Hirschprungova choroba

Hirschprungova choroba Hirschprungova choroba je vrodené ochorenie postihujúce hrubé črevo. Prejavuje sa už krátko po narodení rôzne závažnou črevnou nepriechodnosťou. Porucha postihuje asi jedného novorodenca z 5,000 živo narodených detí.

Aká je príčina vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Všetko dôležité o tejto chorobe sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny Hirschprungovej choroby


Príčina vzniku ochorenia s názvom Hirschprungova choroba nie je presne známa. Zrejme má genetický predpoklad, ktorý spôsobí, že sa v časti črevnej steny sa chybne vyvinie nervový systém.

Tento črevný nervový systém je dôležitý pre správnu pohyblivosť čriev a pre posúvanie stolice do konečníka.

V určitom úseku sa nevyvinú nervová gangliá v črevnej stene, čo má za následok stiahnutie a zúženie tohto úseku, ktorý sa stane nepriechodným.

Príznaky

U ochorenia s názvom Hirschprungova choroba sa postihnutý úsek čreva zúži a črevo pred týmto úsekom sa naopak rozšíri, ako sa v ňom hromadí stolica.

Rozšírené črevo sa v tomto prípade odborne označuje ako toxický megakolón.

Vzhľadom k nepriechodnosti čreva sa objavuje zápcha a naopak môže dochádzať k jej spätnému posunu a následnému zvracaniu.

Brucho býva na prvý pohľad nafúknuté a hmatom citlivé. Miernejšie formy Hirschprungovej choroby sa nemusia prejavovať tak okato a mnohokrát bývajú diagnostikované až vo vyššom veku.

Diagnostika

Ku diagnostike pri ochorenia s názvom Hirschprungova choroba dochádza vtedy, ak nie je prítomnosť prvej stolici (čiže smolka, či odborne mekónium) do 48 hodín po narodení.

Ďalšie vyšetrenie môže spočívať v kolonoskopii a eventuálne v odbere biopsie z postihnutého úseku, kde sa pod mikroskopom nenájdu gangliové bunky.

Liečba

Terapia spočíva v chirurgickom odstránení postihnutého úseku čreva a spojení zdravých úsekov k sebe.

Ľahko sa to povie, ale zákrok je v skutočnosti oveľa zložitejší a niekedy je potrebné vykonať operácií viac.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hirschprungova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button