Autoimunitná hepatitída

Autoimunitná hepatitídaAutoimunitná hepatitída je nepríjemné ochorenie pečene, ktorého podstatou je chronický pečeňový zápal. Ten v dlhodobom horizonte poškodzuje tkanivo pečene a spôsobuje zhoršovanie pečeňových funkcií.

Autoimunitná hepatitída a jej príčiny


Jedná sa o klasickú autoimunitnú poruchu. To znamená, že náš imunitný systém začne fungovať chybne a začne tvoriť protilátky zamerané proti našim vlastným tkanivám (tzv. autoprotilátky), v tomto prípade proti pečeňovým bunkám.

Prečo k tomu dôjde, nie je celkom jasné, ale podľa všetkého pôjde o kombináciu určitých geneticky daných predpokladov a vonkajších faktorov (napríklad prekonanie nejakej bežnej virózy).

Choroba vzniká u oboch pohlaví, ale štvornásobne častejšia je u žien (to je pre autoimunitné choroby typické).

Prejavy

Autoprotilátky napadnú pečeňové bunky, poškodzujú ich a to vyvolá chronický pečeňové zápal.

Priebeh choroby je rôzny. Niekedy má charakter akútneho pečeňového zápalu s výraznými príznakmi (žltačka, slabosť, nechutenstvo, zväčšenie pečene, prudké zvýšenie pečeňových testov a pod.), ktoré môžu prejsť do akútneho zlyhania pečene alebo do chronického zápalu. Inokedy začne choroba nenápadne ako chronický zápal, ktorý má minimálne prejavy.

Či tak alebo tak, dlhodobý priebeh autoimunitnej hepatitídy postupne vedie k ťažkému poškodeniu pečene a vzniku cirhózy so všetkými jej komplikáciami (zlyhávanie pečene, portálna hypertenzia, pečeňová encefalopatia, vzácnejšie aj rakovina pečene atď).

Diagnostika

Dôležitý je rozhovor s pacientom a fyzikálne vyšetrenie. Je podstatné najmä vedieť, či sa v rodine chorého vyskytujú akékoľvek autoimunitné ochorenia, aké lieky pacient užíva a či pije alkohol.

Z laboratórnych vyšetrení nás najviac zaujímajú hodnoty pečeňových testov a zo zobrazovacích metód by mal byť vykonaný ultrazvuk brucha, ktorý ukáže anatomické pomery v oblasti pečene a žlčových ciest.

Ak máme podozrenie na autoimunitnú hepatitídu, potom je dôležité urobiť špeciálne krvné nábery na prítomnosť autoprotilátok (tzv. ANA, ASMA, ANCA protilátky) a urobiť biopsiu pečene na získanie vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie.

Autoimunitná hepatitída a jej liečba

Základom liečby sú rôzne lieky tlmiace imunitu ako sú kortikoidy a ďalšie preparáty. Liečba je dlhodobá, choroba sa nedá vyliečiť, dá sa iba potláčať jej príznaky.

Ak dôjde k vzniku cirhózy a jej komplikácií, potom liečime aj tie a u ťažkého poškodenia pečene existuje možnosť zváženia transplantácie pečene.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/autoimunitni-hepatitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button