Ovčie kiahne

ovčie kiahneOvčie kiahne sú veľmi rozšírené infekčné ochorenie, ktoré môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, najčastejšie ním však ochorie dieťa do 10 rokov. Choroba nebýva nebezpečná, isté riziko predstavuje u dospelých ľudí (ťažší priebeh) a u tehotných žien (riziko poškodenia plodu). Hneď v úvode by som chcela zdôrazniť, že táto choroba nemá nič spoločné s tzv. pravými kiahňami (latinsky variola).

Príčiny vzniku ovčích kiahní


Príčinou ovčích kiahní je vírus varicella-zoster. Tento vírus sa veľmi dobre šíri v detských kolektívoch kvapôčkovou cestou, tj. vykašliavaním do okolia a dostáva sa do tela doteraz zdravých ľudí.

Oproti tomu pravé kiahne boli spôsobené vírusom varioly, ktorý sa tiež šíri kvapôčkovou cestou.

Choroba bola extrémne nebezpečná a umieralo sa na ňu vo veľkom množstve. Dnes vďaka očkovaniu už pravé kiahne neexistujú a ani vírus varioly sa nikde na svete nevyskytuje, úplne zmizol z povrchu zemského.

Teda, úplne asi nezmizol, pretože vzorky tohto vírusu sa zrejme stále prechovávajú vo vojenských laboratóriách svetových veľmocí ako potenciálna biologická zbraň.

V prípade, že by sa nejaký vírus pravých kiahní ako zbraň naozaj použil, bola by to skutočná tragédia. Myslím, že uvažovať o desiatkach až stovkách miliónov mŕtvych by v takej situácii nebolo vôbec od veci. Lenže teraz späť k ovčím kiahňam.

Príznaky ovčích kiahni

Od nákazy vírusom po prvé prejavy ochorenia to trvá asi 14 dní. Choroba klasicky začína ako vyrážka spojená s horúčkovitým ochorením.

Na koži sa vytvárajú drobné a silne svrbivé vyrážky. Na povrchu pupienkov sa často tvoria početné pľuzgieriky naplnené svetlou tekutinou, či hnisom.

Objavujú sa typicky na tvári a trupe, menej na horných a dolných končatinách, vzácne nie sú prejavy vo vlasoch a na sliznici v ústach.

V rámci hojenia môžu na koži vznikať chrasty, ktoré sa postupne samovoľne odlúčia.

Komplikácie

U tehotných žien môže dôjsť k poškodeniu plodu. Ohrozené sú najmä plody pred 28. týždňom tehotenstva.

U všetkých ľudí potom môžu ovčie kiahne prebiehať v ťažšej forme, ktorá je spojená s vysokými horúčkami a rozsiahlou vyrážkou, ktorá sa môže hojiť jazvami.

Vírus varicella aj po skončení choroby zostane v tele človeka a zalezie do nervových ganglií, čo sú zhluky neurónov v okolí chrbtice. Odtiaľ môže vírus počas života kedykoľvek vyliezť a znovu spôsobiť infekciu.

V takom prípade však nevznikajú znovu ovčie kiahne, ale pásový opar.

Diagnostika

Podľa celkových prejavov choroby a vyrážky spozná s vysokou pravdepodobnosťou ovčie kiahne infekčný, detský, či kožný lekár.

Prevencia

Nákaze u detí sa nijako zvlášť nebránilo, pretože detský vek je pre priebeh choroby ideálny. V USA sa dokonca niekedy organizovali tzv. pox parties.

Ak nejaké dieťa ochorelo, urobila sa taká malá oslava, kam boli pozvané deti zo susedstva, aby sa s chorým dieťaťom hrali a nakazili sa. Aj toto je svojím spôsobom prevencia, pretože to zabránilo ochoreniu vo vyššom veku.

Teraz sú pox parties vytláčané očkovaním. Kontaktu s nakazenými by sa mali vyhýbať dospelí, ktorí v detstve ovčie kiahne neprekonali. U nich má choroba ťažší priebeh. Tehotným kontakt s chorými tiež nemožno odporučiť, pretože isté riziko pre plod tu proste je.

K dispozícii je v SR aj očkovacia látka, ktorá je univerzálnym a najlepším riešením. U detí zabráni vzniku choroby a očkované deti nebudú mať nikdy pásový opar.

Vakcína je samozrejme vhodná aj pre dospelých, ktorí chorobu doteraz neprekonali, najmä u žien plánujúcich tehotenstvo.

Liečba

Liečba je v podstate jednoduchá. Dieťa zostane v pokoji doma a nejde do školy. Na vyrážku sa dá aplikovať biely tekutý púder a pri svrbení antihistaminiká (lieky proti svrbeniu) v kvapkách, či v tabletovej forme.

Pri ťažkých stavov sa dajú podať antivirotiká účinkujúce proti vyvolávajúcim vírusom.

Ovčie kiahne rozhodne sú dôvodom na návštevu detského lekára, ktorý zhodnotí ich priebeh a podľa toho rozhodne o liečbe.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/plane-nestovice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button