Pľuzgier

pľuzgierPľuzgier možno opísať ako menšie či väčšie množstvo tekutiny v horných vrstvách kože. Obvykle vzniká ako obranná reakcia na fyzikálne poškodenie pokožky, ale sprevádza aj rad ďalších chorôb, najmä infekčných. Klasický pľuzgier obsahujúci sterilnú tekutinu odborne označujeme termínom vezikula, pľuzgier obsahujúci hnis sa potom nazýva pustula.

Viac o príčinách vzniku pľuzgierov a ich liečbe sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku pľuzgierov: 


1. Otlak

Pôsobenie tlaku na vrchnú vrstvu kože je asi najčastejším dôvodom vzniku pľuzgierov. Typické sú otlaky od tesných topánok alebo pri dlhej namáhavej chôdzi.

2. Popáleniny

Pľuzgier vzniká aj v reakcii na poškodenie pokožky teplom a jeho vznik zvyčajne značí prítomnosť 2. stupňa popálenín.

3. Omrzliny

Podobne ako u popálenín aj tu vzniká pľuzgier ako reakcia na poškodenie pokožky faktorom vonkajšieho prostredia v tomto prípade je to zima.

Omrzliny najčastejšie postihujú okrajové a menej prekrvené časti tela (nos, uši, okraje končatín). Jedná sa vlastne o dôsledok kombinácie vlastného účinku chladu a ochranné reakcie nášho tela.

Chlad bunky poškodzuje, okrem toho v snahe znížiť straty tepla začne náš organizmus uzatvárať podkožné cievy.

Tieto uzávery znížia vyžarovanie tepla do okolia a pri malom chlade je to výhodné. Vo veľkej zime začnú byť však okrajové časti tela výrazne nedokrvené (nedostatok kyslíka a živín), čo znižuje ich odolnosť voči chladu.

4. Chemické poškodenie

Pľuzgier sa v tomto prípade vytvorí pri kontakte s radom agresívnych chemikálií, typické to bolo pre tzv. pľuzgierikové plyny (napr. yperit) používané ako chemické zbrane v prvej svetovej vojne.

5. Impetigo

Jedná sa o postihnutie kože baktériami zo skupiny streptokokov a stafylokokov.

Objavujú sa začervenané ložiská a následne hnisavý pľuzgier alebo pľuzgiere. Infekcia baktériami môže vzniknúť primárne alebo nasadá na niektorú z vírusových infekcií kože.

6. Erysipel

Bulózny erysipel alebo ľudovo povedané rúža je infekčné ochorenie kože a podkožia.

Niektoré veľmi ťažké formy ruže môžu mať podobu začervenaných ložísk s narušením kožného krytu a s tvorbou pľuzgierov naplnených žltkastou tekutinou alebo dokonca krvou.

7. Moluska

Vzniká kvôli infekcii vírusom známym ako molluscum contagiosum. Molusiek je zvyčajne na koži viac a majú podobu drobných ružových až nafialovelých pľuzgierikov s centrálnou vkleslinou.

Molusky nie sú bolestivé, ale môžu svrbieť.

8. Opar

Je dôsledkom vírusovej infekcie vírusom herpes simplex zo skupiny herpesvírusov. Môže sa vyskytovať na rôznych miestach tela, typicky však na pere.

Pľuzgier býva najskôr bolestivý a môže dôjsť k jeho infikovaniu baktériami (tzv. impetiginizace).

9. Ovčie kiahne

V tomto prípade je pôvodcom vírus varicella-zoster opäť zo skupiny herpesvírusov. Choroba klasicky začína ako vyrážka spojená s horúčkovitým ochorením. Na koži sa vytvára drobné a silne svrbivé vyrážky.

Na povrchu pupienkov sa často tvoria pľuzgiere naplnené svetlou tekutinou, či hnisom.

Objavujú sa typicky na tvári a trupe, menej na horných a dolných končatinách, vzácne nie sú prejavy vo vlasoch a na sliznicu v ústach.

10. Pásový opar

Ide o dôsledok ovčích kiahní. Po ich prebehnutí vírus z tela nevymizne ale ukryje sa v nervových gangliách v blízkosti chrbtice.

Odtiaľ sa potom pri oslabení organizmu rozšíri ku koži a spôsobí pásový opar. Vzniká výsev vyrážky a pľuzgierikov v určitej časti jednej polovice tela.

Oblasť vyrážky kopíruje okrsok kože, ktorý je spojený nervom, a pozdĺž ktorého sa vírus šíri. Nebezpečný je najmä pásový opar hlavy spojený s postihnutím oka.

11. Alergická reakcia

Pľuzgiere môžu vzniknúť ako súčasť reakcie kože na styk s alergénom (kontaktná dermatitída). Vzniknúť môžu aj u ťažko prebiehajúcej alergickej reakcie (anafylaktický šok).

Pacient je v takom prípade ohrozený udusením a zlyhaním krvného obehu pri celkovom úniku krvi z ciev do okolitých tkanív.

12. Pemfigus (pemphigus)

Je označenie pre skupinu kožných chorôb, ktoré majú autoimunitnú príčinu a vedú k tvorbe pľuzgierov. To znamená, že z nejakého dôvodu sa v našom tele začnú vytvárať protilátky proti našim vlastným tkanivám.

Najznámejšia z týchto chorôb je Pemfigus vulgaris, kedy sa objavujú pľuzgiere v ústnej dutine a na pokožke, pričom táto forma najčastejšie napáda ľudí vo veku od 40 do 60 rokov.

13. Porfýria

Táto vzácna skupina metabolických chorôb vzniká v dôsledku poruchy metabolizmu zlúčeniny hemoglobínu.

Tieto vrodené choroby sú pomerne vzácne, a preto sa na ne moc nepomýšľa.

Existujú kožné formy porfýrie, ktoré sú typické citlivosťou kože voči slnečnému žiareniu so vznikom vyrážok a pľuzgierov.

14. Pravé kiahne

Pravé kiahne je infekčná choroba, ktorá sa v 21. storočí už na svete nevyskytuje. Je to veľmi dobre, pretože historicky išlo o smrteľne nebezpečné a silne nákazlivé ochorenie.

Pravé kiahne sú zrejme do značnej miery zodpovedné za masové vymieranie amerických indiánov po kontakte s európskymi kolonistami.

Postupne sa začne vytvárať kožná vyrážka, ktorá sa stane najtypickejším prejavom infekcie. Spočiatku má podobu začervenaných škvrniek, ktoré sa začnú meniť v pľuzgieriky.

Pľuzgiere u jedincov s touto formou sú pomerne často prekrvené. Môže sa objavovať krvácanie do tráviaceho traktu a ďalších telesných sústav, čo je dané rozvratom koagulovateľného systému so vznikom krvácavého stavu.

Pľuzgiere a ich liečba

Pľuzgiere vzniknuté v reakcii na poškodenie pokožky nie je vhodné prepichovať. Odporúča sa zabrániť ďalšiemu podráždeniu pokožky a narušeniu pľuzgierov.

Vhodnou hygienou treba zabrániť prieniku mikroorganizmov do tekutiny pľuzgierov a počkať, až sa pľuzgiere samé zahoja.

Ak sú pľuzgiere dôsledkom infekčného procesu alebo alergickej reakcie, potom liečime tieto vyvolávajúce príčiny. Na niektoré vírusové infekcie možno použiť antivirotiká, pri bakteriálnej infekcii užívame antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/puchyre

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button