Pravé kiahne

Pravé kiahnePravé kiahne sú infekčné ochorenie ktoré sa v 21. storočí už na svete nevyskytuje. Je to veľmi dobre, pretože historicky išlo o smrteľne nebezpečné a silne nákazlivé ochorenie. Pravé kiahne sú zrejme do značnej miery zodpovedné za masové vymieranie amerických indiánov po kontakte s európskymi kolonistami a ešte v 20. storočí na pravé kiahne celosvetovo zomrelo asi 500 miliónov ľudí.

Pozn: Pravé kiahne si nesmieme pliesť s ovčími kiahňami. Tie sú spôsobené úplne iným vírusom a oproti pravým kiahňam sú prakticky neškodné.

Aké boli príčiny vzniku pravých kiahní? Ako sa prejavovali? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny pravých kiahni


Príčinou pravých kiahní bol vírus (variola), ktorý sa medzi ľuďmi prenášal kvapôčkovou infekciou. Zdrojom bol teda chorý človek.

Okrem vzdušného prenosu sa mohol človek nakaziť aj z telesných tekutín alebo pri tesnom kontakte s nakazeným.

Prejavy

Ako bolo povedané vyššie, prenos vírusu pravých kiahní sa deje najčastejšie kvapôčkovou infekciou, kedy sa vírus dostane do dýchacích ciest.

Inkubačná doba je 10-14 dní. Je nasledovaná neurčitými príznakmi infekcie, ako sú únava, horúčka, tráviace ťažkosti a bolesti hlavy.

Postupne sa začne vytvárať kožná vyrážka, ktorá sa stane najtypickejším prejavom infekcie. Spočiatku má podobu začervenaných škvrniek, ktoré sa začnú meniť v pľuzgieriky. Tekutina v pľuzgierikoch je najprv číra, postupne môže zhnisať.

Pokožka je napadnutá prakticky na celom tele, vyrážka začína na tvári odkiaľ sa rozšíri na trup a následne na končatiny.

Niektoré formy pravých kiahní prebiehali veľmi rýchlo a pod obrazom ťažkej infekcie s multiorgánovým zlyhaním, ktoré končilo smrťou.

Pľuzgiere u jedincov s touto formou sú pomerne často prekrvené. Môže sa objavovať krvácanie do tráviaceho traktu a ďalších telesných sústav, čo je dané rozvratom koagulovateľného systému so vznikom krvácavého stavu.

Prevencia

Prevencia sa v problematike pravých kiahní ukázala ako úplne zásadná. Koncom 18. storočia bolo vynájdené očkovanie (vakcinácia), pri ktorom bol ľuďom aplikovaný vírus spôsobujúci kravské kiahne.

Tento vírus nebol pre ľudí nebezpečný, ale po kontakte s ním si ľudské telo vytvorilo imunitu aj pred vírusom pravých kiahní.

Vakcíny boli postupne vylepšované a stále dokonalejšie vakcinačné programy nakoniec viedli k úplnému celosvetovému odstráneniu pravých kiahní v 70. rokoch 20. storočia. Toto vymiznutie choroby označujeme ako eradikáciu.

Nebezpečenstvo

Veľkým rizikom je fakt, že začiatkom 21. storočia sa už proti pravým kiahňam neočkuje. V prípade, že by nákaza znova prepukla, by zrejme došlo k masovej epidémii s vysokou úmrtnosťou.

Voľne žijúci vírus by sa už nemal na planéte vyskytovať, na druhú stranu sa však predpokladá uchovávanie vírusu vo vojenských laboratóriách niektorých svetových mocností.

Ak by sa k týmto vzorkám dostali teroristické organizácie, mohli by byť dôsledky fatálne.

Liečba

Terapia pravých kiahní nebola (a nie je) možná, ochorenie bolo smrteľné asi v tretine prípadov a množstvu pacientov, ktorí prekonali toto ochorenie doživotne zostali na koži zohavujúce jazvy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/prave-nestovice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button