Raynaudova choroba a Raynaudov syndróm

Raynaudova choroba a Raynaudov syndróm je zdanlivo nevinne vyzerajúci stav, pri ktorom dochádza k blednutiu prstov na rukách. V skutočnosti môže byť vážnym ochorením (či prejavom iného vážneho ochorenia) a môže viesť aj k poškodeniu tkaniva prstov a niekedy viesť aj k ich amputácii. Povedzme si o tejto klinickej jednotke niečo bližšie.
Najskôr si ozrejmime pojem Raynaudov syndróm versus Raynaudova choroba. Raynaudova choroba je choroba sama o sebe, zatiaľ čo Raynaudov syndróm je prejavom iného ochorenia.
Príčiny Raynaudovej choroby
Príčinou Raynaudovej choroby je náhle zúženie tepienok zásobujúcich prsty krvou . Nedostatočný prívod krvi s kyslíkom potom vedie ku zblednutiu kože na prstoch.
Prečo sa tepienky u niektorých ľudí takto zužujú, nie je jasné. Po určitom čase (desiatkach minút) sa tepienky opäť rozšíria a prsty sčervenajú – prekrvia sa.
Raynaudova choroba máva vzťah k stresu a k prechladnutiu, je častejšia u žien. Neblahý vplyv na jej vznik má aj fajčenie.
Ryanaudov syndróm má s Raynaudovou chorobou spoločné zblednutie prstov v dôsledku pozastavenia prítoku krvi do prstov. Tu už je ale príčina iná ako u Raynaudovej choroby, ide v tomto prípade o dôsledok iného ochorenia. Aké môžu byť tieto choroby?
1. Syndróm krčného rebra
Niektorí ľudia majú nadbytočné krčné rebro, ktoré býva umiestnené tak, že tlačí na podkľúčnu tepnu.
Táto tepna zásobuje celú pažu, lakeť aj ruku s prstami. Jej útlakom samozrejme dochádza k narušeniu dodávok krvi a kyslíka do celej končatiny vrátane prstov a to vedie k zblednutiu prstov na ruke.
2. Nádor
Niektoré nádory môžu tiež nepriaznivo tlačiť na podkľúčnu tepnu a tým nastáva stav podobný predchádzajúcemu bodu.
Toto je typické pre tzv. Pancoastov nádor, čo je forma rakoviny pľúc, kedy sa nádorové ložisko vyskytuje úplne vo vrchole pľúc a rastie do okolia.
V tejto oblasti sa nachádza veľké množstvo rozličných anatomických štruktúr (tepny, žily, nervy), na ktoré môže nádor tlačiť.
Podkľúčna tepna je jedna z nich a práve to môže byť príčina zblednutia prstov na ruke..
3. Niektoré autoimunitné choroby
U niektorých z týchto chorôb, ako sú vaskulitídy a lupus erythematosus dochádza k poškodzovaniu cievnych stien a k narušovaniu dodávok krvi do tkanív.
Postihnuté môžu byť cievy v celom tele, teda aj cievy zásobujúce prsty na rukách.
4. Práca s vibrujúcimi nástrojmi
Typicky ide o prácu so zbíjačkou, brúskami, a pod. Dlhodobé pôsobenie vibrácií narúša stavbu cievnych stien a vedie k ľahšiemu zužovaniu tepien na rukách.
Prejavy
Raynaudova choroba máva prejavy miernejšie, viacmenej sú uvedené u príčin choroby. Dochádza ku zblednutiu prstov ruky (často nie všetkých), ktoré môže byť spojené s nepríjemnými, niekedy až bolestivými pocity v postihnutej ruke a prstoch.
Po niekoľkých desiatkach minút je biela farba vystriedaná sčervenaním pri následnom prekrvení prstov. Prsty nebývajú nijako vážne ohrozené.
Raynaudov syndróm máva prejavy ťažšie. Veľakrát ide o dlhodobé zníženie, či zastavenie prítoku krvi do postihnutej ruky, ktoré tkanivá ruky a prstov nebezpečne poškodí nedostatkom kyslíka.
Pri dlhodobom pôsobení vyvolávajúceho faktora môže začať dochádzať k odumieraniu tkanív a na prstoch môže vzniknúť gangréna.
Diagnostika
Pri zbělávání prstov je najprv potrebné vylúčiť všetky príčiny Raynaudovho syndrómu. Ak sa všetky vylúčia, hovoríme o Raynaudovej chorobe. Rozhodne je dobré skúsiť nahmatať pulz na postihnuté hornej končatine.
Ak je pulz oslabený (či dokonca nehmatný), svedčí to pre zhoršené prekrvenie danej končatiny.
Význam môže mať vyšetrenie krvi pre nález zápalových zmien a protilátok typických pre autoimunitné choroby, pre vylúčenie stlačenia podkľúčnej tepny možno vykonať röntgen alebo CT vyšetrenie hrudníka.
Liečba
Raynaudova choroba nebýva nebezpečná a lieči sa skôr preto, aby sa predišlo nepríjemným stavom spojeným s blednutím prstov.
V chladnom prostredí sú vhodné rukavice, ktoré zahrievajú ruky a možno podávať aj niektoré lieky rozširujúce cievy (napr. liek Enelbin). Zákaz fajčenia je veľmi rozumný.
U Raynaudovho syndrómu sa musí pristúpiť k liečbe vlastnej príčiny. Liečba nádoru, odstránenie nadbytočného krčného rebra, zákaz práce s vibrujúcimi nástrojmi a tak podobne.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/raynaudova-nemoc-choroba
Použité zdroje: základné zdroje textu