Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Hirschprungova choroba

Hirschprungova choroba Hirschprungova choroba je vrodené ochorenie postihujúce hrubé črevo. Prejavuje sa už krátko po narodení rôzne závažnou črevnou nepriechodnosťou. Porucha postihuje asi jedného novorodenca z 5,000 živo narodených detí.

Aká je príčina vzniku tejto choroby, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Všetko dôležité o tejto chorobe sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny Hirschprungovej choroby


Príčina vzniku ochorenia s názvom Hirschprungova choroba nie je presne známa. Zrejme má genetický predpoklad, ktorý spôsobí, že sa v časti črevnej steny sa chybne vyvinie nervový systém.

Tento črevný nervový systém je dôležitý pre správnu pohyblivosť čriev a pre posúvanie stolice do konečníka.

V určitom úseku sa nevyvinú nervová gangliá v črevnej stene, čo má za následok stiahnutie a zúženie tohto úseku, ktorý sa stane nepriechodným.

Príznaky

U ochorenia s názvom Hirschprungova choroba sa postihnutý úsek čreva zúži a črevo pred týmto úsekom sa naopak rozšíri, ako sa v ňom hromadí stolica.

Rozšírené črevo sa v tomto prípade odborne označuje ako toxický megakolón.

Vzhľadom k nepriechodnosti čreva sa objavuje zápcha a naopak môže dochádzať k jej spätnému posunu a následnému zvracaniu.

Brucho býva na prvý pohľad nafúknuté a hmatom citlivé. Miernejšie formy Hirschprungovej choroby sa nemusia prejavovať tak okato a mnohokrát bývajú diagnostikované až vo vyššom veku.

Diagnostika

Ku diagnostike pri ochorenia s názvom Hirschprungova choroba dochádza vtedy, ak nie je prítomnosť prvej stolici (čiže smolka, či odborne mekónium) do 48 hodín po narodení.

Ďalšie vyšetrenie môže spočívať v kolonoskopii a eventuálne v odbere biopsie z postihnutého úseku, kde sa pod mikroskopom nenájdu gangliové bunky.

Liečba

Terapia spočíva v chirurgickom odstránení postihnutého úseku čreva a spojení zdravých úsekov k sebe.

Ľahko sa to povie, ale zákrok je v skutočnosti oveľa zložitejší a niekedy je potrebné vykonať operácií viac.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hirschprungova-choroba

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button