Úvod / Príznaky / Krvácanie z ucha

Krvácanie z ucha

krvácanie z uchaKrvácanie z ucha nie je až tak časté, avšak niekedy sa predsa len vyskytne a väčšinou vedie pacienta k lekárovi ušného-nosového-krčného (ORL). Väčšinou sa jedná o dôsledok chorôb vonkajšieho a stredného ucha, niekedy však môžu byť príčiny iné.

 

Príčiny krvácania z ucha:

1. Prasknutie bubienka

K prasknutiu bubienka najčastejšie dochádza u zápalov stredného ucha, ktoré neboli včas preliečené. Spolu s krvou obvykle vytečie aj hnis. Iným dôvodom prasknutia bubienka môže byť náhla zmena tlaku (odborne tzv. barotrauma) – stať sa to môže napríklad letcom a potápačom – a tiež veľmi hlasným zvukom. K pretrhnutiu bubienka môže dôjsť aj pri zasúvaní dlhých a ostrých predmetov do ucha, najväčšie riziko je u malých detí. Pri prasknutí bubienka dochádza nielen k možnému krvácaniu, ale väčšinou aj k zhoršeniu sluchu na danom uchu.

2. Zápal zvukovodu

Jedná sa o relatívne nepríjemné a bolestivé ochorenie, pri ktorom je infekciou napadnutý vonkajší zvukovod, tj. spojnica medzi ušnicou a stredným uchom. Okrem ľahkého krvácania môže z ucha vytekať hnis.

3. Úraz hlavy

Niekedy môžeme zistiť krvácanie z ucha po úrazoch hlavy, v takom prípade je vždy nutné myslieť na zlomeniny spodiny lebečnej, pacienta prevážať v stabilnej polohe a zabrániť tak ďalšiemu poškodeniu.

4. Nádory ucha

Krvácanie z ucha sa môže vyskytnúť pri vyrastajúcich zhubných a nezhubných nádoroch zo zvukovodu alebo z vnútorného ucha, jedná sa však o veľmi vzácne choroby.

Diagnostika krvácania z ucha

Zvyčajne postačí vyšetrenie ORL lekárom, ktorý sa môže pozrieť do zvukovodu a zhodnotiť stav vonkajšej strany bubienka. Pri podozrení na poranenie hlavy je nutné vykonať CT vyšetrenie na stanovenie jeho rozsahu.

Krvácanie z ucha
5 (99.09%) 44 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *