Nafúknuté brucho

Nafúknuté bruchoNafúknuté brucho sa zdá ako pomerne banálny príznak a väčšinou sa skutočne jedná iba o „zarazené vetry“. Okrem plynatosti sa však môže jednať aj o dôsledok množstva závažných chorôb.

Nafúknuté brucho a jeho príčiny:


Vyklenutie brucha môže byť spôsobené niekoľkými základnými fyzikálnymi faktormi – nahromadením plynu, tekutiny, alebo iných hmôt v dutine brušnej alebo v jednotlivých orgánoch.

1. Bežná plynatosť

Nafúknutie brucha črevným plynom je zrejme najčastejšou príčinou nafúknutia brucha. Je sprevádzané nepríjemným pocitom a výraznou úľavou v prípade odchodu plynov.

Opäť je však nutné si uvedomiť, že plynatosť môže sprevádzať množstvo nižšie uvedených chorobných stavov.

2. Obezita

Zdanlivé nafúknutie brucha môže byť spôsobené prostým zmohutnením podkožného tukového tkaniva.

3. Voda v bruchu

Odborne sa označuje ako ascites, môže mať niekoľko príčin. Zrejme najčastejšou príčinou je pokročilá cirhóza pečene, nádorové ochorenia dutiny brušnej a zápaly.

Z celosvetového hľadiska je dôležitý aj nedostatok bielkovín (opuchnutie brucha u hladujúcich afrických detí, odborne sa táto choroba nazýva kwashiorkor).

4. Porucha priechodnosti čriev

Poruchu priechodnosti čriev označujeme ako ileus. Pri nepriechodnosti čreva neodchádza stolica a črevné plyny, dochádza k ich hromadeniu a nafúknutie brucha.

V prípade, že nie je tento stav vyriešený, znamená akútne ohrozenie na živote.

5. Nádory

Väčšina nádorov dutiny brušnej a jej orgánov môžu pri svojom nadmernom raste spôsobiť zväčšenie brucha, väčšinou je to kombinácia samotného rastu nádoru a metastatickým postihnutím pobrušnice s rozvojom ascitu.

Úplne typické je to pre rakovinu vaječníkov, čo je veľmi nebezpečné zhubné ochorenie u žien.

6. Poruchy odtoku moču

Neodtekajúci moč z močového mechúra, spôsobí jeho zväčšenie a to vo vzácnejších prípadoch môže viesť až k zväčšeniu brucha v podbrušku.

Takto naplnený močový mechúr môže obsahovať viac než liter a pol moču a je nutné ho zacievkovať a umožniť odtok moču.

7. Tehotenstvo

Vplyvom rastu zárodku a zväčšením maternice dochádza k zväčšeniu brucha. Tehotenstvo je väčšinou žene známe, avšak sú neustále prípady náhlych a nečakaných pôrodov u žien, ktoré o svojom tehotenstve vôbec nevedeli.

Z toho dôvodu je vhodné pri zväčšení brucha u ženy v plodnom veku vždy na tehotenstvo pomýšľať.

Vyšetrenie

Ak príde pacient s podobnými ťažkosťami ako je nafúknuté brucho, je ako vždy dôležitá anamnéza – presný charakter ťažkostí, prítomnosť bolestí brucha a ďalších príznakov, informácie o predchádzajúcich chorobách, brušných operáciách a o užívaných liekoch.

Základom je fyzikálne vyšetrenie brucha počúvaním (fonendoskopom – či sú prítomné pohyby čriev) a pohmatom (vylúčenie bolestivosti, alebo určenie miesta bolesti), pri podobných stavov sa vždy vykonáva vyšetrenie konečníka prstom (vylúčenie prítomnosti krvi v stolici).

Zo zobrazovacích metód je najbežnejší röntgen brucha, ultrazvuk brucha a samozrejme CT vyšetrenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nafoukle-bricho

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button