Vyliec.sk > Choroby > Zápaly pečene

Zápaly pečene

zápaly pečeneZápaly pečene tvoria veľmi širokú skupinu chorôb s odlišnými príčinami, priebehom a prognózou. Je vhodné si o nich povedať niekoľko slov a usporiadať si túto zložitú tému.

Všeobecne povedané je vhodné zápaly pečene rozdeliť na akútne a chronické.

a) Akútne zápaly pečene sú náhle, bývajú búrlivejšie, sú sprevádzané nepríjemnými príznakmi (zväčšenie pečene, bolesti pod pravým rebrom, žltačka, slabosť, nechutenstvo a i.). Následne môže dôjsť k úplnému vyliečeniu, niekedy však môže akútny zápal prejsť do nebezpečného akútneho zlyhania pečene alebo do chronického zápalu.

b) Chronické zápaly pečene prebiehajú dlhodobo a nenápadne, bývajú relatívne bezpríznakové, a nezriedka sú diagnostikované úplne náhodne. Ich hlavným nebezpečenstvom je postupné poškodenie pečeňového tkaniva, ktoré môže prejsť do cirhózy pečene, ktorá sa začne prejavovať radom komplikácií (pozri. článok o cirhóze).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príčiny zápalov pečene


Existuje veľké množstvo faktorov, na ktoré pečeňové tkanivo reaguje zápalom, uvedieme iba tie najznámejšie a klinicky najdôležitejšie.

1. Infekčné zápaly pečene

Môžu byť akútne a chronické. Infekčný zápal pečene môžu spôsobiť baktérie, vírusy a parazity. Zrejme najvýznamnejšie sú vírusové hepatitídy A-E, postihnutie pečene pri vírusovej infekčnej mononukleóze a napadnutie pečene cytomegalovírusom. Z parazitov môžu byť pôvodcami pečeňového zápalu napríklad echinokok (tvorí pečeňové cysty) a améby.

Pokiaľ ide o baktérie, potom pečeň môže napadnúť niekoľko bakteriálnych druhov, ktoré majú skôr tendenciu infekciu ohraničovať a vytvárať hnisavé pečeňové abscesy.

2. Lieky a toxické zlúčeniny

Veľké množstvo látok môže spôsobiť akútne pečeňové zápal, ktoré môžu prejsť do chronického. Z liekov je to napríklad zlúčenina amiodaron (na liečbu porúch srdcového rytmu), paralen (napr. Paracetamol, Paralen, Panadol), hormonálna antikoncepcia, niektoré nesteroidné protizápalové lieky a mnohé ďalšie.

Z toxických zlúčenín ide typicky o toxíny obsiahnuté v niektorých hubách, napríklad v muchotrávke zelenej.

3. Alkohol

Alkoholu je nutné venovať zvláštne miesto. Jednorazový nadmerný prísun alkoholu môže vyvolať akútny zápal pečene (akútna alkoholová hepatitída), zatiaľ čo dlhodobý alkoholizmus býva skôr spojený s postupujúcim chronickým zápalom, ktorý vyústi v cirhózu.

4. Vrodené a metabolické choroby

Ide o geneticky podmienené ochorenia, z ktorých treba spomenúť najmä Hemochromatózu (zápal vyvolaný ukladaním železa), Wilsonova choroba (zápal vyvolaný ukladaním medi) a deficit alfa-1-antitrypsínu.

5. Autoimunitné procesy

Klasickým príkladom, kedy zápaly pečene bezdôvodne vyvolá náš vlastný imunitný systém, je chronická autoimunitná hepatitída, zápalové poškodenie pečene však vzniká u autoimunitných chorôb žlčovodov (primárna biliárna cirhóza a primárna sklerózujíca cholangitída).

6. Porucha odtoku žlče

Prakticky každý stav, ktorý vedie k dlhodobému hromadeniu žlče v pečeni môže vyvolať chronický zápal pečeňového tkaniva. Vyvolávajúce príčiny môžete nájsť v článku o žltačke.

7. NASH

Skratka NASH znamená nealkoholickú steatohepatitídu. Ide o zrejme dosť podceňované pečeňové ochorenie, ktoré je spôsobené nadmerným ukladaním tuku v pečeni. Ak sa NASH rozvinie, je asi 10-20% pravdepodobnosť, že sa postupom času vyvinie cirhóza.

8. Ischémia

Ischémia znamená nedostatok kyslíka. Pečeň potrebuje kyslík pomerne dosť, jedná sa predsa len o dôležitú chemickú továreň tela. Pomerne častou príčinu nedostatku kyslíka pre pečeň sú šokové stavy, pri ktorých prudko poklesne tlak krvi v cievach a je narušené zásobenie kyslíka a živinami vo väčšine tkanív. Ďalšou možnou príčinou je upchatie pečeňovej tepny krvnými zrazeninami.

Diagnostika

Dôležité je prehovoriť s pacientom, zistiť jeho ťažkosti, mať informácie o jeho celkovom zdravotnom stave a chorobách v rodine. Úplne zásadný je dotaz na užívanie alkoholu a prehľad o liekoch, ktoré pacient užíva. Význam má aj celkové fyzikálne vyšetrenie (pohľad, pohmat, poklep) so zameraním na brucho a pečeň.

V krvných náberoch nás najviac zaujímajú pečeňové testy a hladina látky bilirubín (tá je vylučovaná pečeňou do žlče). Zo zobrazovacích metód je na prvom mieste ultrazvuk brucha (môže nájsť stukovatenie pečene, známky cirhózy a jej komplikácie).

Ďalšie vyšetrovacie metódy potom už väčšinou cielime podľa výsledkov vyššie zmienených vyšetrení a nášho podozrenia. Veľmi dôležité miesto v diagnostike má biopsia pečene, pri ktorej získame vzorky pečeňového tkaniva na vyšetrenie pod mikroskopom.

Zápaly pečene

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Biopsiu pečene, ktorá je dosť nebezpečná, vieme dnes nahradiť Fibroscanom. (špeciálny ultrazvuk) Vyšetrenie je bezbolestné a bez rizika roznesenia ochorenia pečene do organizmu.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.