčnej forme. Ak sa vytvoria väčšie abscesy, je veľakrát nutné ich chirurgicky rozrezať a vypustiť hnis. U inak neriešiteľných závažných stavov (typicky u flegmóny) môže byť potrebná amputácia postihnutej časti tela.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hnisave-kozni-infekce

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.