Vyliec.sk > Choroby > Schistosomiáza

Schistosomiáza

SchistosomiázaSchistosomiáza (schistosomóza, bilharzióza) je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené parazitmi známymi ako Schistosoma. Ako sa schistosomiáza prejavuje, aké sú jej príčiny, ako ju liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny schistosomiázy


Schistosoma sú parazity, ktorí sa slovensky označujú ako krvničky, a patria medzi motolice. Vajíčka schistosom sa prenášajú vodou a vo vode sa vyliahnu larvy (tzv. Miracidium), ktoré môžu infikovať niektoré vodné ulitníky. V ňom sa vyvinú do zrelších foriem (tzv. Cerkárie), ktoré telo ulitníkov opúšťajú a môžu infikovať cicavce vrátane človeka. Prienik do tela človeka je zvyčajne cez kožu, keď sa brodí, alebo pláva v kontaminovanej vode (vodné toky, rybníky, bažiny, a pod.). Po prieniku do ľudského organizmu zostáva parazit po nejaký čas pod kožou v mieste vniku do tela, potom sa krvným riečiskom dostáva do pľúc a následne do pečene, počas tohto putovania postupne dospieva. Niektoré druhy schistosom (napr. Krvnička močová) sa ešte z pečene dostanú do močového traktu a napadnú močový mechúr. Dospelé formy schistosom tvoria vajíčka, ktoré sa krvnými cievami dostávajú až do čriev, prechádzajú črevnou stenou a stolicou sú vylučované z tela. Vajíčka krvničky močovej sa vylučujú do moču a v nej sa dostávajú do okolitého prostredia. Tým sa kruh uzatvára. Na Slovensku sa táto nákaza síce nevyskytuje, ale celosvetovo ide o dôležité ochorenie s maximom výskytu v oblastiach subsaharskej Afriky a v Južnej Amerike.

Prejavy

Príznaky schistosomózy spôsobujú ako larvy schistosom, tak imunitné reakcie na ich prítomnosť. Postihnutie kože môže byť viditeľné ako drobné ranky a vyrážka, postihnutie pľúc môže spôsobovať dráždivý suchý kašeľ, postihnutie pečene vyvoláva jej zväčšenie a niekedy môže spôsobiť vznik portálneho pretlaku. Pri postihnutí močového mechúra je dlhodobo dráždené jeho stena a to môže spôsobiť nález krvi v moči, ochorenie čriev spôsobuje hnačky. Imunitná reakcia vyvoláva epizódy zvýšeného tepu, nočné potenie a únavu. Predpokladá sa, že dlhodobá prítomnosť krvničky močovej zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra.

Diagnostika

V krvi chorých ľudí sú zvýšené biele krvinky zo skupiny tzv. Eozinofilov, ktoré bojujú proti parazitom. V stolici (a prípadne v moči) môžu byť nájdená vajíčka, a dôležité je aj vyšetrenie moču, v ktorom je často nájdená krv. Prítomnosť infekcie je možné potvrdiť sérologicky, kedy nájdeme v krvi protilátky proti schistosomám.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prevencia

Jedinec môže znížiť riziko nákazy tak, že sa vyhne kontaktu s kontaminovanou vodou. Štáty, ktoré majú so Schistosomózou problém, sa musia snažiť o zabezpečenie kvalitnej pitnej a úžitkovej vody, taktiež sa uplatňujú aj programy hromadného ničenia vodných slimákov, ktorí sú významným rezervoárom parazita. Zaujímavou historickou skúsenosťou je, že masívna injekčná kampaň v 50-80. rokoch 20. storočia v Egypte vedená proti schistosomám (vtedy neboli k dispozícii kvalitné lieky v podobe tabliet) viedla vplyvom nesterilných lekárskych nástrojov k masívnemu rozšíreniu hepatitídy C v tamojšej populácii.

Liečba

Základom liečby je podávanie niektorých antiparazitárnych preparátov, účinnosť liečby je zvyčajne veľmi dobrá.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/schistosomoza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu