Chrasty

ChrastyChrasty väčšinou nie sú závažným príznakom, ale sprevádzajú mechanické poranenia kožného krytu. Niekedy ich však nájdeme aj u kožných chorobách, ktoré s poranením nesúvisia. Chrasta je tuhá krusta, ktorá sa vytvára nad miestami narušeného kožného krytu. V podstate sú tvorené stuhnutým tkanivovým mokom s prímesou zrazenej krvi a ich hlavnou úlohou je mechanické krytie na uľahčenie hojenia tkanív pod chrastou.

Príčiny vzniku chrást


Najčastejšou príčinou je poranenie kože, typicky ide o rôzne odreniny po pádoch. V detstve mal iste každý z nás chrasty na kolenách po nevydarenom páde.

Okrem úrazov môžu vzniknúť aj pri niektorých vírusových infekčných ochoreniach kože, ako je pásový opar, klasický opar, ovčie kiahne a väčšie ložiská akné.

Nález početných chrást bežne sprevádza choroby spojené so svrbením kože, kedy si človek kožu poškodzuje opakovaným škriabaním.

Z chronických ochorení kože môžu vznikať početné chrasty u lupienky a u pemfigu.

Prejavy

Chrasty na koži už určite každý z nás mal, preto nie je potrebné ich detailne popisovať. Sú nebolestivé a tuhé, niekedy majú medovú, inokedy tmavú farbu (čím tmavšia, tým väčšia je v ňom prímes krvi).

Niekedy môžu aj celkom výrazne svrbieť, po predčasnom strhnutí sa pod nimi zvyčajne obnaží červená hojaca sa koža, čo je vnímané bolestivo.

Ak necháme chrastu na pokoji, tak zvyčajne sama odpadne a koža pod ňom je buď zacelená do pôvodného stavu, alebo je prítomná jazva (podľa hĺbky a rozsahu vyvolávajúceho poškodenia).

Diagnostika

Väčšinou nevyžadujú žiadnu diagnostiku, ostatne bývajú väčšinou obrazom úspešného hojivého procesu.

Kožným lekárom by však mal byť vyšetrený každý človek s výsevom početných chrást, u ktorých nie je jasný dôvod vzniku.

Liečba

Liečba väčšinou nie je nutná, najlepším riešením je počkať kým sa samé odlúčia. Strhávanie chrást nemožno odporučiť, pretože tým obnažíme nezacelené ranky pod nimi.

To je bolestivé a navyše tým zvyšujeme riziko bakteriálnej infekcie za vzniku hnisavého kožného zápalu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strupy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button