Omrzliny

OmrzlinyOmrzliny sa radia medzi poškodenie organizmu, ktoré bolo spôsobené fyzikálnym mechanizmom, v tomto prípade chladom. V SR sa s nimi stretávame najčastejšie v zime u bezdomovcov. Omrzliny majú pomerne dosť spoločného s popáleninami, ostatne podobne ako popáleniny ich delíme do 4 stupňov.

Omrzliny a ich príčiny


Omrzliny najčastejšie postihujú okrajové a menej prekrvené časti tela (nos, uši, okraje končatín). Jedná sa vlastne o dôsledok kombinácie vlastného účinku chladu a ochrannej reakcie nášho tela.

Chlad bunky poškodzuje, okrem toho v snahe znížiť straty tepla začne náš organizmus uzatvárať podkožné cievy.

Tieto uzávery znížia vyžarovanie tepla do okolia a pri malom chlade je to výhodné. Vo veľkej zime začnú byť však okrajové časti tela výrazne nedokrvené (tj. s nedostatkom kyslíka a živín), čo znižuje ich odolnosť voči chladu.

Pozn: Lokálne „omrzliny“ pokročilého stupňa sa však bežne využívajú aj v medicíne. Ide zvyčajne o používanie tekutého dusíka v liečbe povrchových kožných výrastkov ako sú napríklad bradavice.

Prejavy

Jednotlivé stupne omrzlín podľa ich prejavov sú tieto:

I. Stupeň

Postihnutá koža zbledne a vychladne, zhoršuje sa jej citlivosť. Pokiaľ ju zahrejeme, dostavia sa nepríjemné pichavé až pálivé vnemy.

II. Stupeň

Koža je studená, bledá až biela, dochádza k narušeniu citlivosti a v dňoch po premrznutí na nej vznikajú pľuzgiere.

III-IV. Stupeň

Koža voskovatí a úplne stráca citlivosť. V dňoch nasledujúcich po omrznutí začne odumierať a černieť, čo je známkou suchej gangrény.

Takto zničené tkanivo sa môže pochopiteľne ľahko infikovať baktériami, čo môže chorého ohroziť na živote vznikom otravy krvi.

Diagnostika

Pre diagnózu obvykle stačia informácie o dlhšom pobyte v studenom prostredí a pohľad na postihnuté časti tela.

Vyšší vek, alkoholizmus a dlhodobá podvýživa (čo je obvykle typické pre bežného bezdomovca) výrazne zhoršuje prognózu ako omrznutých častí tela, tak vychladnutého pacienta vôbec.

Podobne sú omrzlinami viac ohrození diabetici a pacienti s polyneuropatiou, ktorí majú v okrajových častiach tela nižšiu citlivosť voči chladu.

Liečba

Liečba by sprvu mala byť skôr opatrná. Chorý by sa mal uložiť do prostredia s normálnou teplotou.

Neodporúča sa príliš agresívne ohrievanie omrzlých častí tela, môžu sa vložiť do vlažnej vody, je možné k nim priložiť termofory (vaky naplnené vodou), ktoré by však opäť nemali byť príliš horúce.

Vzniknuté pľuzgiere by sa nemali prepichovať, považujeme ich za prirodzenú obranu organizmu.

Z celkového hľadiska musíme myslieť aj na celkové podchladenie a zvyčajne aj celkovo zlý stav postihnutého (znovu opakujeme, že typickým pacientom je v našich podmienkach bezdomovec – alkoholik). Vhodná je infúzna terapia a dostatočná výživa.

V prípade podozrenia na infekčné komplikácie volíme antibiotiká, najlepšie intravenózne. Ak sú omrzliny veľmi ťažkého stupňa a začína dochádzať k vzniku gangrény, je nutné konzultovať s chirurgmi a poradiť sa s nimi ohľadom možnosti amputácie poškodených častí tela.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/omrzliny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button