Úvod / Choroby / Krčné rebro

Krčné rebro

krčné rebroAko iste vieme, normálny človek má celkom 12 párov rebier, ktoré sú na chrbte napojené na hrudné stavce a oblúkovito prechádzajú na prednú stranu hrudníka, kde sa horných sedem párov priamo napája na hrudnú kosť, ďalšie tri páry sa napoja cez chrupavku nepriamo a posledné dva páry sa nenapojujú a ich konce sú voľné. Spolu s hrudnou kosťou a chrbticou tvoria rebrá základ hrudného koša a chránia vnútri uložené orgánmi (srdce, pľúca).

U niektorých ľudí nájdeme však aj nadpočetné krčné rebro, ktoré vychádza z najspodnejšieho krčného stavca (siedmy stavec). Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba krčného rebra sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny krčného rebra:


Príčina výskytu krčného rebra nie je jasná, ide zrejme o geneticky danú odchýlku od normy. Odhaduje sa, že sa vyskytuje u jedného človeka zo 130-150 a väčšinou je náhodným nálezom, ktorý nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Prejavy:

Prejavuje sa až vtedy, ak stlačí tepnu alebo nervy, ktoré na danej strane smerujú do hornej končatiny. Stlačenie nervového zväzku môže spôsobovať poruchy hybnosti a citlivosti v danej končatine, pomerne typické je nepríjemné brnenie prstov.

Útlak tepny má za následok oslabenie pulzu (alebo nehmatný pulz) na rukách, prípadne aj chladnutie a blednutie končatiny. Utlačenie krčných sympatických nervov (nervy autonómneho nervového systému nezávislé na našej vôli) môže vyvolať vznik Hornerovho syndrómu.

Diagnostika:

Toto nadbytočné rebro je pomerne dobre viditeľné na röntgene hrudníka, presné zobrazenie vrátane vzťahu k okolitým anatomickým štruktúram je viditeľné pri CT vyšetrení.

Liečba:

Ak krčné rebro spôsobuje problémy, potom je nutné ho chirurgicky odstrániť. Náhodne nájdené krčné rebro nespôsobujúce žiadne ťažkosti sa nerieši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *