Žltačka typu C

Žltačka typu CŽltačka typu C patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike prognóze a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu C a jej príčiny


Príčinou je infekcia vírusom žltačky typu C (HCV vírus). Vírus sa prenáša krvou, zrejme najčastejšou formou prenosu je zdieľanie ihiel u vnútrožilových narkomanov.

Ďalšou možnosťou prenosu je pohlavný styk, prenos z chorej matky na novorodenca, tetovanie + percing, transfúzie * a dialýza *. Priamy kontakt s krvou nakazených je rizikový aj pre lekárskych pracovníkov.

* Vo vyspelých štátoch vrátane SR je riziko prenosu týmto spôsobom minimálne až nulové.

Celosvetovo sa vírusom hepatitídy C nakazilo 150-200 miliónov ľudí.

Veľmi významné je rozšírenie HCV v Egypte, došlo k nemu pri zle vykonanej masovej očkovacej kampani proti schistosomóze, kedy nebol používaný sterilný materiál.

Prejavy

Vírusová žltačka C je veľmi zákerná, väčšinou sa v akútnej fáze nijako neprejaví (žltačka – žltkasté sfarbenie kože, slizníc a očí – sa vôbec nemusí objaviť).

Asi 20% ľudí sa s infekciou vysporiada a uzdraví sa.

U drvivej väčšiny ľudí však infekcia prechádza do chronickej fázy, organizmus sa vírusu nedokáže zbaviť a vzniká chronický zápal pečene.

Hlavným nebezpečenstvom je vznik cirhózy pečene so všetkými jej komplikáciami vrátane postupného zlyhávania pečene aj zvýšené riziko vzniku rakoviny pečene.

Diagnostika

Klinické príznaky sú nenápadné a k diagnóze môže dôjsť náhodne. Rozhodne by mali byť vyšetrení pacienti s neurčitými tráviacimi ťažkosťami, ľudia so zvýšenými pečeňovými testami nejasnej príčiny a pacienti s novo zistenou cirhózou.

Samotný preukaz infekcie sa robí špeciálnym sérologickým vyšetrením s nálezom existencie protilátok proti vírusu v krvi a priamym preukazom vírusovej nukleovej kyseliny.

Zobrazovacie metódy ako je napríklad ultrazvuk brucha síce v diagnóze nepomôžu, ale môžu preukázať zmeny typické pre cirhózu a skoré ložiská rakoviny pečene.

Prognóza

V 20% dôjde k úplnému uzdraveniu, títo pacienti majú prognózu výbornú.

U zvyšku chorých je to už komplikovanejšie, choroba môže mať aj fatálne následky.

Prevencia

V súčasnej dobe nemáme k dispozícii žiadnu vakcínu proti žltačke typu C.

Liečba

Proti HCV sa podávali lieky obsahujúce pegylovaný interferón a ribavirín, v dnešnej dobe sú však stále viac odsúvané do pozadia modernejšími zlúčeninami (napr. Sofosbuvir).

Lieky sa podávajú dlhodobo v určitých kombináciách a sleduje sa odpoveď na liečbu (hladina pečeňových testov, množstvo vírusových nukleových kyselín v krvi a pod).

Pri veľmi ťažkom postihnutí tkaniva pečene je možné zvážiť transplantáciu pečene, nie každý pacient je však tohto náročného zákroku schopný.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zloutenka-typu-c

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button