Vyliec.sk > Choroby > Diabetická noha

Diabetická noha

Diabetická nohaDiabetická noha je relatívne častou a smutnou komplikáciou cukrovky (teda zvyčajne cukrovky 1. typu a cukrovky 2. typu). Množstvo prípadov diabetickej nohy nakoniec zbytočne končieva rozsiahlymi amputáciami. Zbytočne preto, že riziko rozvoja tejto komplikácie sa dá relatívne ľahko znížiť. Povedzme si o diabetickej nohe niečo viac.

Diabetická noha a jej príčiny


Hlavnou príčinou je zvýšená hladina cukru v krvi diabetika, od ktorej sa všetko odvíja:

1. Vysoká hladina cukru poškodzuje veľké cievy, urýchľuje proces aterosklerózy a tak spôsobuje zužovanie tepien. Najviac postihnuté bývajú tepny na dolných končatinách za vzniku ischemickej choroby dolných končatín. Zásobenie tkanív dolnej končatiny kyslíkom a živinami klesá.

2. Vysoká hladina krvného cukru vedie k poškodzovaniu nervov (tzv. diabetická polyneuropatia). Postihnutie nervov dolných končatín sa prejaví občasnými pocitmi brnenia nôh a poruchami citlivosti.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Chorý kvôli poruchám citlivosti začne chybne našľapovať, postupne stratí nožnú klenbu a vznikne u neho plochá noha. Pokiaľ dôjde k zraneniu päty alebo prstov, diabetik to nemusí cítiť a rany si nemusí všimnúť.

4. Baktérie majú rady cukor, diabetik je preto pre nich lákavým cieľom. Akákoľvek poranenia kože sa u diabetika ľahko infikujú.

5. Diabetici majú pomalší hojenie rán a horšiu funkciu imunitného systému.

U diabetickej nohy sa všetko skombinuje. Tkanina dolnej končatiny diabetika je horšie zásobená krvou a kyslíkom. Diabetik má zrútenú nožnú klenbu a chýba mu správna citlivosť - zvyšuje sa riziko, že sa poraní a nevšimne si toho, alebo že pre neprítomnosť bolesti zanedbá starostlivosť aj o väčšie zranenia.

Akákoľvek rana sa potom ľahko infikuje baktériami. Hojenie takej rany u diabetika je ťažšie a niekedy prakticky nemožné. Infekcia sa môže šíriť a potom hrozí vážne riziko vzniku gangrény.

Prejavy

Prejavom tejto komplikácie je defekt, ktorý vznikne kdekoľvek na nohe. Častým miestom je oblasť plosky pod prstami, na palci a na päte. Tento defekt sa nehojí, naopak sa zväčšuje.

Diabetická noha a jej prevencia

Prevencia je dôležitá. Základom je dôsledná a trvalá liečba cukrovky (diéta, perorálne antidiabetiká, inzulíny) spojená s udržiavaním uspokojivej hladiny krvného cukru. Tým ovplyvňujeme rad rizikových faktorov.

Ďalej je nutné minimalizovať riziko poranenia končatín, je nutné nosiť špeciálne ponožky a kvalitnú obuv. O pokožku nôh je nutné sa starať, pravidelne ju umývať a kontrolovať, či nie je poranená. Pri strihaní nechtov sa odporúča veľká opatrnosť pri strihaní ostrými nožnicami a odporúča sa používanie pilníka. Ak napriek všetkej snahe dôjde k poraneniu nohy, je vhodné navštíviť lekára, ktorý ranu správne ošetrí.

Diabetická noha a jej liečba

Liečba defektu je primárne chirurgická. Chirurg odstráni mŕtve tkanivo. Dávajú sa pravidelné preväzy rán a môžu sa podávať antibiotiká, ktoré zahubia baktérie. V niektorých prípadoch sa však už infekcia nedá zvládnuť a celý problém končí amputáciou časti dolnej končatiny. Problém je ten, že u diabetickej nohy často jedna amputácia nepostačuje. Pahýľ po amputácii je totiž postihnutý tými istými rizikovými faktormi ako predtým celá noha.

Operačná rana pahýľa sa preto nemusí zahojiť a naopak sa môže tiež infikovať. Nasleduje ďalšia amputácia o niečo vyššie a celý proces sa opakuje. Amputácia prstov tak môže časom prejsť v amputáciu pod kolenom, či ešte vyššie. To podčiarkuje dôležitosť prevencie!

Diabetická noha

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.