Amébové infekcie

Amébové infekcie Amébové infekcie sú celkovo menej známe infekčné ochorenia. Môžu byť nebezpečné a je vhodné mať o nich aspoň základné informácie. Teraz si povedzme pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Amébové infekcie a ich príčiny


Amébové infekcie sú vyvolané amébami, čo sú okom neviditeľné mikroorganizmy, ktoré patria medzi prvoky. Améby sa vyskytujú najmä v tropických oblastiach a napádajú ľudský tráviaci systém.

Infekčný prenos je tzv. fekálno-orálnou cestou, čo znamená, že sa améby dostanú do stolice postihnutého a stolicou sa šíria do okolia. Ak sú nízke hygienické štandardy, potom môže infikovaná stolica kontaminovať pitnú vodu alebo potraviny a tak nakaziť ďalších ľudí.

Prejavy

Typické sú črevné postihnutia. Améby sú značne agresívne a poškodzujú sliznicu čreva, u niektorých ľudí spôsobia dokonca vznik slizničných vredov. Medzi klinické prejavy patria hnačky, objavenie sa krvi a hlienu v stolici, bolesti bruchazvýšená teplota. Závažnými komplikáciami je toxický megakolón, zápalové zúženie čreva a pretrhnutiu čreva.

Okrem postihnutia čreva sa môžu améby dostať aj do iných tkanív a orgánov, popisovaný je napríklad amébový zápal pečene, amébová perikarditída a amébový zápal mozgu. Améby môžu v rôznych tkanivách spôsobiť vznik amébových abscesov (napríklad v mozgu a pečeni).

Diagnostika

Na infekciu je vhodné myslieť u človeka, ktorý má vyššie zmienené prejavy a nedávno bol v tropickej krajine s nízkym hygienickým štandardom, typicky v Afrike.

Dôležité je mikrobiologické vyšetrenie stolice a prípadne sérologické vyšetrenie krvi na zistenie protilátok proti amébám. Abscesy môžu byť zobrazené pomocou ultrazvuku alebo CT vyšetrenia.

Bio a Raw potraviny

Liečba

Ak je infekcia potvrdená, podávajú sa špeciálne chemoterapeutiká proti amébam. Bežné antibiotiká sú neúčinné. Podporná terapia má zabrániť dehydratácii a prípadne tlmiť bolesti brucha.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/amebove-infekce

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.