Úvod / Choroby / Toxický megakolón

Toxický megakolón

Toxický megakolónToxický megakolón je obávanou komplikáciou chorôb čriev a ohrozuje pacienta akútne na živote svojimi komplikáciami. Poďme si o tomto stave povedať niečo bližšie. Ide v zásade o narušenie pohyblivosti hrubého čreva a o jeho dilatáciu (rozšírenie).

Viac o príčinách a prejavoch tohto akútneho stavu sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny toxického megakolónu


Toxický megakolón je obávanou komplikáciou ťažkého priebehu ulceróznej kolitídy a menej často aj Crohnovej choroby. Ďalej sa potom môže vzniknúť aj v závažných formách pseudomembranóznej kolitídy (a ďalších infekčných zápalov čreva) a u ischemickej kolitídy. Toxický megakolón sprevádza aj vrodené poruchy črevného traktu, z ktorých najčastejšia je Hirschprungova choroba.

Prejavy

Dochádza k rozpätie určitého úseku čreva. Zástava odchodu stolice sa začne prejavovať bolesťou brucha, nafúknutím brucha, nevoľnosťou a zvracaním.

Problémom sú baktérie a toxické produkty, ktoré začnú pri hromadení črevného obsahu prenikať cez črevnú stenu do dutiny brušnej. Vzniká tak zápal pobrušnice, otrava krvi a šokový stav (zrýchlený pulz, pokles krvného tlaku, horúčka).

Diagnostika

Pri fyzikálnom vyšetrení sa zistia príznaky náhlej brušnej príhody (počuteľné zvuky čriev, výrazná pohmatová bolestivosť brucha a pod.), V krvných odberoch zvyčajne zistíme zvýšené CRP a zvýšenie počtu bielych krviniek. Na röntgene brucha nájdeme značne zväčšené a roztiahnuté hrubé črevo.

Liečba

Ide o život ohrozujúci stav, kedy by mal pacient ležať v nemocnici na JIS alebo na ARO oddelení. Je potrebné zabezpečiť a monitorovať základné životné funkcie, ďalej potom podávať dostatok tekutín infúziami a zamedziť príjmu potravín alebo tekutín ústami. Na tlmenie infekcie sa podávajú antibiotiká.

Ak nedôjde k obnoveniu pohyblivosti čriev do 48 až 72 hodín, musí byť vykonaný chirurgický zákrok s odstránením časti alebo celého hrubého čreva. Väčšinou je nutné vytvoriť aspoň dočasnú ileostómiu (vyvedenie tenkého čreva na povrch tela) alebo kolostómiu (vyvedenie hrubého čreva na povrch tela).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *