Amébové infekcie

Amébové infekcie Amébové infekcie sú celkovo menej známe infekčné ochorenia. Môžu byť nebezpečné a je vhodné mať o nich aspoň základné informácie. Teraz si povedzme pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Amébové infekcie a ich príčiny


Amébové infekcie sú vyvolané amébami, čo sú okom neviditeľné mikroorganizmy, ktoré patria medzi prvoky. Améby sa vyskytujú najmä v tropických oblastiach a napádajú ľudský tráviaci systém.

Infekčný prenos je tzv. fekálno-orálnou cestou, čo znamená, že sa améby dostanú do stolice postihnutého a stolicou sa šíria do okolia.

Ak sú nízke hygienické štandardy, potom môže infikovaná stolica kontaminovať pitnú vodu alebo potraviny a tak nakaziť ďalších ľudí.

Prejavy

Typické sú črevné postihnutia. Améby sú značne agresívne a poškodzujú sliznicu čreva, u niektorých ľudí spôsobia dokonca vznik slizničných vredov.

Medzi klinické prejavy patria hnačky, objavenie sa krvi a hlienu v stolici, bolesti bruchazvýšená teplota. Závažnými komplikáciami je toxický megakolón, zápalové zúženie čreva a pretrhnutiu čreva.

Okrem postihnutia čreva sa môžu améby dostať aj do iných tkanív a orgánov, popisovaný je napríklad amébový zápal pečene, amébová perikarditída a amébový zápal mozgu.

Améby môžu v rôznych tkanivách spôsobiť vznik amébových abscesov (napríklad v mozgu a pečeni).

Diagnostika

Na infekciu je vhodné myslieť u človeka, ktorý má vyššie zmienené prejavy a nedávno bol v tropickej krajine s nízkym hygienickým štandardom, typicky v Afrike.

Dôležité je mikrobiologické vyšetrenie stolice a prípadne sérologické vyšetrenie krvi na zistenie protilátok proti amébám.

Abscesy môžu byť zobrazené pomocou ultrazvuku alebo CT vyšetrenia.

Liečba

Ak je infekcia potvrdená, podávajú sa špeciálne chemoterapeutiká proti amébam. Bežné antibiotiká sú neúčinné.

Podporná terapia má zabrániť dehydratácii a prípadne tlmiť bolesti brucha.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/amebove-infekce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button