Úvod / Choroby / Karbunkul

Karbunkul

Karbunkul Karbunkul je jedným z hnisavých ochorení kože (pyodermia). Môže byť pomerne rozsiahlý a vzniká splynutím niekoľkých blízkych furunklov.

Ako sa presnejšie prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Príčiny karbunkulu:


Príčinou je bakteriálna infekcia, najčastejšie baktériami zo skupiny stafylokokov a o niečo menej často aj streptokokov. Väčšiu tendenciu k vzniku karbunkulu majú ľudia s oslabenou imunitou.

Prejavy:

Karbunkul je pomerne rozsiahle zápalové ložisko kože a podkožia vzniknuté z viacerých furunklov. Na povrch vyúsťuje niekoľkými otvormi, z ktorých vyteká hnis.

Niekedy sa však vytvorí hlboký absces, v ktorom sa hnis hromadí a nemôže odtekať. U väčších procesov sa môžu objaviť celkové príznaky infekcie, ako sú únava a horúčka, existuje riziko preniknutia baktérií z karbunklulu do krvi a vznik nebezpečného septického stavu.

Karbunkul v oblasti tváre môže spôsobiť vznik trombózy kavernózneho splavu a zápalu mozgových blán. Karbunkly sa hoja jazvou.

Diagnostika karbunkulu:

Diagnózu možno stanoviť pri fyzikálnom vyšetrení lekárom (pohľadom a pohmatom).

Liečba:

Väčšinou je nutné podávať antibiotiká. U väčších karbunkulov, z ktorých neodteká hnis je nutné vykonať chirurgický zákrok, ložisko otvoriť, vyčistiť, odstrániť hnis a zabezpečiť jeho voľný odtok.

Rana sa potom previaže a je nutné sa o ňu hygienicky starať. Podobne ako u furunklov sa ani u karbunklov neodporúča pokúsiť sa ho vytláčať. Väčšinou sa to nepodarí a baktérie sa tým z neho môžu dostať do okolitých tkanív a do krvi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *