Vyliec.sk > Choroby > Fourniérova gangréna

Fourniérova gangréna

Fourniérova gangrénaFourniérova gangréna [furniérova] je nebezpečné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mužov, ale veľmi zriedkavo sa môže objaviť aj u žien. Našťastie ide celkovo o málo častý stav, pretože má vysokú úmrtnosť a spôsobuje doživotné následky. Ide o formu sneti (gangrény), ktorá napáda u mužov oblasť penisu a u žien oblasť hrádze. Aké sú príčiny, diagnostika, prejavy a liečba Fourniérovej gangrény? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Fourniérovej gangrény


Príčinou sú baktérie, ktoré napadnú tkanivá ľudského tela. Vyššie riziko infekcie majú ľudia s oslabenou imunitou, starší ľudia, alkoholici, podvyživení ľudia a jedinci s nedostatočnými hygienickými návykmi.

Prejavy

Fourniérova gangréna sa prejavuje opuchom, sčervenaním a hnisaním vyššie spomenutých tkanív, v ktorých sa môžu tvoriť abscesy. Tkanivá postupne začnú odumierať, černajú a páchnu. Pri pohmate kože v mieste zápalu je počuť praskot podkožného plynu, ktorý produkujú baktérie.

Postihnutý človek má samozrejme prítomné aj celkové známky infekcie ako je vysoká teplota a vysilenosť. Fourniérova gangréna bez liečby prejde do otravy krvi, ktorá ohrozuje chorého na živote.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Diagnóza je zrejmá na prvý pohľad pri vyšetrení oblasti penisu a priľahlých tkanív, ku zhodnoteniu rozsahu infekcie možno vykonať vyšetrenie zobrazovacími metódami ako je CT vyšetrenie panvy a stehien.

Liečba Fourniérovej gangrény

Terapia musí byť agresívna a kombinuje podávanie silných antibiotík, chirurgické zákroky s odstránením odumretých tkanív a udržiavanie základných životných funkcií. Chirurgické operácie môžu spôsobiť doživotné následky (napríklad amputácia penisu) a pomerne veľké percento chorých aj napriek maximálnej terapii zomiera.

Fourniérova gangréna

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.