Kwashiorkor

KwashiorkorKwashiorkor [kvašiorkor] je ochorenie, s ktorým sa v civilizovanom svete prakticky nestretneme, je však relatívne časté v rozvojových krajinách Afriky. Stav môžeme definovať ako kritický nedostatok bielkovín. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba kwashiorkoru sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kwashiorkoru


Príčinou je v drvivej väčšine nedostatočný prísun bielkovín v potrave.

V afrických krajinách sa kwashiorkor objavuje typicky u detí, ktoré nie sú z rôznych dôvodov dostatočne dojčené, a ktoré po skončení dojčenia nedostávajú adekvátnu výživu.

Primárny problém je teda skôr ekonomicko-sociálny než medicínsky.

Prejavy

Základným prejavom je nedostatočné prospievanie, poruchy psychomotorického vývoja u dieťaťa a nižšia váha, než by zodpovedala jeho veku.

Nedostatok bielkovín spôsobuje nedostatočný vývoj svaloviny (atrofia svalov), zhoršenie kvality kože, vypadávanie zubov a vlasov, poruchy imunitného systému a únik krvnej tekutiny z ciev do tkanív so vznikom opuchov.

Opuchy sa môžu vyskytovať prakticky kdekoľvek na tele, najčastejšie nachádzame tekutinu v dutine brušnej (tzv. ascites). Stavu dominuje apatia, znížená aktivita a bez správnej terapie sa môže stav zhoršiť do akútneho zlyhania pečene a obličiek s bezvedomím, ktoré končia smrťou.

Ľudia trpiaci kwashiorkorom majú výrazne vyššie riziko vzniku infekčných komplikácií.

Diagnostika

Diagnóza je zrejmá na prvý pohľad z klinických príznakov.

Pri vyšetrení vzorky žilovej krvi by sme v nej našli nízku koncentráciu celkovej bielkoviny a albumínu (jedna zo základných krvných bielkovín).

Liečba

Základným liečebným postupom je opatrný, ale pravidelný a dlhodobý prísun bielkovín. Súčasťou terapie je liečba prítomných komplikácií, ako sú napríklad infekcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kwashiorkor

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button