Ovčie kiahne sú veľmi rozšírené infekčné ochorenie, ktoré môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií, najčastejšie ním však ochorie dieťa do 10 rokov. Choroba nebýva nebezpečná, isté riziko predstavuje u dospelých ľudí (ťažší priebeh) a u tehotných žien (riziko poškodenia plodu). Hneď v úvode by som chcela zdôrazniť, že táto choroba nemá nič spoločné s tzv. pravými kiahňami (latinsky variola).
Obsah článku:
Príčiny vzniku ovčích kiahní
Príčinou ovčích kiahní je vírus varicella-zoster. Tento vírus sa veľmi dobre šíri v detských kolektívoch kvapôčkovou cestou, tj. vykašliavaním do okolia a dostáva sa do tela doteraz zdravých ľudí. Oproti tomu pravé kiahne boli spôsobené vírusom varioly, ktorý sa tiež šíri kvapôčkovou cestou. Choroba bola extrémne nebezpečná a umieralo sa na ňu vo veľkom množstve. Dnes vďaka očkovaniu už pravé kiahne neexistujú a ani vírus varioly sa nikde na svete nevyskytuje, úplne zmizol z povrchu zemského. Teda, úplne asi nezmizol, pretože vzorky tohto vírusu sa zrejme stále prechovávajú vo vojenských laboratóriách svetových veľmocí ako potenciálna biologická zbraň. V prípade, že by sa nejaký vírus pravých kiahní ako zbraň naozaj použil, bola by to skutočná tragédia. Myslím, že uvažovať o desiatkach až stovkách miliónov mŕtvych by v takej situácii nebolo vôbec od veci. Lenže teraz späť k ovčím kiahňam.
Príznaky ovčích kiahni
Od nákazy vírusom po prvé prejavy ochorenia to trvá asi 14 dní. Choroba klasicky začína ako vyrážka spojená s horúčkovitým ochorením. Na koži sa vytvárajú drobné a silne svrbivé vyrážky. Na povrchu pupienkov sa často tvoria početné pľuzgieriky naplnené svetlou tekutinou, či hnisom. Objavujú sa typicky na tvári a trupe, menej na horných a dolných končatinách, vzácne nie sú prejavy vo vlasoch a na sliznici v ústach. V rámci hojenia môžu na koži vznikať chrasty, ktoré sa postupne samovoľne odlúčia.
Komplikácie
U tehotných žien môže dôjsť k poškodeniu plodu. Ohrozené sú najmä plody pred 28. týždňom tehotenstva. U všetkých ľudí potom môžu ovčie kiahne prebiehať v ťažšej forme, ktorá je spojená s vysokými horúčkami a rozsiahlou vyrážkou, ktorá sa môže hojiť jazvami. Vírus varicella aj po skončení choroby zostane v tele človeka a zalezie do nervových ganglií, čo sú zhluky neurónov v okolí chrbtice. Odtiaľ môže vírus počas života kedykoľvek vyliezť a znovu spôsobiť infekciu. V takom prípade však nevznikajú znovu ovčie kiahne, ale pásový opar.
Diagnostika
Podľa celkových prejavov choroby a vyrážky spozná s vysokou pravdepodobnosťou ovčie kiahne infekčný, detský, či kožný lekár.
Prevencia
Nákaze u detí sa nijako zvlášť nebránilo, pretože detský vek je pre priebeh choroby ideálny. V USA sa dokonca niekedy organizovali tzv. pox parties. Ak nejaké dieťa ochorelo, urobila sa taká malá oslava, kam boli pozvané deti zo susedstva, aby sa s chorým dieťaťom hrali a nakazili sa. Aj toto je svojím spôsobom prevencia, pretože to zabránilo ochoreniu vo vyššom veku. Teraz sú pox parties vytláčané očkovaním. Kontaktu s nakazenými by sa mali vyhýbať dospelí, ktorí v detstve ovčie kiahne neprekonali. U nich má choroba ťažší priebeh. Tehotným kontakt s chorými tiež nemožno odporučiť, pretože isté riziko pre plod tu proste je. K dispozícii je v SR aj očkovacia látka, ktorá je univerzálnym a najlepším riešením. U detí zabráni vzniku choroby a očkované deti nebudú mať nikdy pásový opar. Vakcína je samozrejme vhodná aj pre dospelých, ktorí chorobu doteraz neprekonali, najmä u žien plánujúcich tehotenstvo.
Liečba
Liečba je v podstate jednoduchá. Dieťa zostane v pokoji doma a nejde do školy. Na vyrážku sa dá aplikovať biely tekutý púder a pri svrbení antihistaminiká (lieky proti svrbeniu) v kvapkách, či v tabletovej forme. Pri ťažkých stavov sa dajú podať antivirotiká účinkujúce proti vyvolávajúcim vírusom. Ovčie kiahne rozhodne sú dôvodom na návštevu detského lekára, ktorý zhodnotí ich priebeh a podľa toho rozhodne o liečbe.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/plane-nestovice
Použité zdroje: základné zdroje textu