Fourniérova gangréna

Fourniérova gangrénaFourniérova gangréna [furniérova] je nebezpečné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mužov, ale veľmi zriedkavo sa môže objaviť aj u žien. Našťastie ide celkovo o málo častý stav, pretože má vysokú úmrtnosť a spôsobuje doživotné následky. Ide o formu sneti (gangrény), ktorá napáda u mužov oblasť penisu a u žien oblasť hrádze. Aké sú príčiny, diagnostika, prejavy a liečba Fourniérovej gangrény? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Fourniérovej gangrény


Príčinou sú baktérie, ktoré napadnú tkanivá ľudského tela.

Vyššie riziko infekcie majú ľudia s oslabenou imunitou, starší ľudia, alkoholici, podvyživení ľudia a jedinci s nedostatočnými hygienickými návykmi.

Prejavy

Fourniérova gangréna sa prejavuje opuchom, sčervenaním a hnisaním vyššie spomenutých tkanív, v ktorých sa môžu tvoriť abscesy.

Tkanivá postupne začnú odumierať, černajú a páchnu. Pri pohmate kože v mieste zápalu je počuť praskot podkožného plynu, ktorý produkujú baktérie.

Postihnutý človek má samozrejme prítomné aj celkové známky infekcie ako je vysoká teplota a vysilenosť. Fourniérova gangréna bez liečby prejde do otravy krvi, ktorá ohrozuje chorého na živote.

Diagnostika

Diagnóza je zrejmá na prvý pohľad pri vyšetrení oblasti penisu a priľahlých tkanív, ku zhodnoteniu rozsahu infekcie možno vykonať vyšetrenie zobrazovacími metódami ako je CT vyšetrenie panvy a stehien.

Liečba Fourniérovej gangrény

Terapia musí byť agresívna a kombinuje podávanie silných antibiotík, chirurgické zákroky s odstránením odumretých tkanív a udržiavanie základných životných funkcií.

Chirurgické operácie môžu spôsobiť doživotné následky (napríklad amputácia penisu) a pomerne veľké percento chorých aj napriek maximálnej terapii zomiera.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fournierova-gangrena

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button