Úvod / Choroby / Friedreichova ataxia

Friedreichova ataxia

Friedreichova ataxiaFriedreichova ataxia [frídrajchova ataksia] je vrodené ochorenie postihujúce mozog a miechu, ktoré sa prejavuje niekoľkými príznakmi. Choroba je vzácna a vyskytuje sa len u jedného človeka na niekoľko desiatok tisíc.

Aké sú presné príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebne sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny Friedreichovej ataxie


Príčinou je vrodená genetická mutácia, ktorá môže u vyvíjajúceho sa zákroku vzniknúť nanovo, alebo je častejšie prenesená od rodičov. Friedreichova ataxia sa z rodičov na deti prenáša tzv. recesívne, čo znamená, že zdanlivo zdraví rodičia sú prenášačmi choroby, a každý z nich dá dieťaťu chorý gén, čo u dieťaťa vedie k prejavom choroby.

Prejavy

Friedreichova ataxia vedie najmä k postihnutiu mozočku (časť mozgu dôležitá pre ovládanie pohybov) a zadných miešnych povrazcov, ktorými sú vedené informácie o umiestnení jednotlivých častí tela v priestore.

K prejavom dochádza obvykle už v predškolskom a školskom veku. Medzi príznaky sa radia poruchy koordinácie pohybov s narušením zacielenia pohybov, chôdza a udržanie rovnováhy s častými pádmi, poruchy zmyslov (zraku a sluchu) a poruchy reči.

Pomerne často sa objavuje u postihnutých ľudí cukrovka a deformácie chrbtice a kostí končatín. Klinicky najzávažnejšie sú vrodené srdcové poruchy s vyšším výskytom hypertrofickej kardiomyopatie a niektorých porúch srdcového rytmu. Intelekt chorých býva normálny a mentálna retardácia nie je bežnou súčasťou Friedreichovej choroby.

Diagnostika

Na diagnózu možno myslieť u chorého s popísanými ťažkosťami, ktorý má výskyt tejto choroby v rodine. Diagnóza môže byť potvrdená genetickým vyšetrením s nálezom prítomnosti mutovaného génu.

Liečba Friedreichovej ataxie

Ochorenie je vrodené a nejde vyliečiť, sústreďujeme sa preto na terapiu príznakov. Poruchy sluchu možno riešiť pomocou naslúchadiel, rečové poruchy sa môžu zlepšiť pri dlhodobej rehabilitácii reči, deformácie chrbtice a končatín sa môžu riešiť ortopedickými zákrokmi.

Zrejme najvážnejšou súčasťou syndrómu sú srdcové chyby, ktoré niekedy vyžadujú "len" podávanie kardiologických liekov, prípadne kardiochirurgické zákroky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *