Vyliec.sk > Choroby > Zlomenina lebečnej spodiny

Zlomenina lebečnej spodiny

zlomenina spodiny lebečnejZlomenina lebečnej spodiny našťastie nie je častým typom úrazu, sprevádza však niektoré vážne úrazy hlavy.

Ako presne sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné o tomto úraze sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny zlomeniny lebečnej spodiny


Príčinou poranenia s názvom zlomenina lebečnej spodiny sú vážnejšie úrazy, ku ktorým dochádza napríklad pri autonehodách. Zlomenina spodiny lebečnej nebýva prítomná samostatne, ale býva združená s ďalšími poraneniami ako sú zlomeniny lebečnej klenby, poranenie krčnej chrbtice a ďalšie.

Príznaky

Zlomenín spodín lebky je viac typov podľa toho, ktorými kosťami prechádzajú lomné línie. Môžu byť takmer bezpríznakové alebo sa môžu prejavovať bolesťami hlavy. Niektoré formy zlomenín vedú k narušeniu mozgových obalov a to spôsobuje vytekanie mozgovomiechového moku z ucha, z nosa, alebo do nosohltanu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prítomné môže byť aj viditeľné krvácanie z nosa alebo z krvácanie z ucha. U niektorých zlomenín vzniká charakteristický okuliarovitý hematóm, čo je modrina obkružujúca obe oči pripomínajúca svojím tvarom okuliare. Ak dôjde k poškodeniu sluchového nervu alebo sluchového ústrojenstva s ústrojenstvom rovnováhy a pohybu vo vnútornom uchu, potom človek na dané ucho nepočuje a môže trpieť motaním hlavy. Poškodenie lícneho nervu vedie k jeho ochrnutiu s jednostrannou poruchou hybnosti svalov tváre.

Okrem týchto prejavov môžu byť prítomné ďalšie neurologické príznaky vychádzajúce z poškodenia mozgu alebo ďalších hlavových nervov.

Ľudia so zlomeninami spodiny lebečnej majú vyššie riziko vzniku infekčného zápalu mozgových blán kvôli ľahšiemu prieniku infekcie z okolia. Ak dôjde pri zlomenine k poškodeniu veľkých tepien hlavy a krku, potom hrozí rýchle úmrtie na krvácavé komplikácie.

Diagnostika

Pacient po úrazoch vedúcich ku zlomenine spodiny lebečnej je zvyčajne veľmi detailne vyšetrený pomocou CT vrátane zobrazenia hlavy a krku. CT vyšetrenie odhalí presný rozsah a typ poranenia, čo potom lekárom umožní viesť správnu liečbu.

Liečba

Záleží na konkrétnom prípade, charaktere zlomeniny a na prítomnosti ďalších poranení. Niektoré stavy vyžadujú len sledovanie, stabilizáciu pacienta, vyriešenie iných zranení a ponechanie času ku zrastu lebečných kostí. Operujú sa komplikované zlomeniny s odchýlením (dislokáciou) úlomkov kostí a s poraneniami okolitých tkanív.

Operácie sú samozrejme veľmi ťažké a vykonávajú ich len veľmi skúsení lekári. V prípade infekčných komplikácií sa podávajú antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomenina-spodiny-lebecni

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.