Zápaly pečene

zápaly pečeneZápaly pečene tvoria veľmi širokú skupinu chorôb s odlišnými príčinami, priebehom a prognózou. Je vhodné si o nich povedať niekoľko slov a usporiadať si túto zložitú tému.

Všeobecne povedané je vhodné zápaly pečene rozdeliť na akútne a chronické.

a) Akútne zápaly pečene sú náhle, bývajú búrlivejšie, sú sprevádzané nepríjemnými príznakmi (zväčšenie pečene, bolesti pod pravým rebrom, žltačka, slabosť, nechutenstvo a i.).

Následne môže dôjsť k úplnému vyliečeniu, niekedy však môže akútny zápal prejsť do nebezpečného akútneho zlyhania pečene alebo do chronického zápalu.

b) Chronické zápaly pečene prebiehajú dlhodobo a nenápadne, bývajú relatívne bezpríznakové, a nezriedka sú diagnostikované úplne náhodne.

Ich hlavným nebezpečenstvom je postupné poškodenie pečeňového tkaniva, ktoré môže prejsť do cirhózy pečene, ktorá sa začne prejavovať radom komplikácií (pozri. článok o cirhóze).

Príčiny zápalov pečene


Existuje veľké množstvo faktorov, na ktoré pečeňové tkanivo reaguje zápalom, uvedieme iba tie najznámejšie a klinicky najdôležitejšie.

1. Infekčné zápaly pečene

Môžu byť akútne a chronické. Infekčný zápal pečene môžu spôsobiť baktérie, vírusy a parazity.

Zrejme najvýznamnejšie sú vírusové hepatitídy A-E, postihnutie pečene pri vírusovej infekčnej mononukleóze a napadnutie pečene cytomegalovírusom.

Z parazitov môžu byť pôvodcami pečeňového zápalu napríklad echinokok (tvorí pečeňové cysty) a améby.

Pokiaľ ide o baktérie, potom pečeň môže napadnúť niekoľko bakteriálnych druhov, ktoré majú skôr tendenciu infekciu ohraničovať a vytvárať hnisavé pečeňové abscesy.

2. Lieky a toxické zlúčeniny

Veľké množstvo látok môže spôsobiť akútne pečeňové zápal, ktoré môžu prejsť do chronického. Z liekov je to napríklad zlúčenina amiodaron (na liečbu porúch srdcového rytmu), paralen (napr. Paracetamol, Paralen, Panadol), hormonálna antikoncepcia, niektoré nesteroidné protizápalové lieky a mnohé ďalšie.

Z toxických zlúčenín ide typicky o toxíny obsiahnuté v niektorých hubách, napríklad v muchotrávke zelenej.

3. Alkohol

Alkoholu je nutné venovať zvláštne miesto. Jednorazový nadmerný prísun alkoholu môže vyvolať akútny zápal pečene (akútna alkoholová hepatitída), zatiaľ čo dlhodobý alkoholizmus býva skôr spojený s postupujúcim chronickým zápalom, ktorý vyústi v cirhózu.

4. Vrodené a metabolické choroby

Ide o geneticky podmienené ochorenia, z ktorých treba spomenúť najmä Hemochromatózu (zápal vyvolaný ukladaním železa), Wilsonova choroba (zápal vyvolaný ukladaním medi) a deficit alfa-1-antitrypsínu.

5. Autoimunitné procesy

Klasickým príkladom, kedy zápaly pečene bezdôvodne vyvolá náš vlastný imunitný systém, je chronická autoimunitná hepatitída, zápalové poškodenie pečene však vzniká u autoimunitných chorôb žlčovodov (primárna biliárna cirhóza a primárna sklerózujíca cholangitída).

6. Porucha odtoku žlče

Prakticky každý stav, ktorý vedie k dlhodobému hromadeniu žlče v pečeni môže vyvolať chronický zápal pečeňového tkaniva. Vyvolávajúce príčiny môžete nájsť v článku o žltačke.

7. NASH

Skratka NASH znamená nealkoholickú steatohepatitídu. Ide o zrejme dosť podceňované pečeňové ochorenie, ktoré je spôsobené nadmerným ukladaním tuku v pečeni.

Ak sa NASH rozvinie, je asi 10-20% pravdepodobnosť, že sa postupom času vyvinie cirhóza.

8. Ischémia

Ischémia znamená nedostatok kyslíka. Pečeň potrebuje kyslík pomerne dosť, jedná sa predsa len o dôležitú chemickú továreň tela.

Pomerne častou príčinu nedostatku kyslíka pre pečeň sú šokové stavy, pri ktorých prudko poklesne tlak krvi v cievach a je narušené zásobenie kyslíka a živinami vo väčšine tkanív.

Ďalšou možnou príčinou je upchatie pečeňovej tepny krvnými zrazeninami.

Diagnostika

Dôležité je prehovoriť s pacientom, zistiť jeho ťažkosti, mať informácie o jeho celkovom zdravotnom stave a chorobách v rodine.

Úplne zásadný je dotaz na užívanie alkoholu a prehľad o liekoch, ktoré pacient užíva. Význam má aj celkové fyzikálne vyšetrenie (pohľad, pohmat, poklep) so zameraním na brucho a pečeň.

V krvných náberoch nás najviac zaujímajú pečeňové testy a hladina látky bilirubín (tá je vylučovaná pečeňou do žlče).

Zo zobrazovacích metód je na prvom mieste ultrazvuk brucha (môže nájsť stukovatenie pečene, známky cirhózy a jej komplikácie).

Ďalšie vyšetrovacie metódy potom už väčšinou cielime podľa výsledkov vyššie zmienených vyšetrení a nášho podozrenia.

Veľmi dôležité miesto v diagnostike má biopsia pečene, pri ktorej získame vzorky pečeňového tkaniva na vyšetrenie pod mikroskopom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanety-jater

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Biopsiu pečene, ktorá je dosť nebezpečná, vieme dnes nahradiť Fibroscanom. (špeciálny ultrazvuk) Vyšetrenie je bezbolestné a bez rizika roznesenia ochorenia pečene do organizmu.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button