Irigografia

vyšetrenie irigografiaČo je to irigografia, aká je jej princíp a význam? Ako sa pred samotným vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Irigografia je rádiologické vyšetrenie hrubého čreva.

Nie je až tak často využívané, pretože ho vo väčšine prípadov spoľahlivo nahrádza endoskopické vyšetrenie – kolonoskopia. Tá má tie výhody, že lekár vnútro hrubého čreva vidí na vlastné oči, môže odstrániť prípadné črevné polypy a odobrať vzorky na histológiu.

Princíp irigografie


Pacientovi sa väčšinou podá upokojujúca injekcia, následne sa do konečníka zavedie tenká hadička a tou sa do hrubého čreva vypúšťa báryová kontrastná látka a následne vzduch.

Potom sa urobí röntgenový snímok brucha, na ktorom sa zobrazia kontúry steny hrubého čreva zobrazenej vďaka kontrastnej látke.

Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu, ale pre lepšie rozloženie kontrastnej látky po stenách celého hrubého čreva sa môže pacient rôzne polohovať.

Za predpokladu, že pacient dostal injekciu na upokojenie, nemal by po vykonanom vyšetrení minimálne 24 hodín riadiť motorové vozidlo z dôvodu zníženej pozornosti.

Príprava pred vyšetrením

Posledné jedlo by mal pacient prijať na obed deň pred vyšetrením. Od tej doby by mal iba piť – dostatok tekutín je veľmi dôležitý faktor pri tomto vyšetrení.

Okrem toho by si mal zobrať aj preháňadlo, ktoré dostane od lekára, ktorý nariadil vyšetrenie.

Význam vyšetrenia

Irigografiu možno vykonať pri podozrení na ochorenia hrubého čreva.

Irigografia zobrazí nerovnosti črevnej steny a môže informovať o prítomnosti zápalových zmien (ulcerózna kolitída), prítomnosti nádorového procesu, polypov a pod.

Nevýhody irigografie

Nevýhodou vyšetrenia je radiačná záťaž, ktorá pri kolonoskopii nie je.

Ako bol spomenuté už pretým, tak, akákoľvek nájdená abnormalita musí byť overená či súčasne vyriešená ďalším zákrokom, najlepšie kolonoskopiou.

Výhody

Vyšetrenie nemá žiadne výrazné výhody oproti kolonoskopii, a aj preto jeho význam v modernej medicíne klesá.

Jedinou výhodou je, že hadička pri irigografii sa zavádza len do konečníka, zatiaľ čo pri kolonoskopii sa hadičkou musí prejsť celé hrubé črevo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/irigografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button