Vyliec.sk > Choroby > Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka

novorodenecká žltačkaNovorodenecká žltačka je pomerne častý jav, ktorý v podstate nemožno automaticky považovať za chorobu a mnohokrát aj bez liečby vymizne. Jej ťažké formy však môžu viesť k nevratnému poškodeniu mozgu a ich liečba je nutná.

Príčiny novorodeneckej žltačky


Novorodenecká žltačka je podmienená ukladaním zlúčeniny známej ako bilirubín v koži, v slizniciach a v očnom bielku. Bilirubín vzniká ako jeden z rozpadových produktov hemoglobínu (molekula v červených krvinkách prenášajúca kyslík), spracováva sa v pečeni a následne sa vylučuje žlčou. Zvýšený rozpad červených krviniek (a rozklad ich hemoglobínu), porucha spracovania bilirubínu v pečeni a porucha odtoku žlče potom vedie k vzniku žltačky.

A ktorý z vyššie uvedených mechanizmov je zodpovedný za vznik novorodeneckej žltačky? Hlavným dôvodom je práve spomínaný rozpad červených krviniek. Červené krvinky plodu v maternici obsahujú iný typ hemoglobínu než je u dieťaťa po narodení. U novorodenca sa začnú odbúravať staré červené krvinky a vyrábať nové s novým typom hemoglobínu. Z rozpadajúcich sa červených krviniek sa uvoľňuje hemoglobín a z neho žlté farbivo bilirubín. Pečeň novorodenca (a najmä pečeň nedonosených detí) potom nie je schopná túto nálož bilirubínu spracovávať a prispieva k žltačke.

Vzácnejším, ale veľmi nebezpečným dôvodom rozpadu červených krviniek u novorodenca je tzv. hemolytická choroba novorodencov. Vzniká v prípade, že červené krvinky dieťaťa sú napádané imunitným organizmom matky, čo vedie k ich veľmi masívnemu rozpadu. U plodu v maternici je vznikajúci bilirubín odvádzaný do placenty a odbúraný telom matky, po narodení to však nie je možné. Novorodenecká žltačka je v tomto prípade veľmi nebezpečná a zvyčajne vyžaduje intenzívnu liečbu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príznaky novorodeneckej žltačky

Novorodenecká žltačka sa prejavuje najmä zožltnutím kože, slizníc a očí novorodenca. Ťažké formy choroby sú potom spôsobené tým, že pri vysokých koncentráciách môže bilirubín u novorodenca začať prenikať do mozgu a nenávratne ho poškodiť. V akútnej fáze to môže viesť ku kŕčom, poruchám príjmu potravy, poruchám vedomia a ku smrti.

Z dlhodobého hľadiska môže byť nezvratné poškodenie mozgu spojené s mentálnou retardáciou, poruchami hybnosti a zmyslov. Poškodenie mozgu bilirubínom u novorodenca sa odborne označuje ako kernikterus. U dospelých jedincov sa toto stať nemôže, pretože do vyzretého mozgu sa bilirubín nedostane.

Diagnostika

Diagnózu urobíme už základným vyšetrením dieťaťa (postačí pohľad), presnejšie informácie možno získať z jednoduchého odberu krvi, v ktorom stanovíme koncentráciu bilirubínu v sére.

Liečba

Väčšinou nie je žiadna liečba potrebná, hlavné je zabrániť dehydratácii dieťaťa (dostatočným dojčením) a rozumne vystavovať dieťa slnečnému žiareniu, ktoré urýchľuje rozpad bilirubínu v koži na neškodné produkty.

Pri závažných formách sa musí vykonávať špeciálna fototerapia (liečba svetlom), pri ktorej sa dieťa vystavuje zdroju modrého svetla. Práve modrá zložka spektra urýchľuje rozpad bilirubínu v koži najviac.

Pri ťažkých stavov, kedy sa potrebujeme rýchlo zbaviť veľkého množstva bilirubínu, možno vykonať aj tzv. výmennú transfúziu, pri ktorej sa odoberá krv novorodenca (plná bilirubínu) a namiesto nej sa mu podáva rovnaký objem zdravej krvi.

Novorodenecká žltačka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu