Vyliec.sk / Choroby / Schistosomiáza

Schistosomiáza

SchistosomiázaSchistosomiáza (schistosomóza, bilharzióza) je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené parazitmi známymi ako Schistosoma.

Ako sa schistosomiáza prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny schistosomiázy


Schistosoma sú parazity, ktorí sa slovensky označujú ako krvničky, a patria medzi motolice. Vajíčka schistosom sa prenášajú vodou a vo vode sa vyliahnu larvy (tzv. Miracidium), ktoré môžu infikovať niektoré vodné ulitníky. V ňom sa vyvinú do zrelších foriem (tzv. Cerkárie), ktoré telo ulitníkov opúšťajú a môžu infikovať cicavce vrátane človeka.

Prienik do tela človeka je zvyčajne cez kožu, keď sa brodí, alebo pláva v kontaminovanej vode (vodné toky, rybníky, bažiny, a pod.). Po prieniku do ľudského organizmu zostáva parazit po nejaký čas pod kožou v mieste vniku do tela, potom sa krvným riečiskom dostáva do pľúc a následne do pečene, počas tohto putovania postupne dospieva.

Niektoré druhy schistosom (napr. Krvnička močová) sa ešte z pečene dostanú do močového traktu a napadnú močový mechúr. Dospelé formy schistosom tvoria vajíčka, ktoré sa krvnými cievami dostávajú až do čriev, prechádzajú črevnou stenou a stolicou sú vylučované z tela. Vajíčka krvničky močovej sa vylučujú do moču a v nej sa dostávajú do okolitého prostredia. Tým sa kruh uzatvára.

Na Slovensku sa táto nákaza síce nevyskytuje, ale celosvetovo ide o dôležité ochorenie s maximom výskytu v oblastiach subsaharskej Afriky a v Južnej Amerike.

Prejavy

Príznaky schistosomózy spôsobujú ako larvy schistosom, tak imunitné reakcie na ich prítomnosť. Postihnutie kože môže byť viditeľné ako drobné ranky a vyrážka, postihnutie pľúc môže spôsobovať dráždivý suchý kašeľ, postihnutie pečene vyvoláva jej zväčšenie a niekedy môže spôsobiť vznik portálneho pretlaku.

Pri postihnutí močového mechúra je dlhodobo dráždené jeho stena a to môže spôsobiť nález krvi v moči, ochorenie čriev spôsobuje hnačky. Imunitná reakcia vyvoláva epizódy zvýšeného tepu, nočné potenie a únavu. Predpokladá sa, že dlhodobá prítomnosť krvničky močovej zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra.

Diagnostika

V krvi chorých ľudí sú zvýšené biele krvinky zo skupiny tzv. Eozinofilov, ktoré bojujú proti parazitom. V stolici (a prípadne v moči) môžu byť nájdená vajíčka, a dôležité je aj vyšetrenie moču, v ktorom je často nájdená krv. Prítomnosť infekcie je možné potvrdiť sérologicky, kedy nájdeme v krvi protilátky proti schistosomám.

Prevencia

Jedinec môže znížiť riziko nákazy tak, že sa vyhne kontaktu s kontaminovanou vodou. Štáty, ktoré majú so Schistosomózou problém, sa musia snažiť o zabezpečenie kvalitnej pitnej a úžitkovej vody, taktiež sa uplatňujú aj programy hromadného ničenia vodných slimákov, ktorí sú významným rezervoárom parazita.

Zaujímavou historickou skúsenosťou je, že masívna injekčná kampaň v 50-80. rokoch 20. storočia v Egypte vedená proti schistosomám (vtedy neboli k dispozícii kvalitné lieky v podobe tabliet) viedla vplyvom nesterilných lekárskych nástrojov k masívnemu rozšíreniu hepatitídy C v tamojšej populácii.

Liečba

Základom liečby je podávanie niektorých antiparazitárnych preparátov, účinnosť liečby je zvyčajne veľmi dobrá.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu