Toxoplazmóza

Toxoplazmóza Toxoplazmóza je infekčné parazitné ochorenie, ktorého výskyt je zrejme značne podceňovaný a ktorý sa častejšie objavuje u chovateľov mačiek. Aké sú príznaky tohto ochorenia? Ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. 

Toxoplazmóza príčiny


Príčinou je infekcia parazitickým prvokom známym ako Toxoplasma gondii. Tento prvok často postihuje mačky a môže sa šíriť pomocou vajíčok vylučovaných do mačacej stolice.

Táto stolica môže kontaminovať množstvo potravín z ktorých sa následne nakazí človek.

Postihnuté môžu byť aj iné zvieratá (ošípané, ovce.,.) A infekcia sa môže na človeka preniesť konzumáciou ich mäsa, ak nie je dostatočne tepelne upravené.

Medzi ľuďmi sa choroba zvyčajne neprenáša, môže však dôjsť k prenosu z tehotnej ženy na plod.

Prejavy toxoplazmózy

Toxoplazmóza prebieha u väčšiny nakazených bezpríznakovo, to znamená, že výskyt v populácii je oveľa vyšší, než by sa mohlo zdať.

U niektorých jedincov vzniká po nákaze akútna forma toxoplazmózy, ktorá sa prejavuje pomerne nešpecificky zvýšenou teplotou, celkovú nevôľou, bolesťami hlavy a prípadne zväčšením lymfatických uzlín.

Prejavy môžu byť výrazne silnejšie a dramatickejšie u ľudí s oslabenou imunitou, pri ktorých môže dôjsť aj k úmrtiu.

Úplne špeciálnou problematikou je akútna toxoplazmóza v tehotenstve, kedy prvoky môžu napadnúť tkanivo plodu a vyvolať predčasný pôrod alebo dokonca potrat.

Okrem toho sa môžu po pôrode u dieťaťa objaviť rôzne poruchy vývoja, mentálna retardácia a poruchy zmyslov.

Po skončení akútnej fázy infekcie často prejde do chronickej formy, ktorá je už prakticky bezpríznaková.

Parazit je síce v tele prítomný, ale nespôsobuje žiadne ťažkosti. Existujú však teórie, že chronická toxoplazmóza môže mať ľahký vplyv na psychiku nositeľa a ľahko ovplyvňovať jeho správanie a emócie (vyšší egoizmus, zvýšená sexualita, znížený pud sebazáchovy so sklonom riskovať, a pod).

Ďalšou zaujímavou teóriou je, že ženy s chronickou toxoplazmózou majú po otehotnení percentuálne výrazne vyššiu šancu, že sa im narodí syn.

Diagnostika

Prítomnosť toxoplazmy môže byť potvrdená vyšetrením niektorých z telesných tekutín, zvyčajne ide o sérologické vyšetrenie krvi (možné je aj vyšetrenie mozgovomiechového moku získaného lumbálnou punkciou alebo z plodovej vody, ktorú získame pri amniocentéze).

Liečba

Základom liečby toxoplazmózy sú niektoré antibiotiká na ktoré je prvok citlivý.

Liečia sa preukázané akútne ochorenie s príznakmi a akútne infikované tehotné ženy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/toxoplazmoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button