Friedreichova ataxia

Friedreichova ataxiaFriedreichova ataxia [frídrajchova ataksia] je vrodené ochorenie postihujúce mozog a miechu, ktoré sa prejavuje niekoľkými príznakmi. Choroba je vzácna a vyskytuje sa len u jedného človeka na niekoľko desiatok tisíc. Aké sú presné príčiny tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebne sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny Friedreichovej ataxie


Príčinou je vrodená genetická mutácia, ktorá môže u vyvíjajúceho sa zákroku vzniknúť nanovo, alebo je častejšie prenesená od rodičov.

Friedreichova ataxia sa z rodičov na deti prenáša tzv. recesívne, čo znamená, že zdanlivo zdraví rodičia sú prenášačmi choroby, a každý z nich dá dieťaťu chorý gén, čo u dieťaťa vedie k prejavom choroby.

Prejavy

Friedreichova ataxia vedie najmä k postihnutiu mozočku (časť mozgu dôležitá pre ovládanie pohybov) a zadných miešnych povrazcov, ktorými sú vedené informácie o umiestnení jednotlivých častí tela v priestore.

K prejavom dochádza obvykle už v predškolskom a školskom veku. Medzi príznaky sa radia poruchy koordinácie pohybov s narušením zacielenia pohybov, chôdza a udržanie rovnováhy s častými pádmi, poruchy zmyslov (zraku a sluchu) a poruchy reči.

Pomerne často sa objavuje u postihnutých ľudí cukrovka a deformácie chrbtice a kostí končatín.

Klinicky najzávažnejšie sú vrodené srdcové poruchy s vyšším výskytom hypertrofickej kardiomyopatie a niektorých porúch srdcového rytmu.

Intelekt chorých býva normálny a mentálna retardácia nie je bežnou súčasťou Friedreichovej choroby.

Diagnostika

Na diagnózu možno myslieť u chorého s popísanými ťažkosťami, ktorý má výskyt tejto choroby v rodine.

Diagnóza môže byť potvrdená genetickým vyšetrením s nálezom prítomnosti mutovaného génu.

Liečba Friedreichovej ataxie

Ochorenie je vrodené a nejde vyliečiť, sústreďujeme sa preto na terapiu príznakov.

Poruchy sluchu možno riešiť pomocou naslúchadiel, rečové poruchy sa môžu zlepšiť pri dlhodobej rehabilitácii reči, deformácie chrbtice a končatín sa môžu riešiť ortopedickými zákrokmi.

Zrejme najvážnejšou súčasťou syndrómu sú srdcové chyby, ktoré niekedy vyžadujú „len“ podávanie kardiologických liekov, prípadne kardiochirurgické zákroky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/friedreichova-ataxie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button