Gangréna

gangréna Sneť čiže gangréna je nebezpečným stavom, ktorý ohrozuje život chorého. Týka sa najmä končatín a predtým bola obávanou komplikáciou vojnových zranení. Aj dnes sa nanešťastie s gangrénou stretnúť môžeme. Medzi hlavných vinníkov patrí ateroskleróza a cukrovka (1. typu aj 2. typu), o čom si povieme v nasledujúcich odsekoch.

Gangréna je odumieranie tkanív tela, ktoré nemajú dostatočné cievne zásobenie kyslíkom a živinami.

Závažnou komplikáciou je potom infikovanie takto oslabených tkanív tzv. anaeróbnymi baktériami.

Anaeróbne baktérie neznášajú kyslík a v tkanivách trpiacich jeho nedostatkom preto majú skvelý život.

Skoršie vojnové zranenia končatín boli živnou pôdou pre gangrénu – hlboké bodné, sečné, či strelné zranenia poškodili tkanivo končatín, často poškodili krvné cievy a pri nedodržiavaní hygieny do rany ľahko prenikli anaeróbne baktérie.

Príčiny gangrény


Základnou príčinou vzniku gangrény v modernej dobe je ateroskleróza a cukrovka. Ateroskleróza spôsobuje zužovanie tepien.

Ak sa tepny zúžia na dolných končatinách, vzniká tzv. ischemická choroba dolných končatín. Pri naozaj ťažkých formách zúženia tepien sú tkaniva končatín prakticky bez kyslíka. Ich hojivosť je znížená.

Cukrovka robí človeka náchylného k bakteriálnym infekciám a diabetici sú ohrození syndrómom diabetickej nohy. Ateroskleróza je u diabetikov samozrejme urýchlená tiež. Týmito spôsobmi narušené tkanivo dolných končatín sa ľahko infikuje baktériami a len ťažko sa hojí.

Gangréna môže komplikovať aj vážne poškodenia končatín pôsobením fyzikálnych faktorov, čo je napríklad omrznutie.

Typy gangrény:

1. Suchá sneť

Ako suchú sneť označujeme stav, keď tkanivá končatiny bez kyslíka začnú odumierať bez výraznej prítomnosti baktérií.

Okrajové časti končatín černajú a usychajú.

2. Vlhká sneť

Vlhká sneť je relatívne odporný a zapáchajúci stav, keď sa do odumierajúceho tkaniva dostali baktérie.

Postihnuté tkaniva sa menia v špinavo zelenkasté zapáchajúce hmoty.

3. Plynná sneť

Tento zvláštny podtyp sneti je spôsobený prítomnosťou baktérií zo skupiny klostrídií (Clostridia). Klostrídie sú nebezpečné anaeróbne baktérie, ktoré rozožierajú postihnutého tkaniva a ako splodiny metabolizmu produkujú rad plynov a mnoho toxických látok.

Napadnuté tkanivo je opuchnuté, hnisavé a pri pohmate cítime praskot bublín plynu. Táto forma sneti je skutočne smrteľne nebezpečná.

Poznámka: Existuje aj špecifický podtyp gangrény, ktorý sa označuje ako Fourniérova gangréna. Ide o sneť postihujúcu oblasť penisu a hrádze, drvivá väčšina chorých sú muži.

Prevencia

Gangréne môžeme predísť preventívnou liečbou ischemickej choroby dolných končatín a dôslednou starostlivosťou o končatiny pacientov s cukrovkou v snahe zabrániť vzniku diabetickej nohy.

Komplikácie

Neliečená sneť hrozí závažnými komplikáciami, pretože sa baktérie môžu ľahko rozšíriť, spôsobiť otravu krvi a nimi produkované toxíny môžu človeka usmrtiť.

Liečba

Gangréna musí byť liečiená agresívne. Z konzervatívnej liečby sa podávajú antibiotiká vnútrožilovo a vo vysokých dávkach.

Efekt však mnohokrát nebýva dostatočný a tak musí nastúpiť chirurg ako osoba najpovolanejšia.

Chirurgicky sa odstraňujú postihnuté odumreté tkanivá a oddeľujú sa od tkanív zdravých. V kritických momentoch zostáva amputácia chorej končatiny ako život zachraňujúci výkon.

Pri liečbe anaeróbnych infekcií možno teoreticky využiť aj tzv. hyperbarickú komoru. To je uzavreté prostredie, kde sa udržuje vysoká koncentrácia vzdušného kyslíka.

Anaeróbne baktérie kyslík neznášajú a jeho vyššia koncentrácia preto vedie k efektívnejšiemu a rýchlejšiemu zvládnutiu anaeróbnych infekcií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gangrena-snet

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button