Vyliec.sk > Choroby > Zápal mozgu (encefalitída)

Zápal mozgu (encefalitída)

Zápal mozguZápal mozgu sa odborne označuje ako encefalitída. Môže sa jednať o extrémne závažný stav s dramatickými príznakmi, ktorý bez včasnej liečby môže byť smrteľný.

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Zápal mozgu a jeho príčiny


Encefalitídy sú v drvivej väčšine prípadov infekčné, môže sa jednať o vírusové, bakteriálne alebo parazitárne encefalitídy. U bakteriálnych zápalov mozgu ide pomerne často o rozšírení infekcie zo zápalu mozgových blán (meningitída) za vzniku tzv. Meningoencefalitídy, alebo môže ísť o prienik infekcie z krvi alebo dokonca z okolia (pri poraneniach lebky).

Bakteriálne zápaly môžu buď prebiehať neohraničene, čo je bežnejšie, alebo ohraničene ako mozgové abscesy. Veľmi závažné sú meningoencefalitídy spôsobené meningokokmi, hemofilami a niektorými baktériami zo skupiny streptokokov (pneumokoky).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ďalej je vhodné spomenúť encefalitídu ako jednu z možných foriem Lymskej boreliózy. U oslabených jedincov môžu encefalitídu spôsobiť aj baktérie tuberkulózy.

Vírusové zápaly mozgu môžu byť spôsobené celým radom mikroorganizmov. U nás zrejme najčastejšia je vírusová kliešťová encefalitída, vyskytuje sa však aj cytomegalovírusová encefalitída, encefalitída spôsobená vírusom mumpsu a herpesvírusová encefalitída zahŕňajúca encefalitídu spôsobenú vírusom herpes simplex a vírusom ovčích kiahní a pásového oparu (varicella zoster vírus). Nesmieme zabudnúť ani na vírusovú poliomyelitídu a na smrteľný zápal mozgu, ktorý sa objavuje u nákazy vírusom besnoty. V juhovýchodnej Ázii sa relatívne často vyskytuje zápal mozgu spôsobený vírusom japonskej encefalitídy.

Parazitárne zápaly mozgu sú menej časté a zahŕňajú napríklad postihnutia toxoplazmózou a amébami. Riziko je vyššie u jedincov so zníženou imunitou.

Spomenúť musíme aj neinfekčné zápaly mozgu, ktorých je však oveľa menej ako infekčných. Bolo zistené, že zápal mozgu môže byť spôsobený aj autoimunitným procesom, ale o tomto stave sa toľko nevie.

Prejavy

Príznaky sa môžu rozvíjať pomerne rýchlo a sú rôzne dramatické. Zvyčajne sa objavuje horúčka a bolesti hlavy a svetloplachosť. Narušenie mozgových funkcií môže spôsobiť zmätenosť a ďalšie známky organického psychosyndrómom (halucinácie, zmeny osobnosti, agresivitu), poruchy vedomiaporuchu pamäti.

U niektorých pacientov sa objavia akútne epileptické záchvaty. Neliečené bakteriálne zápaly mozgu môžu byť ľahko smrteľné, rizikom je vznik opuchu mozgu a vnútrolebečného pretlaku.

Diagnostika

Pacient by mal čo najskôr byť vyšetrený neurológom, či infekcionistom. Vhodné je vykonanie CT vyšetrenia mozgu (jednak k vylúčeniu iných príčin ťažkostí aj na vylúčenie prítomnosti vnútrolebečného pretlaku) a následne lumbálnej punkcie k získaniu mozgovomiechového moku.

Už zakalený mok je veľmi podozrivý z prítomnosti infekčných mikroorganizmov, diagnózu nám ďalej potvrdí zvýšený počet bielych krviniek v moku.

U vírusových encefalitíd je zvýšenie počtu bielych krviniek menšie, u bakteriálnych zápalov mozgu je veľmi vysoké. Určenie konkrétneho mikroorganizmu vykonávajú špecializované biochemické a mikrobiologické pracoviská.

Liečba

Pacient, u ktorého je podozrenie na bakteriálny zápal mozgu, by mal byť čo najrýchlejšie liečený silnými antibiotikami. Volia sa širokospektrálne antibiotiká, ktoré dobre prenikajú do mozgu, v dostatočných dávkach a primárne vnútrožilovo. Ďalšia podporná liečba závisí na prípadných ďalších príznakoch, v prípade rizika vzniku opuchu mozgu sa podávajú niektoré kortikoidy (napr. Dexamed).

U vírusových infekcií je terapia skôr symptomatická, antivirotiká sa podávajú na herpesvirusové a cytomegalovírusové encefalitídy. Je nutné si uvedomiť, že aj celkom správne a včas neliečené zápaly mozgu môžu pacientovi zanechať trvalé následky s poruchami hybnosti, psychiky alebo zmyslov (napr. poruchy sluchu).

Zápal mozgu (encefalitída)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.