Studené ruky a nohy

Studené ruky a nohyStudené ruky a nohy sú veľmi častou ťažkosťou a vyskytujú sa častejšie u žien. Zvyčajne ide iba o nepríjemnú záležitosť bez klinického významu, niekedy sa však vyskytujeú aj ako príznak liečiteľných chorôb a závažných stavov. Čo presnejšie tento pocit chladu spôsobuje a ako ho diagnostikovať? Všetko sa dozviete v tomto článku.

Studené ruky a nohy a ich príčiny:


1. Neurocirkulačné poruchy

Toto krkolomné označenie označuje väčšinou ťažkosti s chladnými končatinami. Je typickejšie pre ženy a znamená zle objektívne hodnotiteľné a zistiteľné poruchy nervovej sústavy, najmä nervov zodpovedných za šírku ciev.

Pri situáciách spojených s psychickým vypätím, či v chladnejšom prostredí sa môžu cievy trochu viac zužovať. To síce bráni stratám tepla, na druhej strane to vedie k horšiemu prekrveniu končatín.

Na zdraví to síce postihnutú nijako neohrozuje, pocit chladných končatín býva však nepríjemný.

K preventívnym opatreniam patrí udržiavanie psychickej pohody, relaxácie, masáže, dostatok spánku, pravidelný odpočinok a pravidelné cvičenie.

U dolných končatín možno odporučiť používanie teplých ponožiek. Liečba ako taká však neexistuje.

2. Ischemická choroba dolných končatín

V tomto prípade stojí za ťažkosťami postupné zužovanie tepien procesom aterosklerózy.

Základné ťažkostí sú bolesti nôh pri chôdzi, ale vzhľadom k horšiemu prekrveniu sa môže objaviť aj väčší chlad končatín.

3. Akútny tepnový uzáver

Aj tento problém sa najčastejšie týka dolných končatín a zvyčajne sa jedná o dôsledok náhleho uzáveru tepny krvnou zrazeninou.

Vzniká akútna šokujúca bolesť nohy, postihnutá končatina náhle zbledne a vychladne. Ide o stav, ktorý sa musí urýchlene riešiť, inak hrozí riziko straty končatiny.

4. Polyneuropatia

Táto skupina chorôb spočíva v poškodení nervov niektorou z chorôb či škodlivých látok. Najviac postihnuté bývajú tie najdlhšie nervy v tele, čo sú nervy končatín.

Polyneuropatiu môžeme nájsť napríklad u cukrovky, pri alkoholizme, ale aj u nádorových ochoreniach.

Okrem pocitov pálenia a brnenia sa môže objaviť pocit neprimeraného chladu. Polyneuropatia spôsobuje studené ruky a nohy veľmi často.

5. Diabetická noha

Túto zvláštnu poruchu sme si dovolil zahrnúť do zoznamu zvlášť. Je typická pre pokročilú cukrovku (najčastejšie ide o cukrovku 1. a 2. typu).

Ide vlastne o vzájomné spojenie bodov číslo 2. a 4. Proces ischemickej choroby dolných končatín je pri cukrovke zrýchlený, rovnako tak ľahko vzniká polyneuropatia.

6. Raynaudova choroba

Táto pomerne zvláštne choroba sa týka najmä horných končatín. Jej príčina nie je úplne jasná, ale dochádza pri nej k nárazovým zúženiam tepienok prstov na rukách.

Zúženia sú natoľko významné, že prsty zblednú. U ťažkých foriem choroby môžu prsty z dôsledku nedostatku kyslíka začať aj odumierať (vzniká gangréna).

7. Šokové stavy

U týchto závažných stavoch sa organizmus obvykle snaží znížiť prietok krvi menej dôležitými časťami tela a zabrániť straty tepla kožou.

Dôsledkom je zúženie kožných ciev a vychladnutia okrajových častí tela.

Studené ruky a nohy a ich diagnostika

Studené ruky a nohy sú ťažkosti výrazne nepríjemné, možno vykonať celkové vyšetrenie s cieľom identifikovať potenciálnu príčinu.

Vykonať môžeme krvné odbery, veľký význam má fyzikálne vyšetrenie, kedy na končatinách hmatáme prítomnosť tepnových pulzácií. Prietok krvi tepnami možno vyšetriť ultrazvukom.

Dôležité je aj neurologické vyšetrenie s kontrolou reflexov a presnejšie informácie o prenose vzruchov cez nervy nám dá vyšetrenie EMG.

Ak nenájdeme žiadnu zásadnú abnormalitu, je pravdepodobnou príčinou najmä bod číslo 1.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/studene-ruce-nohy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button