Krčné rebro

krčné rebroAko iste vieme, normálny človek má celkom 12 párov rebier, ktoré sú na chrbte napojené na hrudné stavce a oblúkovito prechádzajú na prednú stranu hrudníka, kde sa horných sedem párov priamo napája na hrudnú kosť, ďalšie tri páry sa napoja cez chrupavku nepriamo a posledné dva páry sa nenapojujú a ich konce sú voľné. Spolu s hrudnou kosťou a chrbticou tvoria rebrá základ hrudného koša a chránia vnútri uložené orgánmi (srdce, pľúca).

U niektorých ľudí nájdeme však aj nadpočetné krčné rebro, ktoré vychádza z najspodnejšieho krčného stavca (siedmy stavec). Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba krčného rebra sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny krčného rebra

Príčina výskytu krčného rebra nie je jasná, ide zrejme o geneticky danú odchýlku od normy.

Odhaduje sa, že sa vyskytuje u jedného človeka zo 130-150 a väčšinou je náhodným nálezom, ktorý nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Prejavy

Prejavuje sa až vtedy, ak stlačí tepnu alebo nervy, ktoré na danej strane smerujú do hornej končatiny.

Stlačenie nervového zväzku môže spôsobovať poruchy hybnosti a citlivosti v danej končatine, pomerne typické je nepríjemné brnenie prstov.

Útlak tepny má za následok oslabenie pulzu (alebo nehmatný pulz) na rukách, prípadne aj chladnutie a blednutie končatiny.

Utlačenie krčných sympatických nervov (nervy autonómneho nervového systému nezávislé na našej vôli) môže vyvolať vznik Hornerovho syndrómu.

Diagnostika

Toto nadbytočné rebro je pomerne dobre viditeľné na röntgene hrudníka, presné zobrazenie vrátane vzťahu k okolitým anatomickým štruktúram je viditeľné pri CT vyšetrení.

Liečba

Ak krčné rebro spôsobuje problémy, potom je nutné ho chirurgicky odstrániť.

Náhodne nájdené krčné rebro nespôsobujúce žiadne ťažkosti sa nerieši.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krcni-zebro

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button