Akné

aknéAkné patrí medzi časté kožné ochorenia, ktoré sa vyskytuje najviac u mladých ľudí v období dospievania. Niektoré formy choroby môžu byť pomerne ťažké a môžu svojmu nositeľovi zanechať doživotné následky v podobe nepekných jaziev.

Príčiny akné


Existuje viac faktorov, ktorých vzájomné pôsobenie vedie k vzniku choroby. Hlavnú rolu v jej vzniku hrajú niektoré baktérie spôsobujúce kožné zápaly, sú to napríklad niektoré stafylokoky z baktérií známych ako Propionibacterium acnes.

Veľký vplyv majú pohlavné hormóny, a preto sa toto kožné ochorenie objavuje v období dospievania, kedy sa koncentrácia pohlavných hormónov v organizme začne zvyšovať.

K zhoršeniu choroby dochádza pri dlhodobom strese, pri nesprávnej výžive (predpokladá sa nepriaznivý vplyv sladkostí, napríklad čokolády a mlieka).

Určitú zodpovednosť za vznik tohoto kožného ochorenia majú zrejme aj gény, podľa všetkého sú niektorí ľudia k jeho vzniku vrodene náchylnejší.

Zhoršená kvalita kože vrátane vzniku tejto kožnej choroby sa môže objaviť u hormonálnych porúch ako je Cushingov syndróm a virilizácia u ženy účinkom mužských pohlavných hormónov.

Prejavy akné

Pri tomto kožnom ochorení dochádza k nadmernej produkcii mazu v mazových žľazách. Tie sa najviac nachádzajú na tvári a na trupe. Dochádza k ich upchávaniu a následne k bakteriálnej infekcii.

Počiatočné fázy nie sú viditeľné, pokročilejšie vnímame ako čierne bodky a vyrážky s hnisavým obsahom, ktoré sa môžu pokrývať drobnými chrastami.

Rozsiahle ložiská hnisavých kožných infekcií sa môžu ťažko hojiť a zanechať na koži jazvy.

Diagnostika

Toto kožné ochorenie prakticky pozná každý človek na prvý pohľad. Z lekárov sa týmto problémom zaoberajú najčastejšie kožní lekári, ktorí určia jeho typ a podľa toho odporučia vhodnú liečbu.

Liečba akné

Odporúča sa najmä režimové opatrenie. K nim patrí zdravá výživa, najmä obmedzenie sladkostí a čokolády.

V jarných a letných mesiacoch je vhodné rozumné opaľovanie, ktoré tiež zlepšuje kvalitu kože. Svoj význam má aj hygiena – pravidelné umývanie a starostlivosť o postihnuté miesta.

Už vytvorené viditeľné ložiská možno vytlačiť, avšak vždy cez čistú látku, aby nedošlo k ďalšiemu infikovaniu chorej kože baktériami z rúk.

Pri ťažších formách sa podávajú rôzne lieky. Základom liečby sú antibiotiká, väčšinou sa podávajú vo forme kožných roztokov či masti (napr. Dalacin, Zineryt a Eryfluid).

Ďalšími liekmi sú retinoidy (zlúčeniny odvodené od vitamínu A), ktoré zlepšujú kvalitu kože. U dievčat dochádza k zlepšeniu po nasadení niektorých foriem hormonálnej antikoncepcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/akne

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button