Vyliec.sk > Choroby > Omrzliny

Omrzliny

OmrzlinyOmrzliny sa radia medzi poškodenie organizmu, ktoré bolo spôsobené fyzikálnym mechanizmom, v tomto prípade chladom. V SR sa s nimi stretávame najčastejšie v zime u bezdomovcov. Omrzliny majú pomerne dosť spoločného s popáleninami, ostatne podobne ako popáleniny ich delíme do 4 stupňov.

Omrzliny a ich príčiny


Omrzliny najčastejšie postihujú okrajové a menej prekrvené časti tela (nos, uši, okraje končatín). Jedná sa vlastne o dôsledok kombinácie vlastného účinku chladu a ochrannej reakcie nášho tela. Chlad bunky poškodzuje, okrem toho v snahe znížiť straty tepla začne náš organizmus uzatvárať podkožné cievy. Tieto uzávery znížia vyžarovanie tepla do okolia a pri malom chlade je to výhodné. Vo veľkej zime začnú byť však okrajové časti tela výrazne nedokrvené (tj. s nedostatkom kyslíka a živín), čo znižuje ich odolnosť voči chladu.

Pozn: Lokálne "omrzliny" pokročilého stupňa sa však bežne využívajú aj v medicíne. Ide zvyčajne o používanie tekutého dusíka v liečbe povrchových kožných výrastkov ako sú napríklad bradavice.

Prejavy

Jednotlivé stupne omrzlín podľa ich prejavov sú tieto:

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

I. Stupeň

Postihnutá koža zbledne a vychladne, zhoršuje sa jej citlivosť. Pokiaľ ju zahrejeme, dostavia sa nepríjemné pichavé až pálivé vnemy.

II. Stupeň

Koža je studená, bledá až biela, dochádza k narušeniu citlivosti a v dňoch po premrznutí na nej vznikajú pľuzgiere.

III-IV. Stupeň

Koža voskovatí a úplne stráca citlivosť. V dňoch nasledujúcich po omrznutí začne odumierať a černieť, čo je známkou suchej gangrény. Takto zničené tkanivo sa môže pochopiteľne ľahko infikovať baktériami, čo môže chorého ohroziť na živote vznikom otravy krvi.

Diagnostika

Pre diagnózu obvykle stačia informácie o dlhšom pobyte v studenom prostredí a pohľad na postihnuté časti tela. Vyšší vek, alkoholizmus a dlhodobá podvýživa (čo je obvykle typické pre bežného bezdomovca) výrazne zhoršuje prognózu ako omrznutých častí tela, tak vychladnutého pacienta vôbec.

Podobne sú omrzlinami viac ohrození diabetici a pacienti s polyneuropatiou, ktorí majú v okrajových častiach tela nižšiu citlivosť voči chladu.

Liečba

Liečba by sprvu mala byť skôr opatrná. Chorý by sa mal uložiť do prostredia s normálnou teplotou. Neodporúča sa príliš agresívne ohrievanie omrzlých častí tela, môžu sa vložiť do vlažnej vody, je možné k nim priložiť termofory (vaky naplnené vodou), ktoré by však opäť nemali byť príliš horúce.

Vzniknuté pľuzgiere by sa nemali prepichovať, považujeme ich za prirodzenú obranu organizmu. Z celkového hľadiska musíme myslieť aj na celkové podchladenie a zvyčajne aj celkovo zlý stav postihnutého (znovu opakujeme, že typickým pacientom je v našich podmienkach bezdomovec - alkoholik). Vhodná je infúzna terapia a dostatočná výživa.

V prípade podozrenia na infekčné komplikácie volíme antibiotiká, najlepšie intravenózne. Ak sú omrzliny veľmi ťažkého stupňa a začína dochádzať k vzniku gangrény, je nutné konzultovať s chirurgmi a poradiť sa s nimi ohľadom možnosti amputácie poškodených častí tela.

Omrzliny

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.