Detská mozgová obrna

Detská mozgová obrnaDetská mozgová obrna (DMO) je stav, ktorý by sa dal opísať ako trvalé a nezhoršujúce sa postihnutie pohyblivosti človeka, ktoré bolo spôsobené jednorazovým poškodením mozgu. Aké sú príčiny detskej mozgovej obrny, ako sa presne prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo o tejto chorobe potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny detskej mozgovej obrny


K poškodeniu mozgu, ktoré spôsobí detskú mozgovú obrnu, môže dôjsť pred narodením (teda u plodu ešte v tele matky), počas narodenia, aj po narodení.

Príčin tohto poškodenia je množstvo. V matkinom tele to môže byť infekcia alebo pôsobenie niektorých toxických látok a liekov, pri pôrode to môže byť náhly nedostatok kyslíka a po pôrode u novorodenca môže byť jeho mozog poškodený napríklad infekčným zápalom, či pôsobením bilirubínu u novorodeneckej žltačky.

Celkovo platí, že detskou mozgovou obrnou sú najviac ohrozené nezrelé a predčasne narodené deti.

Prejavy

Základným prejavom je narušenie hybnosti dieťaťa. Detská mozgová obrna sa podľa toho rozlišuje na viacero podtypov:

1. Spastická forma

Základným prejavom je znížená pohyblivosť spojená s vysokým svalovým napätím.

Niektoré časti tela sú akoby kŕčovito stuhnuté a postihnutý nimi len s ťažkostí pohybuje, môže navyše dochádzať k úbytku svalovej hmoty v postihnutých svaloch. Podľa toho, aká časť tela je najviac postihnutá, rozlišujeme tri podtypy tejto formy:

a) Podtyp s prevažným postihnutím dolných končatín

Postihnutý má problémy s chôdzou a na ulici ho poznáme podľa typickej nožnicovitej chôdze (scissor gait). Je to stav, keď sú pri chôdzi nohy mierne pokrčené („akoby do X“) s kolenami blízko pri sebe.

b) Podtyp s prevažným postihnutím polovice jednej hornej a rovnakej dolnej končatiny

U tejto formy je postihnutá pravá ruka + pravá noha, alebo ľavá ruka + ľavá noha. Horná končatina býva postihnutá obvykle viac.

c) Podtyp s postihnutím všetkých štyroch končatín

Toto je najťažší podtyp spastickej formy, ktorý chorého značne obmedzuje v bežnom živote.

2. Dyskineticko-ataktická forma

U podtypov tejto formy je skôr znížené svalové napätie a normálna alebo zvýšená pohyblivosť.

Postihnutý môže vykonávať rôzne nekoordinované pohyby, ktoré nevedia ovládať vôľou. V rôznej miere býva prítomných poškodenie mozočku a narušené zacielenie pohybov, ktoré sa označuje ako ataxia.

U oboch foriem obrny sa navyše môžu vyskytovať ďalšie komplikácie, ako je mentálna retardácia (teda znížená inteligencia), poruchy učenia a epileptické záchvaty. Zdôrazňujem, že to ale nie je pravidlom, mnoho ľudí postihnutých mozgovou obrnou majú intelekt úplne normálny!

Diagnostika

Pre diagnózu je významný nález vyššie uvedeného narušenia hybnosti, ktoré sa nezhoršuje.

Prevencia

Detská mozgová obrna a jej prevencia je dosť zložitá a spočíva v komplexnej starostlivosti o tehotnú, v pravidelných kontrolách v tehotenskej ambulancii, zahŕňa správne vedenie pôrodu a starostlivosti o novonarodené dieťa.

Samozrejme je nutné podotknúť, že vznik detskej mozgovej obrny možno takto obmedziť, nie však úplne vykoreniť. Aj napriek tej najlepšej snahe k poškodeniu mozgu u niektorých plodov a novorodencov dochádza.

Liečba

Poškodenie mozgu vyliečiť nevieme. Za jedinú formu účinnej terapie v tomto prípade možno považovať ošetrovateľskú starostlivosť o postihnutého a snahu o to, umožniť mu čo možno najplnohodnotnejší život vo spoločnosti. To zahŕňa komplexné a individuálne rehabilitačné a sociálne programy.

Najmä u spastickej formy možno vykonať niektoré operácie, ktoré síce nezlepšia pohyblivosť, ale aspoň zníži rigiditu končatín.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/detska-mozkova-obrna

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button