Úvod / Choroby / Pemfigus

Pemfigus

PemfigusPemfigus (pemphigus) je označenie pre skupinu kožných chorôb, ktoré majú autoimunitnú príčinu a vedú k tvorbe pľuzgierov. Najznámejšia z týchto chorôb je Pemfigus vulgaris.

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe týchto kožných chorôb.

Pemfigus a jeho príčiny:


Choroba vzniká, ako už bolo povedané vyššie, na autoimunitnom podklade. To znamená, že z nejakého dôvodu sa v našom tele začnú vytvárať protilátky proti našim vlastným tkanivám (tzv. autoprotilátky), v tomto prípade proti určitým štruktúram buniek pokožky. Podobne ako iné autoimunitné choroby, ani pemfigus nie je nákazlivý.

Prejavy:

Poškodenie buniek pokožky vedie k tomu, že začne strácať súdržnosť. V postihnutých miestach kože sa objavia pľuzgiere, ktoré môžu byť pomerne rozsiahle.

Po prasknutí týchto pľuzgierov z nich vznikajú vlhké kožné chrasty a vredy, ktoré sú bolestivé. Vredy sa môžu pomerne ľahko infikovať baktériami (impetiginizácia) a to má vážne následky - strata funkcie kože ako krytu a ľahký prestup baktérií do organizmu ľahko vyústi v otravu krvi a v smrť. Hoci sa majú vredy tendenciu hojiť, choroba prepuká opakovane a zdanlivo zacelené koža je po čase opäť narušená vznikom pľuzgierov a vredov.

Pozn: Bol preukázaný častejší súčasný výskyt pemfigu a inej autoimunitnej choroby známej ako myasthenia gravis.

Diagnostika:

Diagnózu väčšinou stanovuje kožný lekár na základe fyzikálneho vyšetrenia. Diagnostiku pemfigu môže sprevádzať určitá neistota, k jej prekonaniu je väčšinou nutné odobrať z ložísk vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie. V získaných vzorkách (a-alebo v krvnom nábere) môžeme nájsť prítomné autoprotilátky.

Liečba:

Základom liečby sú lieky tlmiace imunitný systém. Je ich viac typov, medzi najznámejšie patria kortikoidy. Pokiaľ do vzniknutých rán vstúpi bakteriálna infekcia, je nutné podávať antibiotiká a to mnohokrát vnútrožilovo pri hospitalizácie v nemocnici.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *