Vyliec.sk > Choroby > Toxický megakolón

Toxický megakolón

Toxický megakolónToxický megakolón je obávanou komplikáciou chorôb čriev a ohrozuje pacienta akútne na živote svojimi komplikáciami. Poďme si o tomto stave povedať niečo bližšie. Ide v zásade o narušenie pohyblivosti hrubého čreva a o jeho dilatáciu (rozšírenie).

Viac o príčinách a prejavoch tohto akútneho stavu sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny toxického megakolónu


Toxický megakolón je obávanou komplikáciou ťažkého priebehu ulceróznej kolitídy a menej často aj Crohnovej choroby. Ďalej sa potom môže vzniknúť aj v závažných formách pseudomembranóznej kolitídy (a ďalších infekčných zápalov čreva) a u ischemickej kolitídy. Toxický megakolón sprevádza aj vrodené poruchy črevného traktu, z ktorých najčastejšia je Hirschprungova choroba.

Prejavy

Dochádza k rozpätie určitého úseku čreva. Zástava odchodu stolice sa začne prejavovať bolesťou brucha, nafúknutím brucha, nevoľnosťou a zvracaním.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Problémom sú baktérie a toxické produkty, ktoré začnú pri hromadení črevného obsahu prenikať cez črevnú stenu do dutiny brušnej. Vzniká tak zápal pobrušnice, otrava krvi a šokový stav (zrýchlený pulz, pokles krvného tlaku, horúčka).

Diagnostika

Pri fyzikálnom vyšetrení sa zistia príznaky náhlej brušnej príhody (počuteľné zvuky čriev, výrazná pohmatová bolestivosť brucha a pod.), V krvných odberoch zvyčajne zistíme zvýšené CRP a zvýšenie počtu bielych krviniek. Na röntgene brucha nájdeme značne zväčšené a roztiahnuté hrubé črevo.

Liečba

Ide o život ohrozujúci stav, kedy by mal pacient ležať v nemocnici na JIS alebo na ARO oddelení. Je potrebné zabezpečiť a monitorovať základné životné funkcie, ďalej potom podávať dostatok tekutín infúziami a zamedziť príjmu potravín alebo tekutín ústami. Na tlmenie infekcie sa podávajú antibiotiká.

Ak nedôjde k obnoveniu pohyblivosti čriev do 48 až 72 hodín, musí byť vykonaný chirurgický zákrok s odstránením časti alebo celého hrubého čreva. Väčšinou je nutné vytvoriť aspoň dočasnú ileostómiu (vyvedenie tenkého čreva na povrch tela) alebo kolostómiu (vyvedenie hrubého čreva na povrch tela).

Toxický megakolón

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.