Metabolický syndróm X (Reavenov syndróm)

Metabolický syndróm XMetabolický syndróm X sa tiež označuje ako syndróm X alebo Reavenov syndróm. Ide o súbor symptómov, ktoré sa vyskytujú u osôb s vyšším rizikom kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky 2. typu.

Syndróm je definovaný výskytom aspoň 3 z týchto 5 príznakov a nálezov:


1. koncentrácia HDL cholesterolu (dobrý cholesterol) je nižšia ako 1.25 milimólov na liter u mužov alebo pod 1 milimol na liter u žien.

2. koncentrácia tukov (triacylglycerolov – neutrálne jednoduché  tuky) v krvi je vyššia ako 1.7 milimólov na liter.

3. hladina cukru v krvi nalačno je nad 6 milimólov na liter.

4. krvný tlak je vyšší ako 130/85.

5. obvod pása u žien je nad 88 centimetrov, u mužov je nad 102 centimetrov.

syndróm XPreložené do bežného jazyka je nositeľ(ka) metabolického syndrómu jedinec s brušnou formou obezity, vysokou hodnotou tukov v krvi a s nízkou hodnotou dobrého HDL cholesterolu. Krvný tlak týchto jedincov je zvýšený.

Vyššia hodnota krvného cukru je zvyčajne spojená s inzulínovou rezistenciou, kedy tkanivá človeka začínajú mať problémy s príjmom cukru z krvi, čo je proces riadený inzulínom.

Človek má síce inzulínu dostatok, ale cukor rovnako horšie prechádza do tkanív a stúpa jeho koncentrácia v krvi.

Metabolický syndróm X a jeho príčiny

Presný mechanizmus vzniku syndrómu nie je doposiaľ preskúmaný, ale vyvolávajúce faktory poznáme. Je evidentné, že existuje istý genetický predpoklad, ktorý u daného jedinca zvyšuje riziko vzniku syndrómu.

Ďalšími faktormi sú vek a najmä nezdravý životný štýl (nezdravé stravovanie s vysokým príjmom energie, tukov a cukrov, nedostatok pohybu a fyzickej aktivity), ktorý vedie k zvyšovaniu hmotnosti.

Komplikácie

liečba syndrómu XRastúce hladiny cukrov u chorého vedú k postupnému vzniku cukrovky 2. typu.

Vysoký tlak, cukrovka 2. typu a vysoké hladiny krvných tukov potom značne urýchľujú proces aterosklerózy.

Všetky tieto faktory potom vedú k zužovaniu a poškodzovaniu veľkých i malých tepien, čo môže spôsobiť poškodenie prakticky všetkých orgánov.

Nebezpečné je postupné zlyhávanie obličiek, poškodenie sietnice a následné poruchy zrakuischemická choroba srdca (vrátane angíny pectoris a infarktu myokardu) a ischemická choroba dolných končatín. Riziko úmrtia na tieto komplikácie je veľmi vysoké.

Diagnostika

Pre diagnózu syndrómu je nutné vyšetrenie lekárom, najlepšie internistom, ktoré je spojené s anamnézou, fyzikálnym vyšetrením a základnými krvnými odbermi.

Metabolický syndróm X liečba

S liečbou sa musí začať čo najskôr a musí byť komplexná. Je nutný dostatok pohybu a zdravá strava, ktoré by mali viesť k zníženiu hmotnosti. Už pokles hmotnosti o 10% má za následok výrazné zlepšenie prognózy.

Poruchy koncentrácie tukov v krvi sa okrem pohybu a zdravej stravy liečia pomocou liekov zo skupiny hypolipidemík.

Vysoký krvný tlak sa lieči pomocou antihypertenzív, veľmi výhodné sú u metabolického syndrómu ACE-inhibítory, ktoré okrem zníženia tlaku chránia tkanivo obličiek a srdcový sval.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/metabolicky-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button