Úvod / Choroby / Status epilepticus

Status epilepticus

status epilepticusStatus epilepticus je označenie pre smrteľne nebezpečnú situáciu, kedy u epileptika trvá epileptický záchvat dlhšie ako 30 minút alebo ak sa začnú opakovať záchvaty rýchlo po sebe, bez toho, aby medzi nimi chorý nadobudol vedomie, a ak trvá táto situácia opäť dlhšie ako 30 minút.

Príčiny situácie status epilepticus:


Séria záchvatov má rovnakú príčinu a vyvolávacie podnety ako klasický epileptický záchvat, tj. narušené bunky v mozgu vysielajú epileptický signál pri určitom vyvolávajúcom podnete (nedostatok spánku, alkohol, pohľad na blikajúce svetlo apod).

Táto situácia môže u epileptika vzniknúť aj v prípade, že si náhle vysadí lieky na epilepsiu.

Príznaky:

Status epilepticus má obvykle podobné prejavy ako dlho trvajúci epileptický myoklonický záchvat. To znamená, že človek stratí vedomie, upadne a má zvíja sa na zemi v kŕčoch. Na druhú stranu sa môžu vyskytnúť aj formy bez kŕčov, ktoré však nie sú o nič menej nebezpečné. Stav môže byť spojený so zvýšením telesnej teploty nad 38 ° C.

Komplikácie:

Nebezpečnosť tohto stavu je v jeho dlhom trvaní. Počas status epilepticus môže dochádzať k zástave dychu, čo môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu nedostatkom kyslíka.

Kŕče svalov môžu spôsobiť ich poškodenie a celý stav môže vyústiť do úplného rozvratu vnútorného prostredia vrátane nerovnováhy minerálov a v následné zlyhanie životne dôležitých orgánov. Okrem toho existuje pomerne veľké riziko vzniku opuchu mozgu so vznikom vnútrolebečnej hypertenzie.

Prevencia:

Človek, ktorý má epilepsiu diagnostikovanú, by sa mal snažiť vyvarovať podmetom vyvolávajúcim záchvaty, a tým súčasne znižovať riziko vzniku status epilepticus. Dôležité je správne užívať antiepileptiká v čase a dávke, ktorú určil lekár, a nikdy ich bez vedomia nevysádzať.

Okrem toho je dôležité sa vyvarovať alkoholu, mať dostatok spánku a stanoviť si pevný denný režim. Vhodné je vyhýbať sa miestam, kde sa môže chorý stretnúť s blikajúcimi svetlami. Návšteva diskotéky nie je pre epileptika práve ten najlepší nápad.

Liečba:

O liečbe sa netreba až tak rozpisovať. Bežní ľudia rovnako nemôžu moc urobiť. Môžu jedine odstrániť predmety, o ktoré by sa mohol epileptik poraniť a potom musí urýchlene zavolať záchranku.

Jedine lekári môžu tento stav zvládnuť - odborná pomoc spočíva v podaní tlmiacich liekov, v podaní liekov uvoľňujúcich napätie svalov (myorelaxanciá) a v podaní antiepileptík. Všetky lieky je nutné podať do žily alebo do svalu, pretože chorý ústami nič neprijme. Obe aplikácie majú však nevýhody - do žily človeka pri záchvate nie je práve ľahké sa trafiť a zo stiahnutých svalov sa lieky horšie vstrebávajú.

Zvyčajne je nutné chorého zaintubovat a napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. V prípade zvýšenej teploty možno pacienta chladiť.

Treba podotknúť, že aj napriek maximálnej starostlivosti končieva status epilepticus mnohokrát zle - smrťou alebo trvalým poškodením mozgu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *