Vyliec.sk > Choroby > Kwashiorkor

Kwashiorkor

KwashiorkorKwashiorkor [kvašiorkor] je ochorenie, s ktorým sa v civilizovanom svete prakticky nestretneme, je však relatívne časté v rozvojových krajinách Afriky. Stav môžeme definovať ako kritický nedostatok bielkovín. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba kwashiorkoru sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kwashiorkoru


Príčinou je v drvivej väčšine nedostatočný prísun bielkovín v potrave. V afrických krajinách sa kwashiorkor objavuje typicky u detí, ktoré nie sú z rôznych dôvodov dostatočne dojčené, a ktoré po skončení dojčenia nedostávajú adekvátnu výživu. Primárny problém je teda skôr ekonomicko-sociálny než medicínsky.

Prejavy

Základným prejavom je nedostatočné prospievanie, poruchy psychomotorického vývoja u dieťaťa a nižšia váha, než by zodpovedala jeho veku. Nedostatok bielkovín spôsobuje nedostatočný vývoj svaloviny (atrofia svalov), zhoršenie kvality kože, vypadávanie zubov a vlasov, poruchy imunitného systému a únik krvnej tekutiny z ciev do tkanív so vznikom opuchov.

Opuchy sa môžu vyskytovať prakticky kdekoľvek na tele, najčastejšie nachádzame tekutinu v dutine brušnej (tzv. ascites). Stavu dominuje apatia, znížená aktivita a bez správnej terapie sa môže stav zhoršiť do akútneho zlyhania pečene a obličiek s bezvedomím, ktoré končia smrťou.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ľudia trpiaci kwashiorkorom majú výrazne vyššie riziko vzniku infekčných komplikácií.

Diagnostika

Diagnóza je zrejmá na prvý pohľad z klinických príznakov. Pri vyšetrení vzorky žilovej krvi by sme v nej našli nízku koncentráciu celkovej bielkoviny a albumínu (jedna zo základných krvných bielkovín).

Liečba

Základným liečebným postupom je opatrný, ale pravidelný a dlhodobý prísun bielkovín. Súčasťou terapie je liečba prítomných komplikácií, ako sú napríklad infekcie.

Kwashiorkor

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.