Vyliec.sk / Choroby / Žltačka typu C

Žltačka typu C

Žltačka typu CŽltačka typu C patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike prognóze a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu C a jej príčiny


Príčinou je infekcia vírusom žltačky typu C (HCV vírus). Vírus sa prenáša krvou, zrejme najčastejšou formou prenosu je zdieľanie ihiel u vnútrožilových narkomanov. Ďalšou možnosťou prenosu je pohlavný styk, prenos z chorej matky na novorodenca, tetovanie + percing, transfúzie * a dialýza *. Priamy kontakt s krvou nakazených je rizikový aj pre lekárskych pracovníkov.

* Vo vyspelých štátoch vrátane SR je riziko prenosu týmto spôsobom minimálne až nulové.

Celosvetovo sa vírusom hepatitídy C nakazilo 150-200 miliónov ľudí. Veľmi významné je rozšírenie HCV v Egypte, došlo k nemu pri zle vykonanej masovej očkovacej kampani proti schistosomóze, kedy nebol používaný sterilný materiál.

Prejavy

Vírusová žltačka C je veľmi zákerná, väčšinou sa v akútnej fáze nijako neprejaví (žltačka - žltkasté sfarbenie kože, slizníc a očí - sa vôbec nemusí objaviť). Asi 20% ľudí sa s infekciou vysporiada a uzdraví sa.

U drvivej väčšiny ľudí však infekcia prechádza do chronickej fázy, organizmus sa vírusu nedokáže zbaviť a vzniká chronický zápal pečene.

Hlavným nebezpečenstvom je vznik cirhózy pečene so všetkými jej komplikáciami vrátane postupného zlyhávania pečene aj zvýšené riziko vzniku rakoviny pečene.

Diagnostika

Klinické príznaky sú nenápadné a k diagnóze môže dôjsť náhodne. Rozhodne by mali byť vyšetrení pacienti s neurčitými tráviacimi ťažkosťami, ľudia so zvýšenými pečeňovými testami nejasnej príčiny a pacienti s novo zistenou cirhózou.

Samotný preukaz infekcie sa robí špeciálnym sérologickým vyšetrením s nálezom existencie protilátok proti vírusu v krvi a priamym preukazom vírusovej nukleovej kyseliny.

Zobrazovacie metódy ako je napríklad ultrazvuk brucha síce v diagnóze nepomôžu, ale môžu preukázať zmeny typické pre cirhózu a skoré ložiská rakoviny pečene.

Prognóza

V 20% dôjde k úplnému uzdraveniu, títo pacienti majú prognózu výbornú. U zvyšku chorých je to už komplikovanejšie, choroba môže mať aj fatálne následky.

Prevencia

V súčasnej dobe nemáme k dispozícii žiadnu vakcínu proti žltačke typu C.

Liečba

Proti HCV sa podávali lieky obsahujúce pegylovaný interferón a ribavirín, v dnešnej dobe sú však stále viac odsúvané do pozadia modernejšími zlúčeninami (napr. Sofosbuvir). Lieky sa podávajú dlhodobo v určitých kombináciách a sleduje sa odpoveď na liečbu (hladina pečeňových testov, množstvo vírusových nukleových kyselín v krvi a pod).

Pri veľmi ťažkom postihnutí tkaniva pečene je možné zvážiť transplantáciu pečene, nie každý pacient je však tohto náročného zákroku schopný.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.