Krvácanie z ucha

krvácanie z uchaKrvácanie z ucha nie je až tak časté, avšak niekedy sa predsa len vyskytne a väčšinou vedie pacienta k lekárovi ušného-nosového-krčného (ORL). Väčšinou sa jedná o dôsledok chorôb vonkajšieho a stredného ucha, niekedy však môžu byť príčiny iné.

 

Príčiny krvácania z ucha:


1. Prasknutie bubienka

K prasknutiu bubienka najčastejšie dochádza u zápalov stredného ucha, ktoré neboli včas preliečené. Spolu s krvou obvykle vytečie aj hnis.

Iným dôvodom prasknutia bubienka môže byť náhla zmena tlaku (odborne tzv. barotrauma) – stať sa to môže napríklad letcom a potápačom – a tiež veľmi hlasným zvukom.

K pretrhnutiu bubienka môže dôjsť aj pri zasúvaní dlhých a ostrých predmetov do ucha, najväčšie riziko je u malých detí.

Pri prasknutí bubienka dochádza nielen k možnému krvácaniu, ale väčšinou aj k zhoršeniu sluchu na danom uchu.

2. Zápal zvukovodu

Jedná sa o relatívne nepríjemné a bolestivé ochorenie, pri ktorom je infekciou napadnutý vonkajší zvukovod, tj. spojnica medzi ušnicou a stredným uchom.

Okrem ľahkého krvácania môže z ucha vytekať hnis.

3. Úraz hlavy

Niekedy môžeme zistiť krvácanie z ucha po úrazoch hlavy, v takom prípade je vždy nutné myslieť na zlomeniny spodiny lebečnej, pacienta prevážať v stabilnej polohe a zabrániť tak ďalšiemu poškodeniu.

4. Nádory ucha

Krvácanie z ucha sa môže vyskytnúť pri vyrastajúcich zhubných a nezhubných nádoroch zo zvukovodu alebo z vnútorného ucha, jedná sa však o veľmi vzácne choroby.

Diagnostika krvácania z ucha

Zvyčajne postačí vyšetrenie ORL lekárom, ktorý sa môže pozrieť do zvukovodu a zhodnotiť stav vonkajšej strany bubienka.

Pri podozrení na poranenie hlavy je nutné vykonať CT vyšetrenie na stanovenie jeho rozsahu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krvaceni-z-ucha

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button