Nealkoholická steatohepatitída

Nealkoholická steatohepatitídaNealkoholická steatohepatitída je označovaná skratkou NASH. Ide o zrejme dosť podceňované zápalové ochorenie pečene, ktoré však môže byť významnou príčinu vzniku cirhózy pečene so všetkými jej komplikáciami.

Príčiny NASH


Nealkoholická steatohepatitída môže byť do slovenčiny preložená ako „zápal pečene so stučnením pečene nesúvisiacim s alkoholom„.

Príčinou je zrejme súčasný rozšírený nezdravý životný štýl s nevhodným stravovaním a nedostatkom pohybu, ktorý vedie k vysokému cholesterolu, vysokému tlaku, obezite a ďalším zložkám metabolického syndrómu. Práve ľudia s týmto syndrómom majú zvýšené riziko vzniku NASH.

Prejavy

Nealkoholická steatohepatitída je spojená so stučnením pečene, ktoré sprevádza chronický zápal v tkanive pečene.

Tento zápal pečene je neinfekčný a ide zrejme o reakciu organizmu na poškodenie pečeňových buniek pri nadmernom ukladaní tuku do pečene.

U väčšiny ľudí s NASH sa nemusí nijako prejavovať, asi u 10-20% postihnutých sa však zápal zhoršuje a poškodenie tkaniva pečene prejde do klasickej cirhózy so všetkými jej komplikáciami (pozri. príslušný článok).

Diagnostika

Podozrenie väčšinou získame na základe krvných odberov, kde náhodne nájdeme zvýšené pečeňové testy.

V takom prípade musíme vylúčiť iné príčiny ich zvýšenia (napr. infekčné hepatitídy, alkoholizmus, lieky a pod.) A vykonáme ultrazvuk pečene, kde nájdeme známky ich stukovatenia.

To, že v tkanive pečene prebieha zápal samozrejme z ultrazvuku nezistíme a musíme vykonať pečeňovú biopsiu, pri ktorej získame malú vzorka tkaniva pečene na histologické vyšetrenie.

Liečba NASH

Pacienti s diagnostikovanou NASH by mali byť pravidelne sledovaní lekárom s kontrolami pečeňových testov a ultrazvukom pečene.

Presvedčivá liečba neexistuje. Najviac práce môže urobiť sám pacient, keď začne zdravo žiť a zníži svoju telesnú hmotnosť.

Dôležité je tiež nepiť alkohol, ktorý by mohol celú situáciu ešte zhoršiť. Z liekov sa niekedy podávajú hepatoprotektíva, ale ich účinok je v tomto prípade sporný.

Istý efekt majú zrejme niektoré zlúčeniny používané v liečbe cukrovky 2. typu ako je napr. metformín (lieky Metfogamma, Metformín, Glucophage a iné).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nealkoholicka-steatohepatitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button