Toxický megakolón

Toxický megakolónToxický megakolón je obávanou komplikáciou chorôb čriev a ohrozuje pacienta akútne na živote svojimi komplikáciami. Poďme si o tomto stave povedať niečo bližšie. Ide v zásade o narušenie pohyblivosti hrubého čreva a o jeho dilatáciu (rozšírenie). Viac o príčinách a prejavoch tohto akútneho stavu sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny toxického megakolónu


Toxický megakolón je obávanou komplikáciou ťažkého priebehu ulceróznej kolitídy a menej často aj Crohnovej choroby.

Ďalej sa potom môže vzniknúť aj v závažných formách pseudomembranóznej kolitídy (a ďalších infekčných zápalov čreva) a u ischemickej kolitídy.

Toxický megakolón sprevádza aj vrodené poruchy črevného traktu, z ktorých najčastejšia je Hirschprungova choroba.

Prejavy

Dochádza k rozpätie určitého úseku čreva. Zástava odchodu stolice sa začne prejavovať bolesťou brucha, nafúknutím brucha, nevoľnosťou a zvracaním.

Problémom sú baktérie a toxické produkty, ktoré začnú pri hromadení črevného obsahu prenikať cez črevnú stenu do dutiny brušnej.

Vzniká tak zápal pobrušnice, otrava krvi a šokový stav (zrýchlený pulz, pokles krvného tlaku, horúčka).

Diagnostika

Pri fyzikálnom vyšetrení sa zistia príznaky náhlej brušnej príhody (počuteľné zvuky čriev, výrazná pohmatová bolestivosť brucha a pod.).

V krvných odberoch zvyčajne zistíme zvýšené CRP a zvýšenie počtu bielych krviniek.

Na röntgene brucha nájdeme značne zväčšené a roztiahnuté hrubé črevo.

Liečba

Ide o život ohrozujúci stav, kedy by mal pacient ležať v nemocnici na JIS alebo na ARO oddelení.

Je potrebné zabezpečiť a monitorovať základné životné funkcie, ďalej potom podávať dostatok tekutín infúziami a zamedziť príjmu potravín alebo tekutín ústami. Na tlmenie infekcie sa podávajú antibiotiká.

Ak nedôjde k obnoveniu pohyblivosti čriev do 48 až 72 hodín, musí byť vykonaný chirurgický zákrok s odstránením časti alebo celého hrubého čreva.

Väčšinou je nutné vytvoriť aspoň dočasnú ileostómiu (vyvedenie tenkého čreva na povrch tela) alebo kolostómiu (vyvedenie hrubého čreva na povrch tela).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/toxicke-megakolon

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button