Vyliec.sk > Choroby > Ischemická kolitída

Ischemická kolitída

ischemická kolitídaIschemická kolitída znamená zápal hrubého čreva, ktorý je vyvolaný nedostatočným prísunom kyslíka do jeho steny. Zápal zvyčajne postihuje len určitý segment čreva, väčšinou v jeho ľavej časti. Najčastejšie sú postihnutí starší a viac chorí ľudia.

Príčiny ischemickej kolitídy


Príčinou stavu je nedokrvenie steny hrubého čreva. K tomu môže dôjsť celkovo pri znížení krvného tlaku v tele (šokové stavy, náročné operácie, srdcové zlyhávanie, ťažká dehydratácia, vplyv niektorých liekov), alebo pri upchávaní krvných ciev, ktoré by mali hrubé črevo vyživovať. Cievne zásobenie je narušené napríklad u uzáverov veľkých črevných tepien.

K uzatváraniu malých tepienok dochádza napríklad pri niektorých autoimunitných chorobách (systémový lupus), u cukrovky, u chorôb spojených so zvýšeným zrážaním krvi (napr. leidenská mutácia) a vyššie riziko majú aj ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

V mnohých prípadoch je príčina vzniku ochorenia s názvom ischemická kolitída nejasná, úlohu zohráva aj vysoký vek a celkové opotrebovanie organizmu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Príznaky

Závisia od rozsahu a rýchlosti nedokrvenia čreva. Typickým príznakom je bolesť brucha, ktorá môže byť spojená s nevoľnosťou a zvracaním. Relatívne často sa objavuje nutkanie na stolicu, hnačky a nachádzame červenú krv v stolici.

U ťažkých foriem sa rozvíja toxický megakolón a ileus so zástavou črevnej činnosti a rôzne veľký okrsok čreva začne odumierať. To sa prejaví horúčkou a postupným rozvojom peritonitídy s otravou krvi. Dôsledkom je šokový stav a smrť.

Dodajme, že aj pri ľahkých formách ischemickej kolitídy bezvýrazných príznakov, môže dôjsť k neskorým komplikáciám, ktoré mávajú podobu zúženie čreva a jeho dôsledkov.

Diagnostika

Okrem anamnézy a vyšetrenie brucha je dôležitá röntgenova snímka brucha. Ultrazvuk alebo CT vyšetrenie brucha bývajú zvyčajne taktiež vykonané, ale nález na nich nemusí byť jednoznačný. Röntgen s podaním kontrastnej látky výplachom (tzv. irigografia) ukáže dutinu čreva s typickými štruktúrami.

Základom diagnostiky je však kolonoskopia. Pri nej lekár na vlastné oči uvidí chorobné zmeny sliznice a môže pri pochybnostiach odobrať vzorky na histologické vyšetrenie. Ak chceme pri podozrení na ochorenie s názvom ischemická kolitída zistiť, či sú veľké tepny zásobujúce črevo priechodné, volíme angiografické vyšetrenie.

Liečba

U ľahších foriem choroby s názvom ischemická kolitída je liečba konzervatívna. Pacientovi dodávame tekutiny vnútrožilovo, na čas väčšinou zakážeme príjem potravy ústami, aby sme črevo nenamáhali (s možným podaním špeciálnej výživy vnútrožilovo) a podávame antibiotiká.

Pri zhoršovaní stavu môže byť potrebný chirurgický zákrok s odstránením postihnutej časti čreva. Ak zistíme pri kolonoskopii odumretie časti čreva, vykonáva sa chirurgický zákrok vždy a čo najskôr. Veľkým problémom je syndróm krátkeho čreva, ktorý sa po týchto operáciách objavuje.

Ischemická kolitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.