Vyliec.sk > Choroby > Folikulitída

Folikulitída

FolikulitídaPojem folikulitída vychádza zo slov folikul (vlasový vačok) a koncovky -itida (zápal). Ide teda o infekčný zápal vlasového vačku, ktorý môže vzniknúť všade tam, kde z kože rastú vlasy či chlpy. Okrem stupají a dlaní prakticky všade. Folikulitídu môžeme zaradiť medzi menej závažné hnisavé kožné infekcie.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny folikulitídy


Príčinou vzniku infekcie je bakteriálny zápal, ktorý je zvyčajne spôsobený baktériami zo skupiny stafylokokov. Baktérie sa v oblasti vlasového vačku môžu premnožiť po jeho poranení (napr. odreniny, porezania pri holení, bodnutie hmyzu).

Prejavy

V oblasti postihnutého vlasového vačku dochádza k začervenaniu a môže sa vytvoriť drobný hrboľ až vriedok, ktorý môže hnisať a bolieť. Kožný kryt v okolí je potom niekedy postihnutý väčším množstvom drobných vriedkov. Folikulitída sa môže zahojiť bez vzniku jazvy, ale na druhú stranu sa môže zhoršiť do podoby furunkly.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určí kožný lekár už na základe vyšetrenia postihnutého miesta pohľadom.

Liečba

Terapia spadá do kompetencie kožného lekára. Nutné je dbať na hygienu, môžu sa podávať miestné prípravky s dezinfekčným a hojivým efektom, pomerne účinné sú aj antibiotické masti. Rozsiahle folikulitídy a ich komplikácie si niekedy vyžiadajú podávanie antibiotík v tabletovej forme.

Folikulitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.